در مقابل فرمانداری شاهرود با حضور صدها نفر؛

گردهمایی پشتیبانی از شاهوار برگزار شد، نه بزرگ مردم به معدن بوكسیت

گردهمایی پشتیبانی از شاهوار برگزار شد، نه بزرگ مردم به معدن بوكسیت

گل اركیده: گردهمایی مردمی پشتیبانی از شاهوار در مقابل تخریب های معدن بوكسیت تاش با هدف اعلام حمایت مردم از تصمیم فرماندار شاهرود در ابلاغ دستور توقف عملیات معدن كاوی در منطقه تاش اجرا شد.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، گردهمایی بزرگ هواداران و دوست داران محیط زیست شهرستان شاهرود پس از ظهر شنبه با هدف پشتیبانی از شاهوار و زیست بوم طبیعی منطقه تاش كه سال ها است به سبب معدن كاوی مورد تخریب گسترده قرار گرفته، انجام شد.
این همایش بزرگ در مقابل فرمانداری شاهرود در حالی انجام شد كه یكی از اهداف آن پشتیبانی از دستور فرماندار این شهرستان در خصوص تعطیلی موقت معدن به سبب عدم پایبندی معدن كاران به تعهدات در قبال محیط زیست، اعلام شده است.
فرماندار شاهرود هفته گذشته دستور تعطیلی موقت این معدن را تا بررسی های بیشتر صادر كرد و سازمان های مردم نهاد، فعالان محیط زیست و مردم با برگزاری این گردهمایی از تصمیم محمد كرم محمدی حمایت كردند و خواهان عدم تمدید مجوز معدن بوكسیت تاش شدند.

تشكر از مسئولان هدف گردهمایی
دبیر ستاد مردمی حفاظت از طبیعت شاهرود در گفتگو با خبرنگار مهر، گردهمایی امروز فقط برای نجات شاهوار است، اظهار داشت: هیچ حرف سیاسی و اقتصادی در این گردهمایی مطرح نیست تنها سوژه و خواست مردم توجه به شاهوار و لزوم حفظ محیط زیست در این منطقه است همین طور مردم ما برای تشكر از مسئولان اینجا گرد هم جمع شده اند كه خوشبختانه دستور توقف معدن كاوی را صادر كرده اند.
امیرحسین ولیان در ادامه اشاره كرد: خوشحال هستیم كه با همه ناامیدی ها و تلخ كامی ها، مردانی در این سرزمین پیدا می شوند و این باور را ایجاد می كنند كه دولت، برای مردم ما با توقف معدن بوكسیت تاش، امیدی را به یادگار خواهد گذاشت لیكن ما برای تشكر و پشتیبانی از فرماندار شاهرود گرد هم آمده ایم، مسئولی كه برخلاف همه فشارهای طرفداران معدن، برای نجات این سرزمین و اجرای قانون ایستاده است.
وی بابیان اینكه دومین هدف این گردهمایی برای پشتیبانی از نماینده شاهرود و میامی در مجلس و اعلام موضع وی در قبال لزوم تعطیلی معدن شاهوار است، اظهار داشت: جز این نیست كه مردم و مسئولان در كنار هم برای پشتیبانی از شاهوار می بایست اقدامات لازم را صورت دهند چونكه این كوه، شاهرگ حیاتی شاهرود شمرده می شود پس برای ادامه راه، از مدیران و مردم همت می طلبیم.
تعطیلی كامل معدن بوكسیت بهترین عیدی به مردم شاهرود
دبیر ستاد مردمی حفاظت از طبیعت شاهرود بابیان اینكه عیدی شب عید مردم شاهرود نجات شاهوار است، اظهار داشت: فرمان تعطیلی موقت معدن عیدی خوبی است اما زمزمه های تلخی باز به گوش ما می رسد كه لابی های آشكار و پنهان به دنبال تمدید مجدد معدن بوكسیت تاش هستند.
ولیان در ادامه اشاره كرد: نگاهی بر مفاد قانونی نشان داده است كه این معدن باید تعطیل شود چونكه ویرانی و خرابی فراوانی را به بار آورده و سبب شده تا كوه شاهوار و حیات وحش منطقه و منابع آبی ما متضرر شوند.
وی خطاب به استاندار سمنان افزود: ایشان باید بداند كه مردم شاهرود، بسطام، كلاته خیج و… مردان كوهستان شاهوار هستند كه درس ایستادگی و مقاومت را از همان كوه گرفتند پس مردم ما تا پای جان ایستاده و شاهوار را آزاد می كنند.

