كاهش امید به زندگی كودكان جهان به علت آلودگی هوا

كاهش امید به زندگی كودكان جهان به علت آلودگی هوا

به گزارش گل اركیده یك گزارش جدید نشان داده است كه آلودگی هوا به صورت متوسط، میانگین عمر كودكان را ۲۰ ماه می كاهد و كودكان كشورهای آسیای جنوبی مانند هند و پاكستان از صدمه پذیرترین كودكان در مقابل آلودگی هوا به شمار می روند.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، طبق گزارش سالانه ۲۰۱۹ وضعیت جهانی هوا (SOGA) كه امروز (چهارشنبه) انتشار یافت، آلودگی هوا پنجمین عامل پیش رو در مرگ و میر در سراسر جهان است كه بیشتر از الكل، سوء تغذیه و مواد مخدر در جهان قربانی می گیرد.
كشورهای آسیایی و آفریقایی كه در آنها سطوح مواد ریز مسدودكننده ریه ها (PM ۲.۵) و مصرف منظم سوخت مانند زغال سنگ و زغال چوب برای پخت و پز خانه بیشتر رواج دارد، در معرض آلودگی هوای بیشتر و خطرات ناشی از آن همچون كاهش امید به زندگی و میانیگن عمر افراد قرار دارند.
ذرات PM ۲.۵، ذرات خطرناك معلق در هوا هستند كه سبب آلودگی هوا شده و كمتر از ۲.۵ میكرومتر قطر دارند.
افزایش بار بیماری های ناشی از آلودگی هوا یكی از مهم ترین چالش هایی است كه دولت ها و مقامات بهداشت عمومی با آن روبرو هستند و نتایج فراوانی برای اقتصاد كشورها و رفاه بشر دارد.
این مشكل بخصوص در كشورهایی مانند هند، پاكستان و بنگلادش كه در خیلی از روزهای سال قبل هوای سمی خیلی از شهرهایشان را فرا گرفته بود، چالش برانگیز شده است.
بر اساس گزارش سالانه ۲۰۱۹ وضعیت جهانی هوا (SOGA) یك كودك متولد شده در جنوب شرق آسیا به علت آلودگی هوا ۳۰ ماه كمتر از كودكی كه در هوای پاك زندگی می كند، عمر می كند. این میانگین به صورت جهانی ۲۰ ماه برآورد شده است.
هم چنین این گزارش منابع مهم ذرات خطرناك PM ۲.۵ در هند را سوزاندن سوخت جامد، گرد و غبار ناشی از ساخت و سازها، جاده ها و فعالیت های دیگر، سوزاندن زغال سنگ صنعتی و نیروگاه ها، تولید آجر، حمل و نقل و تجهیزات دیزلی اعلام نموده است.
كشورهای واقع در منطقه آفریقای سیاه همچون نیجر، كامرون و نیجریه هم در معرض آلودگی هوا قرار دارند كه این معضل منجر به كاهش دو ساله امید به زندگی در جمعیت آنها شده است.
بنا بر گزارش سی ان ان، گزارش سالانه ۲۰۱۹ وضعیت جهانی هوا (SOGA) از آن حكایت می كند كه چین در كاهش آلودگی هوا و ذرات خطرناك PM ۲.۵ موفق بوده است؛ به صورتی كه میزان این ذرات خطرناك در ۷۴ شهر چینی حدودا به یك سوم كاهش یافته است. اما علیرغم این پیشرفت سریع، به صورت میانگین وضعیت آلودگی هوا در چین به مراتب پایین تر از استانداردهای كیفیت هوا در سازمان جهانی بهداشت بوده و هنوز به تلاش های بیشتری برای دستیابی به هوایی پاك در این كشور نیاز است.1398/01/16
16:22:13
5.0 / ۵
4631
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است