یازده میلیون هكتار از دشت های كشور نیازمند آبخوانداری است

یازده میلیون هكتار از دشت های كشور نیازمند آبخوانداری است

گل اركیده: معاون آبخیزداری، مراتع و بیابان سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری، اظهار داشت: یازده میلیون هكتار از دشت های كشور نیازمند اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری است.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، شهبازی كه همراه با اعضای كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس به فارس سفر كرده بود، در بازدید از پروژه كنترل سیلاب و آبخوانداری مشكان شهرستان نیریز، اظهار داشت: طی 10 سال قبل بطور متوسط در كشور ۱۱ میلیمتر كاهش بارندگی و ۵۴ میلیمتر افزایش تبخیز و تعریق را شاهد بودیم.
شهبازی افزود: این مساله سبب بیلان منفی سفره های آب زیر زمینی شد؛ یكی از راهكارهای علمی برای جبران این كسری، اجرای پروژه های آبخیز و آبخوانداری، است.
وی اظهار داشت: خوشبختانه سال قبل با عنایت ویژه مقام معظم رهبری ۲۰۰ میلیون دلار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری اختصاص یافت كه ۶۰۰۰ نقطه در كشور از بركات این پروژه ها بهره مند شدند.
شهبازی اضافه كرد: با عنایت به اثرگذاری پروژه های اجرا شده، امسال نیز رقمی معادل ۱۵۰ میلیون یورو برای انجام پروژه های آبخیزداری در ۱۰ هزار نقطه از كشور پیش بینی شده است.
مدیر كل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس نیز در این بازدید به انجام ۳۵ پروژه آبخیزداری و آبخوانداری در سال قبل اشاره و افزود: خوشبختانه فارس از استانهای بهره مند و پیشتاز در زمینه جذب اعتبارات صندوق توسعه ملی بوده و در سال قبل بیشتر از ۲۸ میلیارد تومان تنها به انجام پروژه های سازه ای آبخیزداری اختصاص یافته است.
منتصری ضمن اشاره به ظرفیت بالای استان برای جذب اعتبار و انجام پروژه های آبخیزداری اضافه كرد: با عنایت به مطالعات انجام شده، در صورت تخصیص اعتبارات حتی تا میزان ۸۰۰ میلیارد تومان، آمادگی اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری را داریم.
او ابراز امیدواری كرد كه این مهم با حمایت اعضای كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، محقق شود.
بازدید از باغات پسته شهرستان سروستان، كارخانه فرآوری انجیر و مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی شهرستان استهبان، بازدید از نهالستان نمونه بهرام مشكان نیریز و ایستگاه نمونه پرورش دام شهرستان خرامه از دیگر بخش های سفر یكروزه معاون سازمان جنگلها و اعضای كمسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به استان فارس بود.

منبع:

1398/03/23
18:52:29
5.0 / ۵
4301
تگهای خبر: آب , باغ , جنگل , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است