استان های جنوبی كشور آماده سیل باشند

استان های جنوبی كشور آماده سیل باشند

گل اركیده: مدیركل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی نسبت به وقوع سیل در استان های جنوبی كشور آگهی داد و اظهار داشت: میزان بارش ۲۴ ساعت آینده خوزستان سه رقمی می شود و حتما با طغیان رودخانه های بزرگ این استان مواجه خواهیم بود.از ابتدای بهار سال ۹۸ شاهد فعالیت چند سیستم بارشی در بخش های مختلف كشور هستیم كه موجب بارش شدید و حتی وقوع سیلاب در استان های گلستان و مازندران شد. از بعدازظهر امروز (۵ فروردین) باز شاهد سیلاب در شهر شیراز هستیم. بنا به گفته احد وظیفه استان های فارس، بوشهر، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، كهگیلویه و بویراحمد، ایلام و لرستان طی امروز و فردا وضعیت بحرانی دارند.

این كارشناس سازمان هواشناسی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: سامانه بارشی كه دیشب وارد كشور شده و با شدت بسیار فعال است تا فردا (۶ فروردین) وضعیت بحرانی را برای جنوب غرب و جنوب كشور به وجود می آورد كه در اطلاعیه ها و اخطاریه های روزهای اخیر به این موارد اشاره شده بود.

وظیفه اشاره كرد: امروز بطور نسبی بارش ها فروكش می كند و فردا بامداد مجدداً بارش ها را با شدت خواهیم داشت تا اینكه فردا بعدازظهر (۶ فروردین)، بارش ها در بخش غرب و جنوب غرب كاسته می شود و تقریباً قطع می شود.

وی با اشاره به اینكه فردا بارش ها بیشتر رگباری خواهد بود، اظهار داشت: فردا در جنوب استان فارس، غرب كرمان و بخش های جنوبی بوشهر، بارش اوج می گیرد و بالقطع احتمال جاری شدن سیلاب وجود دارد. دراستان های لرستان و شمال و شرق خوزستان انتظار داریم كه بارش های ۲۴ ساعت آینده سه رقمی شود و به حدود ۱۵۰ میلی متر برسد.

مدیر كل پیش بینی و آگهی سریع سازمان هواشناسی اشاره كرد: در خوزستان بارش سنگین است و رودخانه های بزرگ طغیان می كند، امیدواریم صدمات جانی به همراه نداشته باشد.

وظیفه در ادامه اظهار داشت: استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، كردستان و كرمانشاه هم بارش خواهند داشت اما بیشترین نگرانی ما برای استان خوزستان است. چون سدها پر شده و حتی برخی سدها سرریز شده است و احتمال آبگرفتگی در دشت خوزستان وجود دارد و نگران هستیم كه طغیان آب، دشت را به حالت غرقابی دربیاورند.

وی در مورد بارش های استان های شمالی با اشاره به اینكه امروز در گیلان و غرب مازندران بارش وجود دارد، اظهار داشت: از امشب تا فردا شرق استان های مازندران و گلستان باز درگیر بارندگی خواهند شد البته از آنجائیكه سیستم بارشی جنوبی است، بارش در شمال كشور چندان شدید نیست و مشكل چندانی برای این منطقه ایجاد نمی كند و انتظار سیلاب نداریم اما با این وجود به مسافران سفارش می نماییم كه نكات ایمنی را رعایت نمایند و مراقب آبگرفتگی ها باشند.

تهران سیل می آید؟

مدیر كل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی در پاسخ به این پرسش كه آیا احتمال وقوع سیلاب در تهران وجود دارد؟ با اشاره به اینكه بارش ها در استان های تهران، قم، قزوین، سمنان، مركزی و اصفهان با رگبار و رعد و برق همراه خواهد بود، اظهاركرد: انتظار نداریم كه در این استان ها وضع بارشی مشابه استان های جنوبی و سیل آسا باشد اما باید نهادهای متولی هوشیار باشند چون وقوع سیل تنها به میزان بارش وابسته نیست بلكه شرایط توپوگرافی و نحوه خروج آب از حوضه نیزمولفه های مهمی هستند. بخصوص در رودخانه ها و حوضه های آبی كه جلوی مسیر آب بسته شده، امكان وقوع سیل وجود دارد.
1398/01/06
13:28:53
5.0 / ۵
4459
تگهای خبر: آب , ایمن , مسیر , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است