مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان خبر داد:

ثبت تصویر پلنگ ایرانی در سفید كوه خرم آباد

ثبت تصویر پلنگ ایرانی در سفید كوه خرم آباد

به گزارش گل اركیده مدیركل حفاظت محیط زیست لرستان از ثبت تصویر پلنگ ایرانی در نخستین روزهای بهار ۹۸ در منطقه حفاظت شده سفید كوه خرم آباد اطلاع داد.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، مهرداد فتحی بیرانوند تصریح كرد: كارشناسان اداره نظارت بر امور حیات وحش معاونت پایش اداره كل محیط زیست لرستان به منظور كنترل و پایش حیات وحش خصوصاً گونه های با ارزش و در معرض خطر انقراض مبادرت به نصب دوربین تله ای در مناطق تحت مدیریت و آزاد استان كرده اند، كه در این راستا برای چندمین بار موفق به ثبت تصویر پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده سفید كوه خرم آباد شدند.

وی با اشاره به اقدامات حفاظتی مطلوب مانند راه اندازی دیده بانی و پاسگاه محیط بانی در ارتفاعات و برگزاری كلاس ها و كارگاه های آموزشی حفاظت از حیات وحش و هم تلاش و جدیت محیط بانان منطقه و نقش آنها در افزایش ضریب امنیت منطقه حفاظت شده سفید كوه خرم آباد؛ از این منطقه بعنوان زیستگاه مناسب پلنگ ایرانی در لرستان نام برد و ابراز امیدواری كرد كه با عنایت به وضعیت مطلوب حفاظتی منطقه و جمعیت ایده آل كل و بز و گراز در این منطقه تصاویر بیشتری از حضور این گربه سان در خطر انقراض در این منطقه ثبت گردد.

بر اساس این گزارش، پلنگ ایرانی یكی از بزرگترین زیرگونه های پلنگ است كه بومی غرب آسیا به حساب می آید و در لیست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت(IUCN) در طبقه جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد. اندازه و رنگ پوشش بدن پلنگ ایرانی در مناطق مختلف و در گستره پراكنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی با یكدیگر دارد. طول بدن پلنگ ها به طور كلی به ۱۶۰ و گاهی هم به ۱۸۰ سانتی متر می رسد و طول دُم آنها ۱۱۰ سانتی متر است. وزن پلنگ ایرانی تا ۹۰ كیلوگرم است و ارتفاع آن تا شانه به ۷۵ سانتی متر می رسد.
پلنگ ایرانی گونه چتر است و حضور این گونه پرارزش در اكوسیستم حاكی از وضعیت خوب و امنیت زیستگاه است.

1398/01/08
14:54:04
5.0 / ۵
4223
تگهای خبر: آب , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است