به مناسبت روز جهانی تالاب ها (۱)

تالاب ها كلید سازگاری با تغییر اقلیم

تالاب ها كلید سازگاری با تغییر اقلیم

گل اركیده: تالاب های ساحلی مانند گنداب ها، مانگروها، بسترهای پوشیده از علفهای دریایی و صخره های مرجانی مانند ضربه گیر عمل می كنند.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، سطح (CO۲) در اتمسفر ما در مقایسه با زمانهای قبل از صنعتی شدن به ۴۰% افزایش یافته است. به منظور محدود كردن اثرات تغییر اقلیم، جامعه جهانی از راه توافق پاریس بدنبال تثبیت و كاهش انتشار گازهای گلخانه ای(GHG) است تا بدین وسیله افزایش میانگین دمای جهانی را در این قرن به زیر ۲ درجه سانتی گراد محدود كند.
تالاب ها یك راهكار طبیعی هستند
تنها در ۳۵ سال اخیر تعدد بلایای طبیعی در سرتاسر جهان بیشتر از دو برابر گشته است و ۹۰% این بلایا در رابطه با آب هستند. پیش بینی می شود حتی آب و هوای نامساعد وخیم بیشتری هم در پیش رو باشد. تالاب ها نقش قابل توجهی را در موازنه و تثبیت انتشار گازهای گلخانه ای(GHG) بازی كرده و اثرات تغییر اقلیم را تعدیل می كنند.
تالاب ها بعنوان یك بافر (میانجی) برای خطوط ساحلی در برابرآب و هوای طوفانی عمل می كنند
تالاب های ساحلی مانند گنداب ها، مانگروها، بسترهای پوشیده از علفهای دریایی و صخره های مرجانی مانند ضربه گیر عمل می كنند. آنها شدت امواج طوفان و سونامی ها را كم می كنند و از ۶۰% افرادی كه در طول خطوط ساحلی زندگی یا كار می كنند در مقابل سیل، خسارت مالی و تلفات جانی محافظت می كنند.
تالابها، سیل ها و خشكسالی ها را كاهش می دهند
تالاب های داخلی مانند دشت های سیلابی، رودخانه ها، دریاچه ها و گنداب ها شبیه اسفنج عمل می كنند، بارش مازاد را جذب و در خود ذخیره می كنند و طغیان های سیلابی را كم می كنند. تالاب ها درطول فصول خشك در اقلیم كم آب، آب ذخیره شده در خودرا آزاد می كنند، شروع خشكسالی ها را به تاخیر می اندازند و كمبود آب را به حداقل می رسانند.
تالاب ها به طور طبیعی كربن را جذب و ذخیره می كنند
تالابها، مانگروها و علف دریایی، مقادیر عظیمی از كربن را در خود ذخیره می كنند.
تالابها حدود ۳% از زمین سیاره ما را می پوشانند و از تمامی كربن موجود بر روی زمین تقریباً ۳۰% (دو برابر میزان كربنی كه تمامی جنگل های جهان در خود ترسیب كرده اند) را ذخیره می كنند. تالاب ها اثربخش ترین بستر ترسیب كربن روی زمین هستند.
ما نباید تالابهایمان را خشك كنیم
در زمانی كه (تالاب ها غالباً ) برای كشاورزی، خشكانیده یا سوزانده می شوند، آنها از یك بستر ترسیب كربن خود به یك منبع كربن تبدیل می شوند كه در طول قرن ها، كربن ذخیره شده را به درون اتمسفر نشر می دهند. انتشار (CO۲) از تالاب های های خشكانیده و سوزانده شده، معادل ۱۰% از همه دی اكسید كربن انتشار یافته سالیانه از سوخت های فسیلی است.
ما باید از تالاب هایمان محافظت كرده و آنها را احیا كنیم
استراتژی متناسب در پاسخ به تغییر اقلیم باید شامل بهره برداری خردمندانه از تالابها باشد. ما ۳۵% از تالابهای جهان را از سال ۱۹۷۰ تا كنون از دست داده ایم. افراد، جوامع و دولت ها باید با هم كار كنند تا از این اكوسیستم های شگرف كه به ما كمك می كنند در مواجهه با تغییر اقلیم، بهتر آماده و سازگار شویم و بر آثار آن غلبه نماییم محافظت نماییم.

1397/11/10
00:10:43
5.0 / ۵
4881
تگهای خبر: آب , اقلیم , جنگل , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است