علت آلودگی هوای تهران

علت آلودگی هوای تهران

گل اركیده: یك متخصص آلودگی هوا ضمن بیان اینكه ازن عامل اصلی آلودگی هوای تهران است، نسبت به خطرات تنفسی و ریوی ناشی از آلاینده ازن آگهی داد و راهكارهای اولیه كنترل این آلاینده را تشریح نمود.به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، این روزها تنفس در فضای باز به رغم آسمان آبی پایتخت برای برخی شهروندان سخت شده است، شاید باورش برایتان دشوار باشد اما باز هم پای آلودگی هوا در بین است و اگر فكر می كنید كه آلودگی هوا مختص فصل سرد سال است و با آغاز گرما حداقل از هوای آلوده خلاص می شوید، سخت در اشتباهید؟ آلودگی هوا دشمنی است كه همیشه در كمین شماست حتی اگر در جریان تغییر فصل از زمستان به تابستان تغییر لباس داده باشد.

ازن مقصر اصلی آلودگی هوای این روزهای تهران و برخی از شهرهای كشور معرفی می شود. صحبت از یك آلاینده جدیدالورود نیست اما تنها دو سال است كه اندازه گیری غلظت آن تا حدی دقیق تر شده است و آلودگی ناشی از آن اعلام می شود. بنا به گفته محمودرضا مؤمنی - متخصص حوزه آلودگی هوا - متاسفانه تحقیقات لازم در مورد آلاینده ازن در كشور ما انجام نشده و نیاز است كه دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی بیشتر در این زمینه ورود كنند تا راهكارهای روشنی برای كنترل این آلاینده مخرب ارائه شود.

این دانشجوی دكترای مدل سازی عددی آلودگی هوا در دانشگاه دركسل آمریكا، در گفت و گو با ایسنا با تاكید بر اینكه آلاینده ازن بسیار واكنش پذیراست، می گوید: در این شرایط اثرات مخربی بر سلامت انسان و گیاهان می گذارد.

وی با اشاره به برخی اثرات مخرب این آلاینده اظهارمی كند: ایجاد تنگی نفس و خس خس سینه، ایجاد درد وقتی نفس عمیق كشیده می شود و سرفه و خارش گلو، تشدید بیماری های ریه مانند آسم، آمفیزم و برونشیت مزمن، افزایش تعداد حملات آسم، حساس تر شدن یه به عفونت، بطوریكه حتی وقتی هم علائم آن ناپدید می شود همچنان لطمه رساندن به ریه ادامه دارد، ایجاد بیماری مزمن انسداد ریوی (COPD) از اثرات مخرب این آلاینده است حتی این عوارض در افراد سالم هم دیده شده است ولی برای افراد با مشكلات ریوی و گروه های خاص بیشتر است.

