آب استان بوشهر را از زمین بیرون می كشند و به دریا می ریزند!

آب استان بوشهر را از زمین بیرون می كشند و به دریا می ریزند!

گل اركیده: از 16 دشت استان بوشهر، 12 دشت به سبب برداشت بیشتر از توان اكولوژیك به دشت های ممنوعه و ممنوعه بحرانی تبدیل گشته اند و سطح آب های زیرزمینی آنها بطور پیوسته در حال افت است و 4 دشت دیگر نیز به سبب همجواری با دریا قابلیت و پتانسیل كشاورزی ندارند.


با این حساب دیگر نمی توان روی آب های زیر زمینی این استان برای تامین آینده آب مردم این استان حسابی باز كرد و از آن سو از 260 لیتر متوسط مصرف روزانه شهروندان این استان 200 لیتر تبدیل به آب خاكستری می شود و یا فاضلاب شده و یا راه خلیج فارس را پیش می گیرد؛ بالغ بر ۱۶ میلیون مترمكعب پساب بدون هیچ بهره برداری در حاشیه دریا تخلیه می شود!
و همه اینها در شرایطی است كه منابع تامین كننده آب استان بوشهر شامل سد كوثر، چشمه ساسان، چاه های سربالش كازرون و آب شیرین كن های بوشهر و كنگان در فصل گرم سال توانایی تامین صد درصدی آب استان را ندارند، پس چه باید كرد؟
مدیر محیط زیست و كیفیت منابع آب شركت آب منطقه ای بوشهر به خبرنگار ایسنا گفته بود، استان بوشهر از لحاظ حجم آب نامتعارف رتبه دوم را در كشور دارد كه این حجم بالای آب برای استانی با وسعت و جمعیت بوشهر بسیار چشم گیر است.
وی ادامه داد: این استان دارای پتانسیل های فراوانی در زمینه وجود آبهای نامتعارف است و با یك مدیریت اصولی و نوآورانه، می توان آینده ای بدون بحران آب را برای بوشهر متصور شد.
جابر مظفری زاده قبل از این در گفت و گو با ایسنا عنوان كرده بود آب های نامتعارف شامل كلیه آب هایی است كه بطور معمول و مرسوم از آنها استفاده نمی گردد، مانند آب های شور، لب شور، آب های خاكستری مثل آب فاضلاب و آب های صنعتی و آب های گوگردی و امثال آن...
وی افزود: این سرانه بالا در حالی است كه از ۱۶ دشت استان بوشهر، ۱۲ دشت به سبب برداشت بیشتر از توان اكولوژیك به دشت های ممنوعه و ممنوعه بحرانی تبدیل گشته اند و سطح آب های زیرزمینی آنها بطور پیوسته در حال افت است و ۴ دشت دیگر نیز به سبب همجواری با دریا قابلیت و پتانسیل كشاورزی را ندارند.
حجمی كه سالانه بیشتر از ظرفیت طبیعی منابع آب زیرزمینی این استان برداشت می شود و بعنوان كسری مخزن شناخته می شود حدود ۳۰ میلیون مترمكعب است؛ حدودا همه ی این آب در بخش كشاورزی مصرف می شود و در كنار آبیاری نخیلات، به تولید محصولاتی چون گوجه، هندوانه و سایر صیفی جات می رسد.
به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، منابع آب زیر زمینی بوشهر از لحاظ كیفی هم شرایط مساعدی ندارند. برمبنای آمار شركت آب منطقه ای بوشهر، تنها ۴ درصد از این منابع قابلیت استفاده بعنوان شرب و ۴۶ درصد از آن با رعایت محدودیت قابلیت استفاده كشاورزی دارند. مابقی آب های زیرزمینی این استان تنها در مصارفی چون شور ورزی و آبزی پروری قابل استفاده هستند.
مظفری زاده تصریح كرده، سرانه مصرف آب آشامیدنی در شهر بوشهر حدود ۲۵۰ لیتر تخمین زده می شود. الان و به سبب تكمیل نبودن شبكه فاضلاب این شهر بالغ بر ۱۶ میلیون مترمكعب پساب بدون هیچ بهره برداری در حاشیه جاده عالیشهر و دریا تخلیه می شود.
