با حضور حامیان محیط زیست

آئین نكوداشت جواد غریب برگزار شد مردی كه بادیگارد زمین است

آئین نكوداشت جواد غریب برگزار شد مردی كه بادیگارد زمین است

گل اركیده: آئین نكوداشت جواد غریب فعال زیست محیطی بروجرد كه عمر خودرا صرف پاك سازی محیط زیست از زباله كرده است، اجرا شد.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، شامگاه شنبه به مناسبت هفته «زمین پاك» آئین نكوداشت «جواد غریب» فعال محیط زیست با حضور مسئولان شهرستانی، اعضای انجمن های زیست محیطی، فرهنگیان و دوستداران محیط زیست با همكاری شهرداری بروجرد و انجمن سینمای جوان بروجرد در تالار دكتر زرین كوب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد اجرا شد.
طبیعت میراثی برای آیندگان
این نكوداشت با پخش مستند «بادیگارد زمین» به كارگردانی «سعید حدادی» تولید شده انجمن سینمای جوانان بروجرد همراه بود كه در این فیلم «جواد غریب» فعال محیط زیست اینگونه به توصیف كارش می پردازد و می گوید: «دید مردم نسبت به زباله جمع كردن من متأسفانه منفی بوده و مردم مثبت اندیش نیستند»، «همه به من می گویند این مرد دیوانه است».
وی، طی این سال ها از حرف مردم دلسرد نشده، حتی بیشتر از پیش به كار جمع آوری زباله در سطح محیط زیست ترغیب هم شده است.
جواد غریب، طبیعت را مختص یك نفر نمی داند بلكه به نظرش طبیعت به همه افراد جامعه متعلق می باشد و طبیعت میراثی برای آیندگان است و هیچكس حق ندارد طبیعت را از بین ببرد.
جواد هر روز ساعت هفت بامداد از منزل خارج می شود و تمام وقتش در بیرون به جمع آوری زباله می گذرد
مادر این فعال محیط زیست باز در این فیلم اینگونه كار او را توصیف می كند: «آقا جواد هر روز ساعت هفت بامداد از منزل خارج می شود و در زمستان و تابستان، سرما و گرما تمام وقتش در بیرون به جمع آوری زباله می گذرد».
وی، معتقد می باشد، «جواد» بخاطر رضایت پروردگار این كار را انجام می دهد و مزدش را هم از پروردگار خواهد گرفت.
رحیم جافری شهردار بروجرد بعنوان سخنران این نكوداشت، گفت: این تجلیل برازنده شخصیتی وارسته است كه آرامش خودرا فدای همنوعان خود می كند.
حفاظت از زمین از دیرباز در فرهنگ ایرانی ها ریشه داشته است
وی اضافه كرد: حفاظت از زمین از دیرباز در فرهنگ ایرانی ها ریشه داشته و امروز باز افرادی مانند «جواد غریب» در جامعه وجود دارند كه ناشناخته مانده اند و باید شناسایی شوند.
شهردار بروجرد با اشاره به اینكه معتقدیم زمین مادر همه انسان ها بوده و در احترام به مادر خود باید تلاشی مضاعف نماییم، افزود: امروزه اگر بتوانیم از كاغذ كمتر استفاده نمائیم و بجای قطع درختان، درخت بكاریم بهتر می توانیم در پاكیزگی محیط زیست گام برداریم.
جافری اشاره كرد: متأسفانه تغییر رفتارهای اجتماعی و بروز خشونت با طبیعت سبب از بین رفتن طبیعت بكر شده و اتفاقات ناگواری چون سیل ویرانگر اخیر در كشور را شاهد می شویم.
فرهنگسازی گام اول برای حفاظت از محیط زیست
وی اضافه كرد: حفاظت از محیط زیست و طبیعت را ابتدا باید از خود شروع نماییم و بر پاكی محله زندگی شخصی بیفزاییم.
شهردار بروجرد با اشاره به فرهنگسازی بعنوان گام اول برای حفاظت از محیط زیست، اشاره كرد: تجلیل از فعالان محیط زیست و ساختن مستندی از زندگی آنها بهترین كارگاه های آموزشی در سطح جامعه است.
به گفته جافری، روزانه ۲۴۰ تن زباله در بروجرد تولید می شود و تولید زباله در سطح كشور بطور میانگین ۵۰۰ گرم بوده كه در بروجرد ۸۰۰ گرم است و همین زباله هم با رعایت اصول فنی دفن یا بازیافت نمی گردد.
روزانه ۲۴۰ تن زباله در بروجرد تولید می شود
وی با اشاره به اینكه مشكل اصلی عدم تفكیك زباله از مبدا است، افزود: انتظار می رود در امر تفكیك زباله از مبدا شهروندان مشاركت جدی داشته باشند چونكه ۵۰ درصد این مساله برعهده همشهریان است.
شهردار بروجرد اشاره كرد: پس از فرهنگسازی در امر حفاظت از محیط پیرامون، همكاری همه جانبه مردم به منظور قرار دادن زباله ها در بیرون در موعد مقرر می طلبد با انجام این مهم به توانمندی و ارتقای كیفی جمع آوری زباله ها اهتمام ورزیم.
جافری بیان داشت: بخش دولتی به تنهایی قادر به انجام كارها و رفع همه مشكلات نیست و باید از بخش خصوصی بعنوان یك پتانسیل استفاده نمائیم.
وی با اشاره به ایجاد كارخانه كمپوست در بروجرد اضافه كرد: با عنایت به حجم زباله های بروجرد ایجاد كارخانه كمپوست تقریباً امكان پذیر نیست بلكه باید با مشورت و مشاركت شهرهای اطراف بتوانیم كارخانه بسازیم.


منبع:

1398/02/16
15:11:43
5.0 / ۵
4434
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است