مدیركل محیط زیست استان تهران:

تعویض كنیستر و كاتالیست گامی بسیار مهم در كاهش آلودگی خودروها

تعویض كنیستر و كاتالیست گامی بسیار مهم در كاهش آلودگی خودروها

به گزارش گل اركیده در دومین روز از گرامیداشت هفته هوای پاك طرح تعویض مجانی كنیستر خودروهای تاكسی با حضور مدیركل محیط زیست استان تهران، امام جمعه صفادشت، فرماندار و تعدادی از مسئولان شهرستان ملارد برگزار گردید.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر؛ كیومرث كلانتری مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران در این مراسم با اشاره به اینكه تعریف امروز محیط زیست با گذشته متفاوت می باشد، اضافه كرد: در گذشته فضایی كه در آن زندگی می كردند را محیط زیست می نامیدند اما امروز تعریف محیط زیست مجموعه ای از منابع انرژی، آب، خاك، هوا، انسان، گیاهان و جانوران است.
وی با اشاره به اینكه اگر بخواهیم محیط زیست در تعادل باشد باید از نظر كمی و كیفی در شرایط مناسبی باشد و در غیر این صورت عدم تعادل و تخریب محیط زیستی اتفاق می افتد، اظهار داشت: رشد جمعیت، كوشش برای تأمین مواد غذای، توسعه صنعتی، تولید پسماند، تخریب لایه ازن و تغییرات آب و هوایی و دهها مبحث دیگر لحظه به لحظه اهمیت محیط زیست را در جهان دوچندان می كند.
كلانتری با اشاره به اینكه كشور ما هم از این اصل مستثنی نیست، تصریح كرد: كشور ما علیرغم اینكه كشوری با تنوع آب و هوایی، اقلیمی و اكوسیستمی است ولی بسیار صدمه پذیر و شكننده و از نظر آب و جنگل فقیر است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه با اشاره به اینكه ایران كشوری در حال توسعه بوده و توسعه هم بر محیط زیست اثر می گذارد، اضافه كرد: راهكار این است كه بر منابع مدیریت داشته باشیم، باید درست مصرف نماییم و توسعه در كشور را در راه درست هدایت نماییم.
كلانتری در ادامه سخنان خود به حفظ محیط زیست در كنار توسعه كشور اشاره داشت و اظهار داشت: ما نیازمند توسعه و تولید اشتغال و همینطور تولید هستیم اما باید در كنار آن محیط زیست را حفظ نماییم و سازمان حفاظت محیط زیست در كنار توسعه است و در مقابل آن نیست.
وی افزود: حفظ محیط زیست وظیفه عمومی است و ما هم باید همگام با دنیا نسبت به محیط زیست احساس تكلیف قانونی و شرعی داشته باشیم.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه در دین ما هم بر حفظ محیط زیست و مواهب الهی تاكید شده است، تصریح كرد: ما در روی زمین ساكن هستیم و مالك نیستیم، مالك خداوندمتعال است و انسان ها باید به اندازه نیاز و به اندازه ظرفیت قابل تحمل محیط زیست از منابع برداشت كرده و ضمن بهسازی آنرا به نسل بعد واگذار نماید.
كلانتری در بخشی دیگر از سخنان خود به اجرای قانون هوای پاك از سال قبل اشاره داشت و اضافه كرد: در قانون هوای پاك جرم انگاری شده و هم برای كسانی كه به تكالیف قانونی خود عمل نكنند جرم تعیین شده و مجازات در آن دیده شده است.