مومنی با اشاره به اینكه ازن جزو معدود آلاینده هایی است كه اگر كیفیت هوا در شرایط سالم هم باشد بازمی تواند برای بعضی از افراد جامعه همچون گروه های حساس مشكلاتی ایجاد كند، تاكید می كند: تحقیقات نشان داده است كه بطور كوتاه مدت در معرض ازن قرار گرفتن، میزان مرگ ومیر زودرس را بیشتر می كند البته در مورد اثرات طولانی مدت این آلاینده هم شواهدی از وجود مشكلات دیده شده است ولی كافی نیست و بررسی ها ادامه دارد.
انواع آلاینده هایی كه تنفس می كنیم
این متخصص آلودگی هوا در ادامه با اشاره به اینكه آلاینده ها به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شوند، اظهار می كند: آلاینده های اولیه، آلاینده هایی هستند كه بطور مستقیم از منابع آلاینده منتشر می شوند مانند مونواكسیدكربن (CO)، اكسیدهای ازت (NOx)، دی اكسیدگوگرد (SO2) و برخی ذرات معلق. آلاینده های ثانویه، آلاینده هایی هستند كه از تركیب سایر گازها و تركیبات در جو زمین تشكیل می شوند و از منابع آلاینده بطور مستقیم منتشر نمی شوند. ازن یك آلاینده ثانویه است كه بطور مستقیم از هیچ منبع آلاینده ای منتشر نمی گردد بلكه از تركیب سایر گازها و تركیبات در جو به وجود می آید.
چرا ازن در تابستان بالاست؟
وی در تشریح نحوه شكل گیری و انتشار ازن و ارتباط آن با سایر آلاینده ها با تاكید بر اینكه برای تشكیل ازن سه عامل نورخورشید و اكسیدهای ازت (NOx) و مواد آلی فرار (VOC) نیاز است، می گوید: اكسیدهای ازت (NOx) از خودرو ها، منابع خانگی و صنایع تولید و مواد آلی فرار (VOC) نیز از صنایع خصوصاً پالایشگاه، خودرو ها و درختان منتشر می شود اما نكته مهم در این واكنش شیمیایی، نورخورشید است كه هر چه شدت آن بیشتر باشد با وجود ثابت ماندن میزان بقیه تركیبات، آلاینده ازن بیشتری تولید می شود و بنا بر این است كه میزان تشكیل این آلاینده و غلظت آن در تابستان بیشتر از سایر فصول هست.
وضعیت ازن در ایران
مؤمنی ادامه می دهد: متاسفانه در كلانشهرهای كشور ما در همه فصول میزان انتشار اكسیدهای ازت (NOx) و مواد آلی فرار (VOC) بالاست كه در فصل تابستان به سبب تابش شدید نور خورشید شرایط برای تولید آلاینده ازن برقرار است.
روش های كنترل ازن
این فعال محیط زیست در ادامه در پاسخ به این پرسش كه چه راهكاری برای كنترل آلاینده ازن وجود دارد، با تاكید بر اینكه ازن یك آلاینده ثانویه است و برای كنترل آن باید پیش مواد اولیه تشكیل دهنده آن كنترل شود، می گوید: برای تشكیل ازن نیاز به اكسیدهای ازت (NOx) و مواد آلی فرار (VOC) با حضور نور خورشید است. پس اگر می خواهیم میزان ازن را كنترل نماییم باید میزان انتشار اكسیدهای ازت (NOx) و یا مواد آلی فرار (VOC) و یا هر دو كنترل شود.

وی ادامه می دهد: یكی از راهكارهای موثر در كنترل ازن، شناسایی پیش ماده اولیه حاكم بر آن است. باید مشخص شود كه آیا میزان تشكیل ازن بیشتر تحت تاثیر اكسیدهای ازت (NOx) است كه اصطلاحاً «مواد آلی فرار محدودشده» (VOC-Limited) نامیده می شود و یا بیشتر تحت تاثیر مواد آلی فرار (VOC) است كه به آن اصطلاحاً «اكسیدهای ازت محدودشده» (NOx-Limited) گفته می شود و یا هر دو.

مؤمنی می افزاید: این مساله اهمیت دارد چونكه اگر تشكیل ازن بر اثر «مواد آلی فرار محدودشده» (VOC-Limited) باشد، با كنترل و كاهش میزان كم مواد آلی فرّار می توان غلظت ازن را به میزان قابل توجهی كم كرد و یا اگر تشكیل ازن تحت «اكسیدهای ازت محدودشده» (NOx-Limited) باشد، با كنترل و كاهش میزان كم اكسیدهای ازت می توانیم غلظت ازن را به میزان قابل توجهی كمتر نماییم.

به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، سوژه افزایش غلظت ازن در تهران به حدی داغ شده كه چهارشنبه هفته گذشته (۱۲ تیر)، در دستور جلسه كارگروه ملی كاهش آلودگی هوا قرار گرفت و مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست - ضمن ارائه گزارش مختصر از تعداد روزهای ناسالم تهران بر اثر افزایش غلظت ازن اظهار داشته بود: با اینكه هوای تهران تمیز بنظر می رسد و آسمان آبی است اما شاخص آلاینده ازن بطور وحشتناكی بالا رفته است.

همچینین در همان جلسه نماینده وزارت بهداشت ضمن ابراز نگرانی از افزایش غلظت ازن تاكید كرده بود: احتراق خودرو ها و موتورسیكلت ها و نبود كاتالیست مناسب موجب افزایش غلظت ناكس و در نتیجه غلظت ازن می شود.

منبع:

1398/04/19
15:54:53
5.0 / ۵
4597
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است