به دلیل زیر آب رفتن پارك ملی دز؛

اطلاعی از وضعیت گوزن های زرد ایرانی در دسترس نیست

اطلاعی از وضعیت گوزن های زرد ایرانی در دسترس نیست

به گزارش گل اركیده رئیس اداره پارك ملی دز اظهار داشت: با عنایت به سیلاب و زیرآب رفتن پارك ملی دز، تابحال اطلاعی از وضعیت گونه های گوزن زرد ایرانی در دسترس نیست.رضا قپانچی پور در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: از هفت روز پیش، افزایش قابل توجه دبی رودخانه دز باعث زیر آب رفتن پارك ملی و منطقه حفاظت شده دز شد كه سایت اداری این پارك به منظور جلوگیری از خسارت احتمالی سیلاب تخلیه شد.
وی اضافه كرد: تمام ماشین آلات و وسایل موجود در اداره پارك ملی دز كه قابلیت جابجایی داشتند به منظور جلوگیری از خسارت احتمالی سیلاب به مناطق دیگر منتقل شدند و ماشین آلات این اداره به پاركینگ شركت شهید بهشتی و اسلحه ها به اسلحه خانه منتقل شدند.
رئیس اداره پارك ملی دز با اشاره به اینكه این وضعیت تا اطمینان از شرایط رودخانه دز ادامه دارد، اظهار داشت: پارك ملی و منطقه حفاظت شده دز حدود ۱۷ هزار هكتار است كه اغلب مناطق آن به علت افزایش دبی رودخانه زیر آب رفته است.
قپانچی پور اضافه كرد: با عنایت به اینكه هنوز وضعیت سیلابی منطقه آخر نیافته، هم اكنون هیچ گونه اطلاعی از گونه های در حال انقراض گوزن های زرد ایرانی كه در منطقه حفاظت شده پارك ملی دز هستند در دسترس نیست و این امر به دغدغه اصلی ما تبدیل گشته است.
وی بیان كرد: در این بین نكته ای كه نگرانی ما را كمتر كرده، این است كه گوزن حیوانی زرنگ، زیرك و شناگر ماهری است و به راحتی در آب شناور می شود و اگر در میان فنس ها یا محل خاصی گرفتگار نشود امكان غرق شدن آنها وجود ندارد.
رئیس اداره پارك ملی دز خاطرنشان كرد: در سیلاب سال ۹۵ كه حجم سیلاب نسبت به امسال بسیار بیشتر بود تنها یك رأس تلفات داشته ایم و گوزن ها در صحت و سلامتی كامل بودند ازسویی پس از سیلاب سال ۹۵ یك تپه بزرگ برای گوزن ها بوجود آمد تا گوزن های زردایرانی در مواقع سیلاب از این تپه استفاده كنند.
قپانچی پورعنوان كرد: با عنایت به اینكه قسمتهایی از فنس های سایت گرفتار صدمه شده و احتمال می رود كه گوزن ها از سایت خارج شده باشند از مردم درخواست می شود در صورت مشاهده آنها سریع با اداره پارك ملی دز تماس گرفته و همینطور از هرگونه صدمه رساندن به این گونه در حال انقراض اجتناب كنند.
وی همینطور اظهار داشت: طی چند روز اخیر عكسی در فضای مجازی منتشرشد كه محاصره شدن پاسگاه محیط بانی دز در بخش چغامیش دزفول را نشان داده است كه این عكس مربوط به سال ۹۵ است. پاسگاه محیط بانی گرفتار آبگرفتگی شده اما به وسعت آبگرفتگی سال ۹۵ نیست و طی روزهای گذشته تا به امروز به وسیله قایق اقلام خوراكی و غیره برای محیط بانان در پاسگاه محیط بانی ارسال شده است.
رئیس اداره پارك ملی دز در انتها یادآورشد: با عنایت به بالا بودن سطح آب درحال حاضر نمی توان میزان خسارت وارده به پارك ملی دز را برآورد كرد ازاین رو بعد از فرونشست سیلاب میزان خسارت و سرنوشت گوزن های زرد ایرانی مشخص خواهد شد.
به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، پارك ملی دز زیستگاه گونه های مختلف جانوری بخصوص گوزن زرد ایرانی است كه در ۱۵۰ كیلومتر از مسیر رودخانه دز امتداد دارد و از آن بعنوان تنها باقی مانده جنگل های گرمسیری جهان نام برده می شود.
پارك ملی و منطقه حفاظت شده دز رویشگاه جنگلی نیمه گرمسیری حاشیه رودخانه دز همینطور همچون زیستگاه های پرارزش پرندگان بوده كه دارای میكروتالاب های منحصر به فرد و زیستگاه غنی انواع آبزیان و پرندگان است.

1398/01/17
15:00:17
5.0 / ۵
4747
تگهای خبر: آب , جنگل , سایت , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است