ستاد واكنش سریع حریق در استان ها فعال می شود

ستاد واكنش سریع حریق در استان ها فعال می شود

گل اركیده: با ابلاغ معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، ستاد واكنش سریع حریق عرصه های طبیعی در ادارات كل حفاظت محیط زیست استان ها فعال می شود.به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا حمید ظهرابی گفت: ستاد واكنش سریع حریق در سال ۱۳۹۴ تشكیل شده است و هر سال با آغاز فصل گرما و افزایش حریق در عرصه های طبیعی، این ستاد در استان ها آماده و فعال می شود.

وی ادامه داد: امسال با عنایت به بارندگی ها و تشكیل توده گیاهی مناسب در عرصه ها ریسك وقوع حریق بیشتر از سال های قبل خواهد بود اما با عنایت به اینكه روند افزایش دما در خیلی از مناطق كشور با تأخیر انجام می شود، پیش بینی می نماییم كه فصل وقوع حریق ها دیرتر از سال های گذشته آغاز شود. با این وجود تعداد و ابعاد حریق ها می تواند خطرناك تر باشند.

به قول ظهرابی، اولین ابلاغیه برای فعال سازی ستاد واكنش سریع در اسفندماه به استان ها ابلاغ گردیده و الان مسئولان استان ها در حال فعال سازی و آماده سازی این ستاد هستند.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: فعالیت های این ستاد شامل اقدامات پیشگیرانه پیش از حریق، اقدامات هنگام وقوع حریق و اقدامات بعد از اطفای حریق است كه بر مبنای چارتی كه تعیین شده است، مدیركل حفاظت محیط زیست استان مسئول ستاد و فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان هم مسئول اجرایی این ستاد است.

ظهرابی درباره امكانات و تجهیزات در اختیار این ستاد برای اطفای حریق هم اظهار داشت: طی هماهنگی هایی كه با وزارتخانه های كشور، دفاع و جهاد كشاورزی همینطور سازمان هواشناسی انجام شده است، ۱۶ پایگاه در سراسر كشور مجهز به بالگرد و تجهیزات زمینی اطفای حریق فعال است كه در كمترین زمان ممكن اقدامات لازم انجام خواهد گرفت.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: علاوه بر این طی تفاهمنامه با وزارت دفاع، تجهیز پنج فروند هواپیما به مخزن آب و تجهیزات اطفای حریق در دستوركار قرار گرفته است و در حال پیگیری برای تحقق آن هستیم.

وی ادامه داد: علاوه بر پایگاه ها و تجهیزاتی نظیر بالگرد، تجهیزات انفرادی نیروهای اجرایی شامل كوله پشتی اطفای حریق طی تفاهمنامه ای با وزارت دفاع به تعداد كافی تأمین شده و در اختیار استان ها قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه طبق پیش بینی ها، فصل حریق عرصه های طبیعی در استان های زاگرس نشین قبل از سایر نقاط كشور شروع می شود، اظهار داشت: از تمامی هموطنان درخواست می نماییم هنگام حضور در عرصه های طبیعی نكات ایمنی جهت پیشگیری از حریق این عرصه ها را رعایت نمایند و در صورت مشاهده حریق در عرصه های طبیعی، به سرعت به نزدیك ترین واحد محیطبانی یا شماره تلفنی كه ستاد واكنش سریع استان مورد نظر اعلام نموده است، اطلاع دهند.

منبع:

1398/02/11
13:48:53
5.0 / ۵
4336
تگهای خبر: ایمن , تجهیزات , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است