سرشماری زمستانی پرندگان در منابع آبی مهاباد شروع شد

سرشماری زمستانی پرندگان در منابع آبی مهاباد شروع شد

گل اركیده: رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد اظهار داشت: سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و كنارآبزی در تالاب ها و سایر منابع آبی این شهرستان شروع شد.


فاروق سخنور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: عملیات سرشماری زمستانی به منظور آگاهی از وضعیت جمعیت پرندگان آبزی و كنار آبزی مهاجر و بومی، هر سال با شروع فصل زمستان و با استفاده از تلسكوپ، دوربین های چشمی و نصبی انجام میگردد.
وی افزود: این سرشماری با حضور تیم های پرنده شناس به مدت سه روز از 15 تا 18 دی سال جاری در تالاب های كانی برازان، قوپی باباعلی، قره قشلاق، گروس، سواحل جنوبی پارك ملی دریاچه ارومیه، سد یوسف كند و سد مهاباد انجام میگردد.
سخنور اظهار داشت: اطلاعات و نتایج حاصل از سرشماری پرندگان آبزی و كنارآبزی مهاجر بعنوان پایه و اساس بررسی اندازه و تغییرات جمعیتی در برنامه های حفاظتی و مدیریتی جمعیت های پرندگان مورد بهره برداری قرار می گیرد.
وی بیان كرد: بررسی آخرین وضعیت پرندگان و زیستگاه های آنها و همین طور سنجش تاثیرگذاری اقدامات اداره حفاظت محیط زیست درباب یگان حفاظت، زهكشی و احیای تالاب ها در این منطقه درباب افزایش و تنوع گونه ها از اهداف برگزاری سرشماری هستند.
وی افزود: برای آگاهی از تنوع و تعداد پرندگان، سرشماری پرندگان در طول سال در 2 مرحله سرشماری تابستانی و زمستانی در زیستگاه ها انجام میگردد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد اظهار داشت: سپس جمع بندی و تكمیل فرم های مربوطه نتایج این سرشماری به منظور آنالیز و جمع بندی نهایی به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال میگردد.
آذربایجان غربی با دارا بودن بیشتر از 180 گونه از انواع پرندگان آبزی و كنار آبزی و بیشتر از 30 تالاب دایمی و فصلی یكی از مهمترین مكان های مهاجرت و زیست انواع پرندگان است.
3020/6185/7129


1397/10/15
14:44:28
5.0 / ۵
4890
تگهای خبر: آب , محیط زیست , مهاجرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است