استفاده از داده های فضایی و اینترنت برای مهار آتش در جنگل گلستان

استفاده از داده های فضایی و اینترنت برای مهار آتش در جنگل گلستان

به گزارش گل اركیده مدیركل ارتباطات و فناوری اطلاعات گلستان با یادآوری اینكه همه ساله شاهد آتش سوزی های مختلف در پارك ملی گلستان هستیم، اظهار داشت كه بدین منظور برنامه استفاده از شبكه اعلام حریق به كمك داده های فضایی و اینترنت در دست انجام است.


به گزارش پنجشنبه دریافتی ایرنا، محمد احمدی تصریح كرد: مقرر است با اجرای پروژه ای با استفاده از اینترنت اشیا و داده های فضایی پارك ملی گلستان را زیر نظر داشته باشیم تا در زمان وقوع آتش بتوان واكنش سریعتری نشان داد.
وی اضافه كرد: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاكید زیادی بر استفاده از فناوری در عرصه های مختلف دارد بر همین مبنا تصمیم گرفتیم برای تولید شبكه اعلام آتش در پارك ملی گلستان از اینترنت اشیا استفاده نماییم.
وی با بیان اینكه سال قبل 200 هكتار از پارك ملی گلستان دستخوش حریق شد، افزود: تدوین طرح اعلام آتش در این پهنه بكر طبیعی با استفاده از اینترنت اشیا ادامه دارد اما به علت وسعت زیاد پارك این طرح ابتدا به صورت پایلوت در مناطق پرخطر پارك اجرا می گردد تا از نظر فنی و زمانی قابلیت اجرا داشته باشد.
احمدی با اشاره به اینكه در طرح كنونی از امكانات شبكه موبایل در مجاورت جاده موجود استفاده می شود، اظهار نمود: در واقع با نصب دوربین های حرارتی و ارسال اطلاعات كانون وقوع آتش شناسایی و با ارسال مختصات منطقه حادثه به منطقه مانیتورینگ، تیم های واكنش سریع وارد عمل شده تا پیش از گسترده شدن آتش بتوانند آن را خاموش كنند.
مدیر كل ارتباطات و فناوری اطلاعات گلستان سه زمان قبل، حین و بعد حادثه را مهم بیان كرد و اظهار داشت: هرچه در زمان وقوع حادثه زمان طلایی برای واكنش سریع را كمتر نماییم میزان خسارات و تلفات مادی كمتر می گردد.
احمدی زمان بهره برداری از این طرح را تا پیش از فصل تابستان 98 اعلام نمود و افزود: برپایه تجربه جهانی استفاده از فناوری می تواند تاثیر بسیاری در زندگی بشر داشته باشد و امیدواریم با موفقیت این تجربه به نقاط دیگر هم منتقل شود.
مدیر كل ارتباطات و فناوری اطلاعات گلستان با اشاره به اینكه تلاش می نماییم این طرح فقط جنبه اعلام حریق نداشته و كاربری های دیگری چون نظارت بر شكار غیرقانونی هم داشته باشد، اظهار نمود: این كار با دوربین های دو كاره حرارتی و تصویری انجام می گردد.
احمدی یكی از مزیتهای پارك ملی گلستان را حضور حیوانات نادر و در مرحله انقراض عنوان نمود و اظهار داشت: به علت عبور جاده از میان پارك خیلی از حیوانات در برخورد با خودروهای عبوری تلف می شوند و اگر بتوان سرعت ماشین ها را با استفاده از دوربین نظارتی كاهش داد می توان تصادفات را هم كم كرد.
3014/2729


1397/10/21
22:25:17
5.0 / ۵
4479
تگهای خبر: جنگل , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است