در گفت وگو با مهر تشریح شد؛

پویش های مردمی برای حفظ محیط زیست، داریار حامی بلوط های زاگرس شد

پویش های مردمی برای حفظ محیط زیست، داریار حامی بلوط های زاگرس شد

گل اركیده: كارشناس و فعال حوزه محیط زیست كشور با اشاره به فعالیت پویش های مردمی برای حفظ محیط زیست و حساس كردن مردم در این رابطه اظهار داشت: این دفعه داریار حامی بلوط های زاگرس شده است.مجید دریكوند در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اجرای پویش های مردمی حفظ محیط زیست گفت: دولت ها به تنهایی قادر به حفظ درختان و جنگل ها، این موجود ثمین نیستند. به مشاركت حداكثری مردم در این حوزه نیاز است كه در چارچوب طرح هایی مثل «جنگلانه» نمود و مصداق پیدا می كند.
پویش های مردمی اتفاقات خوبی برای محیط زیست رقم می زنند
وی با اشاره به اینكه پویش های محیط زیستی مردم را درگیر می كنند و حساسیت را بیشتر می كنند، آگاهی بخشی می كنند و آموزش می دهند، اشاره كرد: در این بین اتفاقات خوبی برای حفظ و ارتقای پوشش گیاهی و جنگل ها می افتد.

«جنگلانه» گستره وسیعی را در بر گرفت و مردم را نسبت به حفظ جنگل ها حساس و آگاه كرد
این كارشناس و فعال حوزه محیط زیست كشور با اشاره به اینكه پویش «جنگلانه» از ابتدا با سرعت پایین شروع شد اما امسال با سرعت خیلی خوب و با گستره وسیعی كه در بر گرفته به پیش می رود و توانسته است مشاركت مردم را جذب نماید، اضافه كرد: با فعالیت این پویش ها، اتفاقات خوبی در حوزه كنش گری اجتماعی و فعالیت زیست محیطی رخ داده است؛ مردم حساس شده اند، آشنا شده اند و تجربه كرده اند.
دریكوند با تاكید بر اینكه طرح «جنگلانه»، پویش «سه شنبه های بدون خودرو» و دیگر طرح های مشابه آن به دنبال این است كه مردم را نسبت به حفظ محیط زیست دغدغه مند كند و حساسیت ها را افزایش دهد، اضافه كرد: خیلی از مردم ما علاقمندان به محیط زیست و دوست داران ایران هستند و به پویش ها می پیوندند و كمك می كنند و در احیاء و حفظ جنگل ها تلاش می كنند.

وی تصریح كرد: تمركز ما در این پویش ها به اشتراك گذاشتن فعالیت های مدنی و اجتماعی برای حفظ محیط زیست است و هر كدام از این طرح ها یك كلاس است كه آگاهی و دانش به مردم می دهد.
«داریار» از قلب زاگرس كار خودرا شروع كرد
این كارشناس و فعال حوزه محیط زیست كشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شروع به كار پویش «داریار» اظهار داشت: در امتداد طرح جنگلانه و طرح های مشابه آن، پویش محیط زیستی «داریار» امسال كار خودرا آغاز نموده است؛ این پویش مردمی از لرستان و از قلب زاگرس كار خودرا با هدف تقویت فعالیت های اجتماعی برای حفظ درختان بومی منطقه زاگرس آغاز نموده است.
درختان را نمی سوزانیم، نمی شكنیم و نمی بُریم؛ در عوض سالانه ده بذر یا نهال بلوط می كاریم
دریكوند با اشاره به اینكه «داریار» واژه ای لری به معنای یار و یاور درخت است، اشاره كرد: داریار تلاش می كند با شعار «درختان را نمی سوزانیم، نمی شكنیم و نمی بُریم؛ در عوض سالانه ده بذر یا نهال بلوط می كاریم» به حفظ و احیای جنگل ها كمك نماید.
وی با تاكید بر اینكه در اجرای پویش مردمی «داریار» ۱۲ نشست ماهیانه در لرستان برگزار می شود، اضافه كرد: سخنرانی تخصصی توسط چهره های شاخص محیط زیستی، نشست های مشترك و كارگاه آموزشی برای علاقمندان از برنامه های این پویش مردمی است.
این كارشناس و فعال حوزه محیط زیست كشور اشاره كرد: مردم می توانند این پویش مردمی را با #داریار در فضای مجازی دنبال كنند و با پیگیری شعار این پویش گامی در امتداد حفظ طبیعت و محیط زیست بردارند.
بلوط فرزند من است و من باز از بلوط
بر اساس این گزارش، پویش مردمی «داریار» در مدت زمان كم فعالیت خود توانسته است اقدامات مثبتی را در عرصه حفاظت از جنگل های زاگرس و ترویج كاشت درختان بومی، رقم بزند؛ حالا پدر بلوط ایران باز با پیوستن به این پویش مردمی در پیامی گفته است «زاده زاگرسم و سرباز جنگل، بلوط فرزند من است و من باز از بلوط».

همچنین معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار لرستان باز در پیامی به پویش مردمی «داریار» گفته است: «حفظ، نگهداری و احیای جنگل ها و درختان با ارزش زاگرس ضامن ادامه حیات در این اكوسیستم منحصر به فرد است. ساكنین زاگرس سال ها در دامان آن زندگی كرده اند و به آن وابسته اند. فرزندان زاگرس برای حفظش از هیچ كوششی فروگذار نخواهند كرد. زاگرس با فرزندانش رو به پیشرفت خواهد بود».

1397/10/28
21:21:55
5.0 / ۵
4312
تگهای خبر: آب , جنگل , درخت , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است