وی با اشاره به اینكه از سال قبل اقدامات خوبی برای كنترل آلودگی هوا در جهت اجرای این قانون انجام شده است، اظهار داشت: همچون این اقدامات استاندارد سازی سوخت توسط وزارت نفت می باشد كه بر مبنای آن حتما باید در تهران هم بنزین یورو ۴ و گازوئیل استاندارد توزیع شود.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران خاطرنشان كرد: همینطور سختگیری در استاندارهای معاینه فنی، تبدیل سوخت نیروگاه ها و واحدهای بزرگ صنعتی از نفت كوره به گاز، مسائل مربوط به مدیریت هوا، طرح كاهش و برخورد پلیس با خودروهای آلاینده و ده ها اقدام دیگری كه پارسال بر مبنای مصوبات كارگروه كاهش آلودگی هوا انجام شد.
وی اظهار داشت: خوشبختانه امسال نسبت به سال قبل وضعیت هوا بهتر شده است و این نشان دهنده آن است كه قانون هوای پاك قانونی كاربردی است به شرط آنكه همه مردم و مسئولان در آن مشاركت داشته باشند.
كلانتری در انتها با اشاره به اینكه نصب كنیستر و كاتالیست در خودروها از تكالیف قانونی می باشد، تصریح كرد: سازمان حفاظت محیط زیست موظف است طبق قانون این مورد را پیگیری كند تا این قطعات در خودروها نصب و همینطور در ادوار تعویض این قطعات هم نظارت و پیگیری لازم را خواهد داشت.
حسین توكلی كجانی فرماندار شهرستان ملارد هم در این مراسم با اشاره به اینكه خوشبختانه نگاه ویژه ای در مجموعه عملكردی محیط زیست هم اكنون وجود دارد، اضافه كرد: با عنایت به اهمیت موضوعات محیط زیستی باید مسائل زیست محیطی را بعنوان یك اولویت ببینیم.
وی با اشاره به اینكه محیط زیست سرمایه ای است برای نسل آتی و این نگاه در كشور باید تقویت شود، تصریح كرد: در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه ششم توسعه هم نگاه ویژه ای به موضوعات محیط زیست شده است.
فرماندار شهرستان ملارد در ادامه سخنان خود تصویب و اجرای قانون هوای پاك را نتیجه تعامل مجلس و دولت عنوان نمود و اضافه كرد: خوشبختانه لایحه هوای پاك توانسته نقش بسزایی را در كنترل آلودگی هوای كلان شهرها ایفا كند.
توكلی كجانی با اشاره به اینكه زمانی كه در كشور در حوزه اقتصادی مشكلاتی به وجود آمد بسیاری گفتند كه نباید نگاهمان به بیرون باشد، افزود: البته این یك اصل است و با عنایت به تولیداتی كه در كشور داریم می توانیم اقتصاد مقاومتی را كه نگاه مقام معظم رهبری و رئیس جمهور هم هست را تحقق دهیم اما باید تعامل جهانی هم داشته باشیم.
وی در انتها خاطرنشان كرد: این كه جهان را كنار بگذاریم و فقط در فضای داخلی كشور فعالیت نماییم نمی توانیم مسائل و مشكلات را كه مربوط به سیاستهای كلان اقتصاد كشور هست برطرف نماییم.
حجت الاسلام والمسلیمن حسینی امام جمعه صفادشت هم در این مراسم با اشاره به اینكه امروز هزینه های جانی و مالی بسیاری بدلیل وجود آلودگی هوا در كلان شهر می شود، اضافه كرد: اگر كسی در بحث آلودگی هوا و آلوده كردن آن سهمی داشته باشد را باید فاسد بنامیم.
وی با بیان اینكه، فساد صرفا به مسائل اقتصادی مربوط نمی گردد و تولید آلودگی كه به سلامت مردم صدمه می زند هم فساد می باشد، تصریح كرد: البته كسی هم كه در رفع آلودگی هوا و پاك نگهداشتن آن در تلاش است را باید فردی با ایمان و فردی كه موثر در این دنیاست معرفی نماییم.
در این مراسم كه به مناسبت هفته هوای پاك برگزار گردید كنیستر 520 دستگاه تاكسی بصورت مجانی تعویض شد.1397/11/02
14:53:15
5.0 / ۵
4644
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , اقلیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است