مدیر محیط زیست و كیفیت منابع آب شركت آب منطقه ای بوشهر به ایسنا گفته، این حجم از آب خاكستری علاوه بر ایجاد ظاهری نازیبا در محل تخلیه، سبب آلودگی محیط زیست و منابع آب زیرزمینی نیز می شود، این در شرایطی است كه تنها با ایجاد یك تصفیه خانه می توان به منبعی پایدار و با كیفیت مناسب دست یافت و از برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی جلوگیری كرد.
مظفری زاده اظهار داشت: برمبنای برآوردهای انجام شده و بعد از اتصال شبكه فاضلاب شهرهای عالیشهر و چغادك به این تصفیه خانه در افق ۱۴۰۵، حجم ورودی به تصفیه خانه مذكور به بیشتر از ۲۳ میلیون مترمكعب در سال خواهد رسید.
بخش كشاورزی، مصرف كننده حدود ۸۰ درصد از كل آب های سطحی و زیرزمینی استان بوشهر است. در صورتیكه خشكسالی بیشتر از ده ساله از یك سو سبب كم شدن آورد رودخانه ها و از طرف دیگر سبب تغذیه نشدن منابع آب زیرزمینی شده است.
در دسترس نبودن منابع آب سطحی موجب هجوم كشاورزان به آب های زیرزمینی شده و به اتمام رساندن این منبع نیز سبب بازخواست شدن ما توسط نسل آینده می گردد.
طرح مطالعات استفاده از پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر بوشهر با هدف ساماندهی وضعیت پساب خروجی از این تصفیه خانه و ارائه راهكارهای استفاده بهینه از آن توسط شركت آب منطقه ای بوشهر در حال انجام می باشد.
جابر مظفری زاده در این خصوص اضافه كرده، با تكمیل مطالعات و ساخت و بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب بوشهر، می توان از برداشت حجم عظیمی از منابع آب زیرزمینی جلوگیری كرد. پساب تصفیه شده در این تصفیه خانه می تواند در تغذیه آبخوان، تامین قسمتی از حقابه های كشاورزی، تامین آب فضای سبز شهرهای بوشهر، عالیشهر و چغادك و همین طور مصارف صنعتی مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، یكی از دغدغه های امروز همه ی مسئولان كشور، تامین پایدار آب برای استفاده های مختلف همچون شرب و كشاورزی می باشد. بحران آب و خشكسالی انباشته ای كه بیشتر از یك دهه است گریبانگیر ایران شده، فشار زیادی را به منابع آبی كشور وارد كرده بطوریكه سطح آب های زیرزمینی در بیشتر نقاط كشور رو به نزول گزارش می شود.
استان خشك و كم آب بوشهر هم همواره نیازمند حراست از اندك منابع آبی خود است. یكی از رویكردهای وزارت نیرو در چند سال اخیر "سازگاری با كم آبی" است كه دستگاه های اجرایی استان بوشهر در زمینه برنامه ریزی و تدوین استراتژی های این رویكرد، فعالیت هایی از خود نشان داده اند.
استفاده بهینه از آب های نامتعارف و خصوصاً آب خاكستری نیز یكی از مواردی است كه هم افزایی همه ی دستگاه های اجرایی مرتبط را می طلبد و در صورت استفاده مجدد از این منبع در دسترس، شاهد رونق كشاورزی و توسعه پایدار در استان خواهیم بود.
در این شرایط نه چندان امیدوار كننده، باید از آب در دسترس حداكثر استفاده را كرد. یكی از ارزان ترین و در دسترس ترین راه ها، استفاده مجدد از آب در مصارف خانگی است.
بطور كلی سه نوع آب در دسترس مصرف كنندگان خانگی است، نخستین نوع آن، آب سفید یا همان آبی است كه وارد خط لوله و خانه های ما می شود. نوع دوم، آب سیاه یا فاضلاب توالت ها می باشد و سومین نمونه از آب در دسترس، به آب خاكستری مشهور است. آب خاكستری در واقع بیشترین حجم از آب خروجی ساختمان ها را تشكیل می دهد كه شامل آب روشویی، ظرفشویی، حمام، لباسشویی و برخی سیستم های خنك كننده است.
گزارش از: حسین فیروزه، خبرنگار ایسنا بوشهر
منبع:

1398/05/26
15:37:51
5.0 / ۵
4339
تگهای خبر: آب , آلودگی , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است