انگشتری كه تن درختان زرشك مازندران را زخمی كرده

انگشتری كه تن درختان زرشك مازندران را زخمی كرده

گل اركیده: كارشناس گیاه پزشكی اداره كل منابع طبیعی نوشهر اظهار داشت: آفت پروانه تخم انگشتری به بعضی از درختان جنگلی میوه ای حوزه غرب مازندران خسارت وارد كرد.


حسین لزربنی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینكه آفت پروانه تخم انگشتری این روزها سبب از بین رفتن برگ درختان زرشك بعنوان میزبان خود در غرب مازندران شد، اظهار نمود: آفت پروانه تخم انگشتری بومی منطقه است كه طی مدت چند سال اخیر در منطقه وجود داشت اما مقدار این آفت طی دو سال اخیر با عنایت به شرایط آب و هوایی افزایش یافته است.
وی اشاره كرد: این آفت از اوایل فروردین ماه امسال در عرصه های مرتع و جنگل این منطقه به ویژه بخش كجور نوشهر و مرزن آباد چالوس شیوع پیدا كرد و هر چند گزارشی از خسارت های ریالی ناشی از آن ارزیابی نشد اما سبب برگ ریزی و از بین رفتن میوه های این درختان همچون زرشك در این مناطق شده است.
كارشناس گیاه پزشكی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری نوشهر با اشاره به اینكه برای مبارزه با این آفت با برنامه ریزی های صورت گرفته حدود ۱۰۰ هكتار از عرصه های حوزه اداره كل منابع طبیعی نوشهر به صورت مكانیكی انجام شد، اظهار داشت: در این نوع مبارزه سرشاخه هایی كه دارای دسته جات تخمی لارو بودند، هرس و از بین رفتند.
لزربنی با اشاره به اینكه روش مبارزه با این آفت به دو گونه است، اشاره كرد: اولین روش هرس و جمع آوری سرشاخه های حاوی دسته های تخم و لانه های لاروی هستند كه آنها را در همان منطقه بوسیله سوزاندن از بین می برند و سبب كاهش جمعیت آفت زیادی می شود.
وی مرحله دوم مبارزه را محلول پاشی عنوان نمود و اضافه كرد: بعد از آنكه لاروها از داخل لانه های لاروی خود خارج و به سطح كل گیاه پخش شدند تنها راه مبارزه محلول پاشی است كه این آفت را كنترل می كند البته در منطقه غرب مازندران فعلاً محلول پاشی انجام نشد برای اینكه با هرس كردن سرشاخه ها توانستیم جمعیت آفت را كاهش و منطقه را سبز نگه داریم.
كارشناس گیاه پزشكی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری نوشهر با اشاره به اینكه در نقاطی كه قادر به ورود نبودیم برخی از درختان زرشك خشك شدند، تصریح كرد: میزبان اولیه این آفت نیز زرشك كوهی كه اولین خسارت هم به خودش وارد میكند و در صورتیكه جمعیت آن افزایش یابد امكان دارد به سایر درختان جنگلی و حتی به درختان میوه نیز خسارت بزند كه البته این مورد امسال آن چنان وجود نداشته است.
لزربنی با اشاره به اینكه میزبان اولیه این آفت زرشك است اما به سایر درختان همچون ولیك، گلابی جنگلی، گیلاس وحشی، توسكا، ممرز، راش و سیب جنگلی نیز خسارت وارد می كند، افزود: دلیل نامگذاری این آفت به تخم انگشتری این است كه حشره ماده تخم های خودرا دور یك شاخه درخت به صورت انگشتر می گذارد.
وی با اشاره به اینكه در سطح ۱۰۰ هكتار كه عملیات هرس انجام شد، سرشاخه ها مجدداً سبز و خسارتی ندارند، اشاره كرد: این آفت از نوع نسلی است كه گیاه مجدد می تواند خودرا برگرداند یعنی زرشك هایی كه امسال برگ خودرا از دست می دهند سال بعد مجدداً می توانند سبز شوند.
كارشناس گیاه پزشكی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری نوشهر با تاكید بر اینكه پیشگیری و پیش آگاهی نسبت به آفات در برنامه اداره كل قرار دارد، اضافه كرد: هرساله در جوامع محلی هماهنگی لازم جهت همكاری روستاییان با منابع طبیعی انجام می شود برای اینكه سطح عرصه زیاد و پراكنده است و بدون كمك روستاییان راحت نخواهد بود بدین سبب از آنان می خواهیم عملیات هرس را انجام دهند تا به باغات سرایت نكند.

منبع:

1398/03/30
21:28:27
5.0 / ۵
4432
تگهای خبر: آب , باغ , جنگل , درخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است