پاسكاری برخورد با زمین خواران شمال تهران

پاسكاری برخورد با زمین خواران شمال تهران

به گزارش گل اركیده در حالیكه اداره كل حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی استان تهران به زمین خواری در مناطق حفاظت شده شمیرانات طی سال های گذشته اذعان دارند ولی هریك از این ادارات، دیگری را مسوول برخورد با متخلفان می داند.به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، درحالی كه این روزها زمین خواری در ۲۳ هكتار از مناطق حفاظت شده شمیرانات و افزایش دو برابری زمین خواری در نیمه اول سال ۹۷ نسبت به سراسر سال ۹۶ مطرح گردیده است، كیومرث كلانتری -مدیر كل محیط زیست استان تهران- ضمن تكذیب این مورد به ایسنا می گوید: من بعنوان مدیر كل محیط زیست استان اعلام می كنم كه طی امسال و سال قبل تصرف اراضی در مناطق حفاظت شده محیط زیست در شمیرانات رخ نداده است و تصرفاتی كه برای آنها امسال طرح دعوا شده مربوط به سال های گذشته است.

وی با تاكید بر اینكه سازمان حفاظت محیط زیست، قائم مقام در بهره برداری است، تصریح می كند: این مورد كه امسال دو برابر سال قبل تصرف اراضی در مناطق حفاظت شده شمیرانات رخ داده، كذب است.

به گفته كلانتری، پرونده هایی كه برای تصرف اراضی در مناطق حفاظت شده شمیرانات تشكیل شده مربوط به سال های قبل است و دستگاه های متولی همچون سازمان جهاد كشاورزی، اداره منابع طبیعی و اداره امور آب در دستگاه های قضائی طرح دعوا كرده اند.

در این میان اداره كل منابع طبیعی استان تهران با ارسال نامه ای به اداره محیط زیست شهرستان شمیرانات اعلام نموده است كه در شش ماهه اول سال ۹۷، ۸۶ فقره پرونده تصرف اراضی در مناطق حفاظت شده شمیرانات و در سال ۹۶، ۵۱ فقره پرونده به اداره محیط زیست ارسال شده است و از محیط زیست درخواست شده كه آخرین اقدامات قضائی خویش را در ارتباط با این پرونده ها اعلام نماید.

موضوع اصلی اختلاف محیط زیست و منابع طبیعی برای طرح دعوا ضد زمین خواران منطقه حفاظت شده شمیرانات است.

مدیر كل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران مسئولیت طرح دعوا در عرصه های منابع طبیعی را به عهده اداره منابع طبیعی می داند و می گوید: حتی اگر منطقه ای كه مورد تصرف قرار گرفته شده جزو مناطق چهارگانه محیط زیست باشد، نافی انجام وظایف از جانب منابع طبیعی نیست. با این وجود اداره محیط زیست استان تهران امسال ۱۰۴ مورد طرح دعوا در دستگاه های قضائی كرده است.

وی با اشاره به اینكه این ۱۰۴ مورد تصرف در سال های گذشته اتفاق افتاده ولی طرح دعواهای آن امسال بود، اظهار می كند: در نهایت چون سند زمین به اسم اداره منابع طبیعی است، منابع طبیعی باید در جلسات دادگاه حضور پیدا كند.

كلانتری با تاكید بر اینكه محیط زیست دستگاه نظارتی است و تنها وظیفه حفاظت را عهده دار است، می گوید: اداره محیط زیست امسال حتی بیشتر از سال های گذشته در دستگاه های قضائی در زمینه تصرفات طرح دعوا كرده است.

اما حسن شكری - رئیس اداره منابع طبیعی شمیرانات - نظر متفاوتی دارد و به نامه ای اشاره می كند كه در آن مدارك و مستندات درباره تصرفات به اداره كل محیط زیست شهرستان شمیرانات عرضه شده است.

او به ایسنا می گوید: بر مبنای مصوبه هیأت وزیران و ماده ۱۶ قانون حفاظت و بهسازی، محیط زیست قائم مقام دولت در مناطق چهارگانه است. اگر تصرفی در اراضی ملی صورت گیرد وظیفه ما بعنوان منابع طبیعی است كه تخلف را به مراجع قضائی اعلام نماییم ولی بحث ما هم اكنون درباره مناطق چهارگانه است.

به گفته شكری، بر مبنای اعلام محیط زیست ۷۰ درصد شهرستان شمیرانات منطقه حفاظت شده است همینطور بر مبنای قانون حفاظت و بهسازی، محیط زیست در مناطق چهارگانه نماینده دولت می باشد و باید درباره جرایم مربوطه در این مناطق به تكالیف قانونی خود عمل كند.

رئیس اداره منابع طبیعی شمیرانات در انتها با اشاره به اینكه اداره منابع طبیعی در پاییز امسال تصرفات اراضی در مناطق حفاظت شده را جانمایی و مشخص كرد، می گوید: تمام این موارد به محیط زیست گزارش داده شده است و این دستگاه باید نسبت به طرح دعوا اقدام نماید.

به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، درحالی دستگاه های متولی در استان تهران طرح دعوا ضد متخلفان زمین خواری شمیرانات را پاسكاری می كنند كه رهبر معظم انقلاب همواره برخورد با زمین خواران را از موضوعات بسیار مهم دانسته و بر همكاری بیشتر از پیش مسئولان و دستگاه ها برای مقابله با زمین خواری تاكید كرده اند. غلامحسین محسنی اژه ای - سخنگوی قوه قضائیه - هم قبل از این زمین خواری را از موضوعات مهم كشور ذكر و تاكید كرده بود كه قوه قضائیه مصمم است با هرگونه فساد بدون هیچ گونه ملاحظه و خط قرمزی مبارزه كند. از این رو انتظار می رود كه دستگاه های متولی با استفاده از ابزارهای قانونی جلوی این گونه تعرض ها و تخریب طبیعت را بگیرند چون كه تعلل در برخورد با تخلفات تنها به نفع سودجویان است.
1397/11/29
15:14:40
5.0 / ۵
4410
تگهای خبر: آب , دستگاه , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است