شاهوار فروشی نیست
دبیر ستاد مردمی حفاظت از طبیعت شاهرود بابیان اینكه تمامی آبادی های بخش بسطام و شاهرود و… به حیات شاهوار بستگی دارد و پس مردم ما معتقد هستند كه شهرشان فروشی نیست، اظهار داشت: اگر استدلال برخی این است كه بوكسیت موجود در شاهوار خالص تر از معادن دیگر است، باید گفت این امر هیچ ارزشی برای مردم ما ندارد و این مردم آینده شهر و فرزندان خودرا به هیچ قیمتی نمی فروشند.
ولیان بیان كرد: مخربان محیط زیست باید بدانند كه حتی اگر تیغ فرماندار برای تعطیلی معدن بوكسیت تاش هم برش نمی داشت با مردم روبرو می شوند ما می گوئیم فعالیت معدن تاش از روز ۱۸ اسفند كه توسط فرماندار تعطیل اعلام شد، غیر قانونی می باشد اما این روزها معدن به صورت غیر قانونی به كار خود ادامه می دهد پس ما می گوئیم اگر نمی توانید این معدن را به معنای واقعی تعطیل كنید بزودی مردم آنرا تعطیل خواهند كرد.

بیانیه ای برای شاهوار
در اختتام این گردهمایی اطلاعیه ای صادر شد كه متن آن به این شرح است:
«به نام خدای شاهوار»
مردمان غیرتمند خطه شاهوار! آزادی و نجات شاهوار سرفراز بر همه شما مبارك باد، همه می دانیم كه یك شاهرود داریم و یك شاهوار، همه می دانیم كه شاهرگ حیاتی و كانون آب ساز شاهرود و بسطام و كلاته خیج، مجن و رویان و … فقط و فقط شاهوار است، همه می دانیم كه هوای پاك این خطه شهیدپرور به خاطر شاهوار است و به خوبی آگاهیم كه معدن بوكسیت رو باز تاش با تخریب دو میلیون متر مربع از دامنه های شاهوار چه ویرانگری كرده و باز می دانیم برنامه پنجاه ساله آنها تخریب تمامی دامنه های شاهوار از نگارمن و ابرسج تا میقان و قلعه نو و ابر است، یعنی نابودی كامل شاهوار و در نتیجه نابودی كامل شهرستان شاهرود...
سپاس خدای شاهوار را كه سپس دو سال تلاش فراگیر مردم ما و البته حمایت جانانه و خداپسندانه مسئولان شهرمان، امام جمعه محترم، نماینده با درایت و مردمی و فرماندار شجاع شهرمان، این معادن ویرانگر بطور موقت تعطیل شد و این بدترین عیدی از طرف نظام مقدس جمهوری اسلامی به مردم شهرمان بود، اما متأسفانه خبرهایی رسیده كه لابی های آشكار و پنهان این معدن قصد دارند بزودی با تمدید پانزده ساله معدن حكم به ویرانی شاهرود شهیدپرور ما بدهند، ما مردم همیشه در صحنه شاهرود اعلام می نماییم كه تا پای جانمان برای نجات آینده شهرمان و فرزندانمان ایستاده ایم، ما نمی گذاریم شاهرود هم قربانی ندانم كاری شود و بلایی كه بر سر دریاچه ارومیه، كارون و زاینده رود آمد بر سر شاهوار بیاید، ما با خون پاك شهیدانمان پیمان بسته ایم كه در كنار مسئولانمان، امام جمعه محترم، نماینده دلسوز و شجاع و فرماندار با درایت خود بایستیم و از ذره ذره خاك پاك خطه شاهوار، این خطه شهیدان، پاسداری نماییم.
معدن بوكسیت تاش شش سال است كه در منطقه شاهوار معدن كاوی می كند و بر اساس گزارش مركز پژوهش های مجلس تخریب های این معدن در بخش آب، حیات وحش و پوشش گیاهی مسجل است شش سال ایستادگی مردم و سمن ها در شاهرود نهایتاً هفته گذشته به تعطیلی موقت این معدن انجامید اما خبرها حاكی از احتمال تمدید ۱۰ ساله مجوز این معدن است كه خواست مردم عدم تمدید این پروانه شمرده می شود.

1397/12/27
14:03:33
5.0 / ۵
4835
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است