اتمام حجت كلانتری در مورد دیزلی ها

اتمام حجت كلانتری در مورد دیزلی ها

به گزارش گل اركیده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با ارسال گزارشی جامع به دستگاه های دولتی و شهرداری تهران خواهان كاهش و حذف «دود دیزل» در كلانشهرها شد.به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، عیسی كلانتری - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - گزارشی جامع با عنوان «كاهش آلودگی دیزل ها» شامل مستندات علمی درباره اثرات بهداشتی و تبعات اقتصادی آلودگی دیزل، بررسی تجارب جهانی و ملی در پالایش اگزوز موتورهای دیزلی در چارچوب دو جلد كتاب به دستگاه های دولتی و شهرداری تهران ارسال كرد.

كلانتری در گفتگو با ایسنا در مورد هدف ارسال چنین گزارشی به دستگاه های دولتی خاطرنشان كرد: به منظور تاكید بر لزوم كاهش و حذف دود دیزلی ها در كلانشهرها و بر مبنای وظایف قانونی دستگاه های دولتی و عطف به تجربه های موفق جهانی یك گزارش جامع برای دستگاه های مسئول شامل وزارت كشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت و شهرداری تهران ارسال كردیم.رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به نقش مهم دیزلی ها در انتشار آلودگی در تهران خاطرنشان كرد: آلودگی در كلان شهر تهران در نیمه های شب به علت تردد كامیون ها و كامیونت ها و در خلال روز به علت تردد وسایل حمل و نقل مانند اتوبوس های فرسوده و كامیونت های حمل موادغذایی یا پسماند است كه همگی دیزلی هستند.

وی با اشاره به اینكه خودرو های دیزلی در كشور سال هاست كه بدون تجهیزات كاهنده آلایندگی، تولید و به بازار عرضه شده اند، اظهار داشت: در شرایط حاضر سیاست سازمان حفاظت محیط زیست برای حذف آلایندگی خودرو های دیزلی در حال تردد استفاده از انواع وسایل كاهنده آلایندگی است. در همین راستا سازمان حفاظت محیط زیست اجبار نصب «فیلتر دوده» در اگزوز خودرو های درحال تردد را بعنوان یك سیاست اصلی برای كنترل آلایندگی وسایل نقلیه دیزلی از راه مصوبه سال ۱۳۹۳ دولت، پیگیری می كند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در انتها با تاكید بر لزوم تامین سوخت پاك برای خودرو های دیزلی خاطرنشان كرد: بدیهی است كه شرط لازم جهت استفاده از خودرو های دیزلی با حداقل آلایندگی، استفاده از «سوخت پاك» است كه تأمین آن بر عهده وزارت نفت می باشد. از جانب دیگر به منظور كاهش آلایندگی دیزلی ها تشدید نظارت با استفاده از ابزار معاینه فنی به منظور پیشگیری از تخلفات و اشتباهات فنی در آزمون آلایندگی خودرو های دیزلی در دستور كار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد كه وزارت راه و شهرسازی، مسئولیت این بخش را برعهده دارد.

به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، در پیشگفتار گزارش عرضه شده از جانب سازمان حفاظت محیط زیست به دستگاه های دولتی و شهرداری تهران با عنوان «كاهش آلودگی دیزل ها»، به قلم عیسی كلانتری چنین آمده است كه نگاه آینده و رویكرد سازمان حفاظت محیط زیست پس از حل معضل فعلی آلایندگی خودرو های دیزلی، استفاده از سوخت ها و فناوری های سازگار با محیط زیست است. خودرو های سنگین گازسوز می توانند جایگزین مناسبی برای خودرو های دیزلی باشند. افزون بر این، فن آوری های برقی بخصوص در حمل و نقل عمومی مورد توجه ویژه سازمان حفاظت محیط زیست است اما تا زمان فرارسیدن استفاده گسترده از فن آوری های پاك، ناوگان دیزلی موجود لازم است به صورت مستمر پایش شود.»

گفتنی است اخیراً بحث تولید سواری دیزلی در كشور مطرح شده و ایران خودرو به دنبال دریافت مجوز تولید آن از سازمان حفاظت محیط زیست است. سازمان محیط زیست قبل از این مخالفت جدی خویش را با این درخواست اعلام نموده بود به صورتی كه عیسی كلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به ایسنا اظهار داشته بود: این سازمان اساسا با ورود موتور دیزل به ناوگان سواری مخالف است و امیدواریم كه هیچ دولتی حاضر نشود كه مجوز ورود ناوگان دیزل سواری را به جاده ها و شهرهای كشور صادر كند.

به نظر می رسد كه عیسی كلانتری می خواهد از راه ارسال گزارش جامع «كاهش آلودگی دیزل ها» به دستگاه های دولتی و شهرداری تهران ضمن تاكید بر مخالفت با تولید سواری دیزلی، دستگاه های دولتی همچون وزارت بهداشت و حتی دستگاه قضا را نسبت به خطرات احتمالی ناشی از دیزلی ها حساس كند.
1398/03/31
21:15:06
5.0 / ۵
4297
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است