دریاچه نئور می ماند؟

دریاچه نئور می ماند؟

به گزارش گل اركیده مدیر كل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از آغاز مبارزه بیولوژیكی در جهت از بین بردن گونه مهاجم كاراس در دریاچه نئور اطلاع داد.


محمد خداپرست با حضور در دفتر ایسنا، به برنامه های محیط زیست استان اردبیل در جهت احیای دریاچه طبیعی و بكر نئور اشاره نمود و اظهار داشت: سه گروه علمی و تحقیقاتی تهدیدها و مشكلات گسترده تالاب نئور را بررسی می كنند تا به صورت عملیاتی برنامه جامع احیای دریاچه نئور كه از نیمه دوم امسال اجرایی و عملیاتی خواهد شد مورد توجه دقیق كارشناسی قرار گیرد.
مدیر كل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به اینكه تالاب نئور جزو مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است، خاطرنشان كرد: این تالاب دارای خصوصیت های مطلوبی بوده و برای حفظ و احیای آنها باید اقدامات لازم صورت گیرد و امیدواریم با كمك اعضای كارگاه بتوانیم اقدامات مثمر ثمری در این تالاب انجام دهیم.

خداپرست بیان كرد: گونه مهاجم كاراس از عوامل اصلی تهدید تالاب نئور بوده و این گونه در سال 84 در دریاچه مشاهده و سبب تغییر در اكوسیستم، زنجیره غذایی و به تبع آن از بین رفتن میگوی گاماروس، گونه شاخص دریاچه شد و از سال 88 هم پرورش ماهی قزل آلا كه در تنظیم اكوسیستم تالاب و گردشگری بسیار اثرگذار بود به علت عدم توان رشد متوقف گردید.

وی خاطرنشان كرد: احیای دریاچه نئور نیازمند پشتوانه مطالعاتی است و از سال 93 به شكل جدی اقدامات اجرایی برای برگرداندن آن به حالت اولیه شروع شده و امیدواریم با عنایت به تكمیل مطالعات و تاكید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر این مورد و كمك كارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست، دریاچه به سمت احیا پیش برود.

خداپرست از انجام مبارزات بیولوژیكی در جهت از بین بردن گونه مهاجم كاراس در این دریاچه اطلاع داد و اضافه كرد: اگر این اقدامات نبود ما باید در وضعیت فعلی شاهد وجود انبوهی از این گونه در دریاچه بودیم كه یقینا اكوسیستم طبیعی دریاچه را از بین می برد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از تلاش محیط زیست استان اردبیل برای ثبت سد میل مغان در كنوانسیون رامسر اطلاع داد و خاطرنشان كرد: با ثبت این تالاب طبیعی بیست و ششمین تالاب مهم كشور در این كنوانسیون به ثبت می رسد.

مدیر كل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به وجود گونه های مختلف حیات وحش در اردبیل بیان كرد: هم اكنون بالغ بر 42 راس آهو در سایت مغان نگهداری می شود.

خداپرست با اشاره به اینكه فصل زادوولد این آهوها معمولا در ماه خرداد ماه است، اظهار داشت: در یك اتفاق نادر یك بره آهو روز گذشته در سایت مغان متولد شد و با این روند تعداد آهوهای منطقه و سایت مغان به 42 راس رسید.
او همینطور از نگهداری چندین راس مارال در سایت فندقلو هم اطلاع داد و تصریح كرد: هم اكنون ما شاهد نگهداری 27 راس مارال در این سایت هستیم.1398/05/29
14:57:22
5.0 / ۵
4710
تگهای خبر: سایت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است