آخرین وضعیت سدها در نیمه اردیبهشت ماه

آخرین وضعیت سدها در نیمه اردیبهشت ماه

گل اركیده: ورودی آب به سدهای كشور از شروع مهرماه سال قبل تابحال به ۶۴.۰۸ میلیارد مترمكعب رسیده، كه این رقم در مقایسه با ورودی ۱۶.۱۵ میلیارد مترمكعبی مدت مشابه سال قبل ۲۹۷ درصد افزایش داشته است.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، میزان بارندگی های كشور از شروع سال آبی جاری تابحال به ۳۱۹ میلیمتر رسیده است كه این رقم در مقایسه با (۱۳۹ میلیمتر) مدت مشابه سال قبل ۱۲۹ درصد و در مقایسه با (۲۱۹ میلیمتر) مدت متوسط بلندمدت ۴۵ درصد افزایش داشته است. روند افزایشی بارندگی ها باعث شده است تا ایران پربارش ترین سال آبی نیم قرن اخیر خودرا تجربه كند و حجم بارندگی تمامی استان ها از مدت میانگین ۵۰ سال اخیر كشور هم فراتر برود.
سدهای ایران باز تحت تأثیر بارندگی های مناسب سال آبی جاری وضعیت بسیار مناسبی را تجربه می كنند بطوریكه ورودی آب به سدها از شروع مهرماه سال قبل تابحال به ۶۴.۰۸ میلیارد مترمكعب رسیده كه این رقم در مقایسه با ورودی ۱۶.۱۵ میلیارد مترمكعبی مدت مشابه سال قبل ۲۹۷ درصد افزایش داشته است.
در حال حاضر میزان ذخیره آب سدهای كشور با رشد ۶۰ درصدی نسبت به سال قبل به ۷۴.۳۹ میلیارد مترمكعب رسیده است و ۷۹ درصد از ظرفیت مخزن سدهای كشور باز پر شده است. میزان خروجی از سدها باز با افزایش ۲۰۲ درصدی به ۴۴.۳۱ میلیارد مترمكعب رسیده است كه همین امر نوید سال زراعی بسیار مناسبی را می دهد.
بارش های مناسب سال آبی جاری سبب شده است تا از میان ۱۷۸ سد مهم كشور حدود ۸۳ سد بزرگ كه ۵۹ درصد از ظرفیت كل مخازن سدهای كشور را شامل می شوند بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد پر شده باشند.
بنا بر اعلام وزارت نیرو، الان ۹۲ درصد مخازن سدهای حوضه آبریز خلیج فارس، ۷۸ درصد مخازن سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه، ۷۰ درصد مخازن سدهای حوضه آبریز هامون، ۶۱ درصد مخازن سدهای حوضه های آبریز دریای خزر و مركزی و ۵۶ درصد مخازن سدهای حوضه آبریز سرخس باز پر است.
سیلاب های فروردین ماه در كنار بارش های مناسب چند ماه اخیر باعث شده است تا سدهای استان خوزستان باز در وضعیت بسیار مطلوبی قرار گیرند؛ بطوریكه ورودی به سدهای استان از شروع سال آبی جاری تابحال به حدود ۳۷.۵ میلیارد مترمكعب رسیده است. این رقم سال قبل در چنین زمانی تنها هفت میلیارد مترمكعب بوده است.
در حال حاضر ۹۴ درصد مخازن سدهای خوزستان پر است و آب موجود در مخزن سدهای استان با افزایش ۷۴ درصدی نسبت به سال قبل به بیشتر از ۲۳ میلیارد مترمكعب رسیده است.
منبع:

1398/02/15
19:27:32
5.0 / ۵
4233
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است