در پی تلفات تعدادی از حیات وحش خوزستان بر اثر مالچ پاشی انجام شد

انتقاد معاون سازمان محیط زیست از مالچ پاشی غیراصولی

انتقاد معاون سازمان محیط زیست از مالچ پاشی غیراصولی

به گزارش گل اركیده به دنبال انتشار تصاویری دلخراش از تلفات برخی از گونه های حیات وحش بر اثر مالچ پاشی در منطقه ای در بُستان استان خوزستان، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تاكید بر اینكه به شكل جدی پیگیر این ماجرا هستیم، اظهار داشت: قرار شده ستاد ملی مقابله با گرد و غبار ضمن بازدید از محل، گزارشی جامع در مورد این ماجرا عرضه نماید.به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، هفته پیش یك گزارش تصویری در یكی از خبرگزاری های داخلی منتشر گردید كه نشان می داد بر اثر مالچ پاشی برخی از گونه های حیات وحش همچون خزندگان و پرندگان تلف شده اند و این منطقه به گورستانی سیاه برای حیات وحش بدل شده است. مسعود تجریشی در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به پرسشی در مورد صحت و سقم این خبر، با اشاره به اینكه امكان دارد تصاویر انتشار یافته صحت داشته باشد و این مورد از جانب معاونت انسانی در دست بررسی می باشد، اظهاركرد: قرار شده است مدیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار ضمن بازدید از منطقه، گزارشی در مورد این مورد عرضه كنند البته دستگاه های نظارتی هم پیگیر این ماجرا هستند.

وی با تاكید بر اینكه مالچ پاشی تنها باید در نقاطی كه شن روان وجود دارد، صورت گیرد، اظهار داشت: در شرایط حاضر شن روان در مناطق محدودی از كشور وجود دارد. برای مثال طبق گزارش های سال گذشته، در خوزستان تنها در منطقه ای حدود ۴۰۰۰ هكتاری سوسنگرد شن روان وجود دارد كه ضمن رعایت اصول كارشناسی، می توان برای كنترل غبارخیزی در مناطق محدود از مالچ بهره برد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تاكید بر اینكه گاهی متاسفانه روش مالچ پاشی به صورت اصولی اجرا نمی گردد، اظهار داشت: نباید به علت انبوه مالچ تولیدی در كشور و قیمت ارزان آن، نهادها به سمت استفاده از آن برای كنترل گرد و غبار حركت كنند. این روال اصلاً به صلاح نیست. به ستاد مقابله با گرد و غبار هم تاكید كرده ام كه امسال برای بودجه هایی كه مقرر است برای مالچ پاشی صرف شود، نهایت نظارت اعمال شود.

تجریشی اضافه كرد: مالچ در دنیا بعنوان یك كالای گران قیمت به حساب می آید و اگر جهت استفاده از آن برنامه ریزی اصولی داشته باشیم می تواند ارزش اقتصادی بالایی داشته باشد.

به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، اتفاقی كه بستان خوزستان رخ داده و سبب تلفات تعدادی گونه های جانوری شده است، تازگی ندارد و مسبوق به سابقه است. قبل از این تصاویر و ویدئوهایی از مالچ پاشی در بعضی مناطق استان خوزستان انتشار یافته بود كه نشان می داد مالچ پاشی در مناطقی دارای پوشش گیاهی در حال انجام می باشد. همین مبحث هم مدتی پیش واكنش معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست را برانگیخت و حمید ظهرابی خواهان بررسی این تصاویر و محل های مالچ پاشی شد و تصریح كرد كه عملیات مالچ پاشی با هدف مقابله با گرد و غبار صرفاً باید كانون های اصلی گرد و غبار و در مناطق فاقد پوشش گیاهی طبیعی صورت گیرد. بنابراین از مسئولان سازمان جنگل ها و مراتع درخواست شده كه نظارت لازم را در انتخاب مكان های اجرای عملیات مقابله با گرد و غبار انجام دهند.

ظهرابی اظهار داشته بود: اخیراً گزارش های زیادی درباره نحوه مالچ پاشی در استان خوزستان به دست ما رسیده كه حكایت از كم دقتی در این عملیات بخصوص در انتخاب محل های تثبیت چشمه های گرد و غبار باوجود تمام حساسیت های سازمان جنگل ها و مراتع كشور دارد. بر طبق این گزارش ها، برخی شن زارها كه زیستگاه های گونه های جانوری بوده كه فاصله بسیاری با سكونتگاه های انسانی و زمین های كشاورزی دارند، مالچ پاشی شده اند و از سویی برخی مناطق دیگر كه به صورت طبیعی شن زار هستند و دارای پوشش گیاهی مناسبی بوده اند و محل تولید گرد و غبار محسوب نمی شوند هم تحت عملیات مالچ پاشی قرار گرفته اند كه به نظر می آید نیازی به اجرای عملیات تثبیت ندارند. بنابراین لزوم دارد سازمان جنگل ها و مراتع مبحث را بررسی و اصلاح كنند.

گفتنی است به هر ماده طبیعی و مصنوعی كه بتواند یك پوشش محافظ در مقابل باد و آب روی سطح خاك ایجاد كند «مالچ» گفته می شود كه بر فرسایش پذیری خاك اثرگذار است. حدود ۵۰ سال است كه استفاده از مالچ های نفتی به منظور تثبیت ماسه های روان در كشور مورد نظر سازمان جنگل ها است.
1398/04/07
14:32:15
5.0 / ۵
4801
تگهای خبر: آب , جنگل , دستگاه , گرد و غبار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است