هواشناسی هشدار داد

ورود موج سرما به كشور طی هفته آینده، كشاورزان آماده باشند

ورود موج سرما به كشور طی هفته آینده، كشاورزان آماده باشند

گل اركیده: سازمان هواشناسی آگهی داد: انتظار می رود سه شنبه آینده در غالب استان های شمال غرب كشور كمینه دما به محدوده كمتر از ۵ درجه و در مناطق كوهپایه ای به صفر درجه سانتیگراد برسد.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، سازمان هواشناسی در اطلاعیه ای اعلام نمود: یك سامانه جوی بتدریج از دوشنبه هفته آینده (۹۸/۰۲/۰۲) از غرب وارد شده و بتدریج روز چهارشنبه از شرق كشور خارج خواهد شد.
در ادامه این اطلاعیه آمده است: انتظار می رود طی دوشنبه و سه شنبه در غالب استان های كشور در دامنه های زاگرس از جنوب غرب تا شمال غرب، مركز و استان های واقع در دامنه های البرز تا شمال شرق كشور سبب بارش باران شود.
بیشینه بارشها طی روز سه شنبه در دامنه های شمالی و جنوبی البرز و سواحل دریای خزر رخ می دهد. به دنبال گذر این سامانه افت نسبی دما در بامداد سه شنبه در نیمه غربی كشور و بامداد چهارشنبه در دامنه های البرز و شمال شرق كشور پیش بینی می شد.
انتظار می رود بامداد سه شنبه در غالب استان های شمال غرب شامل اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، كردستان، همدان، زنجان و قزوین كمینه دما به محدوده كمتر از ۵ درجه سلسیوس برسد و در روستاها و شهرهای كوهپایه ای با احتمال متوسط تا زیاد افت دما به صفر درجه سلسیوس و یا كمتر وجود دارد.
در بامداد چهارشنبه استان مركزی، شمال استان های البرز و تهران، شمال سمنان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی دمای هوا در محدوده ۲ تا ۵ درجه سلسیوس پیش بینی می شود كه در مناطق كوهپایه ای و مرتفع احتمال افت دما به صفر درجه سلسیوس و كمتر وجود دارد. انتظار داریم هوای نسبی سرد در بامداد پنجشنبه باز با تغییرات اندك تداوم یابد.
بر این اساس احتمال سرما زدگی برای برخی محصولات زراعی و باغی در مناطق كوهپایه ای ذكر شده وجود دارد و به كشاورزان عزیز انجام پیشنهادهای زیر سفارش می شود:
• تأمین سوخت و كنترل دما و رطوبت و بستن دریچه ها در گلخانه ها، مرغداری ها و دامداری ها.
• در باغات، مزارع و مناطق كوهپایه ای محافظت از تأسیسات و مراقبت از سیستم های آبیاری تحت فشار باتوجه به پایین بودن دمای سطح زمین
• آماده سازی وسایل مواجهه با سرمازدگی بهاره در باغات و اطراف مزارع نظیر بخاری باغی، سوزاندن كاه و كلش
• ایجاد پوشش پلاستیكی بر روی نهال های جوان و درختان لطمه پذیر
• خودداری از انجام هرس درختان
• برداشت محصولات آماده برداشت نظیر سبزی جات و صیفی جات و انتقال به مكان های امن و انبارهای استاندارد.
• استفاده از ریز مغذی های سفارش شده توسط كارشناسان وزارت جهاد كشاورزی
• خودداری از انجام عملیات شخم و پاكنی باغات
• آبیاری به موقع مزارع و باغات پیش از ورود موج سرما به منظور تعدیل دمای محیط
• محافظت از كندوهای زنبور عسل در مقابل كاهش دما

1398/01/28
14:19:00
5.0 / ۵
4108
تگهای خبر: آب , باغ , درخت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است