افزایش طبیعی جمعیت گونه ای پروانه همزمان با بارش ها در كشور

افزایش طبیعی جمعیت گونه ای پروانه همزمان با بارش ها در كشور

گل اركیده: به دنبال افزایش گونه ای پروانه در جنوب كشور كارشناس حشرات سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: هر چند سال كه دوره های بارشی در كشور تغییر می كند و شاهد افزایش بارندگی می شویم و از سویی زمستان ها معتدل تر می شوند و اقلیم بیشتر مدیترانه ای می شود، گیاهان میزبان این پروانه بخش وسیع تری را می پوشانند.به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا علیرضا نادری اضافه كرد: نوعی پروانه با نام علمی Vanessa cardui گونه ای فراوان در مناطق وسیعی از اروپا، شمال آفریقا، آسیا و حتی استرالیا است. این پروانه با توانایی تطابق خود با شرایط مختلف اقلیمی قادر به ادامه زندگی در شرایط سخت است؛ شرایطی كه سایر گونه های پروانه قادر به زندگی در آن نیستند.

وی افزود: لارو این پروانه قادر به تغذیه از طیف وسیعی از گیاهان است و همین سوژه به آن توانایی انتشار وسیع تری را داده است.

نادری در پاسخ به این پرسش كه چرا امسال جمعیت این پروانه تا افزایش یافته است، اظهار داشت: هر چند سال كه دوره های بارشی در كشور تغییر می كند و شاهد افزایش بارندگی می شویم و از سویی زمستان ها معتدل تر می شوند و اقلیم بیشتر مدیترانه ای می شود، گیاهان میزبان این پروانه بخش وسیع تری را می پوشانند و این گونه به سرعت با تخم گذاری روی این گیاهان وارد دوران دگردیسی می شود و پروانه های بالغ در كمتر از سه هفته ظاهر می شوند.

وی اضافه كرد: این پروانه ها مجدداً تخم گذاری می كنند و این چرخه را باردیگر تكرار می كنند تا جایی كه هنوز پوشش گیاهی و رطوبت و دما مناسب باشد.

این پروانه شناس درباره علت جابه جایی های طولانی این گونه در مناطق مختلف اظهار داشت: خیلی از این پروانه های تازه بالغ با پرواز قوی، خودرا به نقاط دورتر می رسانند و حتی تا ارتفاعات ۴۰۰۰ متری باز پیش می روند. آنها این مساله را مدیون سیستم ذخیره چربی بالای خود هستند كه این پروانه ها را قادر به پرواز طولانی و زنده ماندن در دماهای پایین تر باز می كند.

نادری اضافه كرد: آنها به ندرت روی محصولات كشاورزی تخم گذاری می كنند و دلیل حضور این حشرات در اطراف این مزارع وجود منابع غنی شهد برای پروانه های بالغ و گیاه میزبان برای تخم گذاری است كه در اطراف مزارع به صورت خودرو می رویند.

این كارشناس حشرات سازمان حفاظت محیط زیست اشاره كرد: در سال های گذشته بیشتر از ۴ یا ۵ بار موج ظهور این پروانه در كشور ما دیده شده است كه البته در تمام كشورهای منطقه باز دیده می شود.

وی افزود: از اواسط دی ماه این پروانه ها از جنوب استان سیستان و بلوچستان با جمعیت بالا گزارش شدند و با گرم تر شدن فصل و رفتن به سمت بهار در عرض های شمالی تر دیده شدند و بزودی با بهاری شدن مناطق شمالی كشور، در تمام این مناطق به وفور یافت خواهند شد.

این پروانه شناس اشاره كرد: این گونه هزاران سال در منطقه ما حضور داشته و همیشه جمعیت آن در نوسان بوده است.

به گفته نادری، در سال های اخیر با تخریب زیستگاه های طبیعی بخصوص چرای بی رویه دام ها، گیاهان خاردار جایگزین گیاهان متنوع و خوش خوراك مناطق مختلف شده اند. برای مثال گیاه كنگر وحشی بعنوان یك گونه مهاجم در تمام عرصه های استان خوزستان، لرستان و بوشهر و بسیاری استان های دیگر همچون استان های شمال شرقی و شمالی جای سایر گیاهان را گرفته و پوشش بسیار وسیعی را به وجود آورده است. از آنجایی كه این گیاه از اصلی ترین و مهمترین میزبان های لارو این پروانه است پس به سبب وجود غذای كافی جمعیت این پروانه جهش زیادی پیدا می كند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، نادری افزود: با گرم شدن هوا و كاهش بارندگی ها این موج جمعیتی رو به كاهش خواهد گذاشت و منتظر شرایط مناسب در سال های آینده خواهد بود.

این پروانه شناس اشاره كرد: این گونه هیچ صدمه ای به محصولات كشاورزی وارد نمی كند و مشكلی از جانب این پروانه برای مردم ایجاد نمی گردد.
1398/01/26
16:19:29
5.0 / ۵
4391
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است