علت كاهش آلاینده ازن در هوای تهران طی مرداد ماه

علت كاهش آلاینده ازن در هوای تهران طی مرداد ماه

به گزارش گل اركیده مدیر عامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران ضمن اشاره به اینكه میانگین دمای روزانه در مرداد ماه امسال نسبت به تیر ماه 1.1 درجه سانتیگراد و میزان تشعشع روزانه نیز 34.1 واحد كاهش یافته است، اظهار داشت: همین سوژه كاهش روزهای آلوده در تهران از نظر میزان آلاینده ازن را به دنبال داشته است.به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، آلاینده ازن در تیر ماه امسال ۱۳ روز از هوای پایتخت را آلوده كرد اما در مرداد ماه غلظت این آلاینده به نسبت كاهش پیدا كرد و ۵ روز از هوای پایتخت را در شرایط نامطلوب برای گروه های حساس قرار داد. پیش سازهای ازن مواد آلی فرار (VOC) و ناكس یا اكسیدهای نیتروژن است. این مواد در مجاورت گرما و نور خورشید به آلاینده ازن تبدیل می شوند. مواد آلی فرار (VOC) از منابع مختلفی همچون پمپ بنزین ها یا باك خودرو ها متصاعد و آلاینده ناكس نیز بوسیله خودرو ها تولید می شود.

حسین شهیدزاده - مدیر عامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران - در گفت و گو با ایسنا درباره چرایی كاهش ازن در مرداد ماه اظهار نمود: بیشترین غلظت روزانه ازن در سطح زمین در ساعات بعد ازظهر و طی ماه های گرم سال است. طی امسال نیز با گرم تر شدن هوا از نیمه خرداد ماه بر میزان غلظت این آلاینده اضافه گردید و تا اختتام مرداد ماه ۲۵ روز از هوای تهران را آلوده كرد.وی با اشاره به اینكه غلظت ازن با افزایش و كاهش دما و شدت تابش ارتباط مستقیم دارد، اشاره كرد: طی سال های ۹۷ و ۹۸ تعداد روزهای با شرایط نامطلوب ازنظر آلاینده ازن در تیر ماه بیشتر از مرداد ماه بود چونكه در تیر ماه اشعه تابشی خورشید و دمای هوا شدت بیشتری داشتند.

مدیر عامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران با اشاره به اینكه میانگین دمای روزانه در تیر ماه امسال ۳۲.۶ و در مرداد ماه ۳۱.۰۵ بود، اظهار داشت: همین طور میانگین دما در ساعات ۱۰ تا ۱۸ تیر ماه ۳۷.۴ و در مرداد ماه با ۱.۵ درجه كاهش ۳۵.۹ گزارش شد.

به گفته شهیدزاده همین طور میانگین تشعشع روزانه در تیر ماه ۲۹۲.۵ و در مرداد ماه ۲۵۸.۴ بود كه ۳۴.۱ واحد كاهش داشت. میانگین تشعشع در ساعات ۱۰ تا ۱۸ تیر ماه ۶۵۱.۷ و در مرداد ماه ۵۹۶.۵ اعلام شده است بدین سبب طی تیر ماه بستر مناسب تری برای تولید ازن در هوا وجود داشت.وی درانتها با اشاره به اینكه هر چه دمای هوا و میزان تشعشع خورشید بیشتر باشد پیش سازهای ازن فعال تر می شوند، اشاره كرد: هر چه دمای هوا بیشتر باشد میزان تبخیر تركیبات آلی فرار نیز بیشتر می شود و مقادیر زیادی از آن در جو حضور دارند. از آن جا كه این تركیبات از عوامل مهم تولید ازن به شمار می روند، افزایش دما در تیر ماه از این طریق بر تولید ازن تاثیر داشت.

منبع:

1398/06/04
14:30:33
5.0 / ۵
4564
تگهای خبر: آلاینده , شركت , كیفیت , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است