اختصاصی مهر؛

ارتفاع یخچال های علم كوه سالی ۲۳ سانتی متر كمتر می شود

ارتفاع یخچال های علم كوه سالی ۲۳ سانتی متر كمتر می شود

گل اركیده: پایش وضعیت یخچال های طبیعی كشور نشانگر آن است كه سالانه ۲۳ سانتی متر از ضخامت یخچال های منطقه علم كوه كم می شود واین میزان كاهش هرساله بیشتر هم می شود.مؤسسه تحقیقات آب در گزارشی كه در اختیار خبرنگار مهر قرارداده اعلام كرد؛ ضخامت یخچال های علم كوه، شامل سه یخچال علم چال، پاتخت و تخت سلیمان، در فاصله سال های ۱۳۹۰ الی ۱۳۹۷ بطور میانگین در حدود ۱/۶ متر كاهش یافته است.
پایش پیوسته وضعیت و تغییرات یخچال های طبیعی كشور در امتداد طرح محافطت از یخچال های طبیعی كشور در دستور كار این مؤسسه قرار دارد. در این راستا، پروژه ای تحت عنوان «مطالعه روند تغییرات ارتفاعی و حجمی یخچال های منطقه علم كوه در فاصله سال های ۱۳۹۰ الی ۱۳۹۷ با استفاده از عكسبرداری هوایی» در سال ۱۳۹۷ تعریف شد كه برمبنای آن ارزیابی و مطالعه روند تغییرات ارتفاعی و حجمی یخچال های علم كوه با استفاده از عكسبرداری هوایی سه بعدی از منطقه با استفاده از پهپاد در دستور كار قرار گرفت.
بدین منظور ابتدا با استفاده از پهپاد از یخچال مذكور عكسبرداری هوایی بسیار دقیقی صورت گرفت (با قدرت تفكیك مكانی ۵ سانتی متر) و سپس با استفاده از نقاط كنترل زمینی مناسب، مدل رقومی ارتفاعی (نقشه توپوگرافی) دقیق این منطقه استخراج شد. سپس استخراج نقشه توپوگرافی دقیق و اطمینان از میزان دقت آن، مقادیر ارتفاعی بدست آمده با نقشه توپوگرافی سال ۱۳۹۰ كه قبلاً توسط مؤسسه به وسیله لیزراسكنینگ هوایی (LiDAR) تهیه شده بود، مقایسه و تغییرات ارتفاعی و حجمی این یخچال اندازه گیری شد. نقشه تغییرات ارتفاعی یخچال های منطقه علم كوه در فاصله سال های ۱۳۹۰ الی ۱۳۹۷
بر اساس نتایج بدست آمده، ارتفاع یخچال های منطقه علم كوه از ۲۱- تا ۱+ متر در فاصله سال های ۱۳۹۰ الی ۱۳۹۷ تغییر یافته است. بیشترین تغییرات اتفاق افتاده در داخل سیرك یخچال علم چال مشاهده می شود كه تقریباً تمامی بخش های آن كاهش قابل توجه ارتفاعی را تجربه كرده اند. اما در كنار سیرك علم چال، حداكثر كاهش ارتفاع در زبانه انتهایی یخچال (تحت عنوان منطقه لیزونك) مشاهده می شود. این منطقه كه بعنوان منطقه خروجی و تخلیه یخچال باز شناخته می شود (و همواره حجم زیادی از واریزه ها و یخ های یخچالی از آن به سمت پایین دست سرازیر می شود)، منطقه ای است كه سیلاب عظیم تیرماه سال ۱۳۹۰ از همین نقطه نشأت یافت. این سیلاب كه در رودخانه سردآبرود به وجود آمد، بخش های زیادی از كلاردشت و رودبارك را تحت تأثیر خود قرار داد.
در مجموع برمبنای نتایج بدست آمده از تحلیل تصاویر هوایی بدست آمده از راه پهپاد و همین طور تصاویر ماهواره ای، ضخامت یخچال های علم كوه (شامل سه یخچال علم چال، پاتخت و تخت سلیمان) در فاصله سال های ۱۳۹۰ الی ۱۳۹۷ بطور میانگین در حدود ۱.۶ متر كاهش یافته است. این بدان مدلول است كه نرخ كاهش ضخامت این یخچال ها (با فرض ثابت در نظر گرفتن نرخ كاهش ضخامت در سالیان مختلف) در حدود ۲۳ سانتی متر در سال است كه روز به روز به مقدار آن باز افزوده می شود. به عبارت دیگر در فاصله سال های ۱۳۹۰ الی ۱۳۹۷ در حدود ۶.۲ میلیون متر مكعب از حجم یخ یخچال های این منطقه كاسته شده است. با عنایت به اینكه چگالی یخ های بوری مناطق یخچالی تقریباً برابر با ۱ در نظر گرفته می شود، پس می توان نتیجه اظهار داشت كه این یخچال ها در حدود ۶.۲ میلیون متر مكعب آب مازاد بر بیلان سالانه خود (كه در شرایط دمایی و بارشی نرمال برابر با صفر است) در چارچوب ذوب به مناطق پایین دست خود رها كرده است. این مساله می تواند یكی از دلیلهای پرآب بودن رودخانه های نشأت یافته از یخچال های این منطقه در سالیان اخیر باشد.

1397/11/12
13:51:53
5.0 / ۵
4318
تگهای خبر: آب , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است