فرهنگ درختكاری باید به یك گفتمان ملی تبدیل گردد

فرهنگ درختكاری باید به یك گفتمان ملی تبدیل گردد

گل اركیده: سرپرست معاونت آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست اظهار داشت: فرهنگ درختكاری و نگهداشت آن باید به یك گفتمان ملی تبدیل گردد و نباید آنرا تنها در یك روز خاص و مناسبتی خلاصه كرد.به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، اسكندر امیدی نیا با اشاره به اینكه گازهای گلخانه ای به یكی از بزرگترین معضلات محیط زیست در دنیا تبدیل گشته اند، اظهار داشت: دی اكسید كربن عمده ترین گاز گلخانه ای است كه فعالیت های انسانی غلظت آنرا در اتمسفر افزایش داده است. ترسیب كربن در پوشش درختی، گیاهی و خاك های تحت آن ساده ترین و به لحاظ اقتصادی عملی ترین راهكار ممكن جهت كاهش كربن اتمسفری هستند. اگر همین نكته ساده را مدنظر قرار دهیم، به اهمیت نقش درخت در حفظ محیط زیست آن هم در ابعاد بین المللی پی می بریم.

وی اضافه كرد: در چند سال اخیر شاهد بروز سیل های ویرانگری بودیم كه خسارت های مالی و جانی به همراه داشت. یكی از دلیلهای این اتفاق جنگل تراشی و از بین بردن پوشش گیاهی است. در واقع وقتی كسانی با سودجویی و برای منافع فردی دست به تخریب درخت و جنگل می زنند، زمینه بروز سیل را با سرعت بخشیدن به روان آب ها هموارتر می كنند. ما به جای شكایت از طبیعت باید به نقد عملكردمان بپردازیم.

امیدی نیا در ادامه با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ كاشت درخت در كشور اظهار داشت: ما نه تنها در باورهای دینی كه در اعتقادات ملی باز بارها به مراقبت و كاشت درخت سفارش شده ایم اما شاهدیم كه این سفارش ها را در كشورهای دیگر جدی گرفته اند و به مناسبت تولد، ازدواج یا حتی مرگ عزیزان شان مبادرت به كاشت درخت می كنند.

وی ادامه داد: گرچه شاید برخی معتقد باشند كه این اقدام جزو شرح وظایف سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور است اما من باور دارم كه كاشت و نگهداشت درخت یك وظیفه ملی است و نباید آنرا تا سرحد یك كار اداری روزانه تقلیل دهیم و لازم است همه مردم در آن مشاركت فعال و مسئولانه داشته باشند.

سرپرست معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه نگهداشت درخت از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اظهار داشت: هر ساله آمارهای بسیاری زیادی در مورد كاشت درخت منتشر می شود اما نتیجه كار چندان مطلوب نمی باشد، شاید یكی از دلیلهای این باشد كه ما آنقدر انرژی صرف «كاشت» درخت می نماییم، صرف «نگهداشت» آن نمی نماییم كه خوب است در این زمینه هم دقت نظر داشته باشیم.

طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، امیدی نیا درانتها اظهار داشت: فرهنگ درختكاری و نگهداشت آن باید به یك گفتمان ملی تبدیل گردد و نباید آنرا تنها در یك روز خاص و مناسبتی خلاصه كرد. امسال در معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست كارگروهی به همین دلیل افتتاح شد كه با تشكیل جلسات منظم می كوشد نگاهی لطمه شناسانه به این مقوله داشته باشد و امیدواریم بتوانیم با نمایش برنامه های متنوع، جذاب و همه گیر نقشی مؤثر در این زمینه ایفا نماییم.
1397/11/25
23:15:16
5.0 / ۵
4237
تگهای خبر: آب , جنگل , درخت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است