قرار سبز هفته سوم آذر ۱۳۹۷؛

كاشت بذر، پشتیبانی از محیط بانان و پاكسازی طبیعت در روز جهانی خاك

كاشت بذر، پشتیبانی از محیط بانان و پاكسازی طبیعت در روز جهانی خاك

گل اركیده: فعالان محیط زیست در قرار سبز هفته سوم آذر با نگاهی به روز جهانی معلولان، روز جهانی خاك و روز جهانی داوطلب فعالیت های مختلفی برای حفظ محیط زیست كشور انجام دادند.


به گزارش گل اركیده به نقل از مهر تقارن هفته سوم آذر ماه با روز جهانی داوطلب، روز جهانی معلولان و همین طور روز جهانی خاك، دوستداران طبیعت را بر آن داشت تا در قرار سبز هفته سوم آذر با نگاهی به این مناسبت ها فعالیت های مختلفی برای حفظ محیط زیست كشور انجام دهند.
به مناسبت روز بین المللی كار داوطلبانه و همگام با كشور های دیگر همایش تقدیر از داوطلبان كشور به كوشش دبیرخانه ترویج كار داوطلبانه برگزار گردید. در این برنامه كه روز ۱۳ آذر و با حضور بیشتر از ۱۵۰۰ نفر از سراسر كشور برگزار شد، داوطلبان ۱۰۰ تشكل مردم نهاد از سراسر كشور در حوزه های مختلف تجلیل و تندیس ویژه من داوطلب هستم به ایشان اهدا شد.
پویش یلدا به طبیعت كه با هدف تامین هزینه خرید هدیه از جانب محیط بانان به حامیان طبیعت ازهفته گذشته كار خودرا آغاز نموده بود مورد توجه محیط بانان و حامیان طبیعت سراسر ایران قرار گرفت. این پویش به كوشش موسسه گنجه پشتیبان زیست بوم شروع شده است كه قبل از این فعالیت های زیادی همچون تامین هزینه آزادی چند محیط بان محكوم به قصاص را انجام داده اند.
به مناسبت روز جهانی خاك، حامیان محیط زیست زرند كرمان با گروه كوهنوردی مهتاب كویر مبادرت به كاشت بذر در كوههای اطراف و همین طور پاكسازی رودخانه های فصلی كردند.
گروه رفتگران طبیعت بهبهان در استان خوزستان، باز هم برای رسیدن به شهر بدون زباله اقدامات محیط زیستی خودرا ادامه داده و در این هفته با حضور ۳۰ نفر از اعضای خود، جنگلك جاده شیرعلی (سه راهی لاسپید) را پاكسازی كردند.
گردهمایی بزرگداشت روز جهانی خاك در دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی ساری استان مازندران به كوشش انجمن علوم و مهندسی خاك، با همكاری كانون محیط زیست و منطقه ۳ باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست سازمان جهاد دانشگاهی برگزار گردید.
انجمن همیاران آب شهرستان اقلید در استان فارس، نشست هم اندیشی خودرا با دانشجویان دانشگاه دولتی به محوریت مهار آبهای روان و آبخیز داری برگزار كردند.
همایش ۷۰ گروه طنین پاكبانان شیروان در خراسان شمالی، به پاكسازی خیابان دانشگاه تا میدان خبرنگار این شهر اختصاص یافت.
بمناسبت روز جهانی داوطلب كارگاه آموزشی لوت پاك در كویر شهداد و رصدآسمان شب كویر و عكاسی نجومی برگزار گردید. سپس این كارگاه، اعضای موسسه مردم نهاد یاوران ندای زمین در استان كرمان با همكاری باشگاه كوهنوردی آریاز بم و میراث فرهنگی شهداد، پایگاه جهانی بیابان لوت و موسسه هفتواد كلوت های شهداد را بصورت كامل پاكسازی كردند.
در برنامه گروه دوستان كوهنورد صبا بادرود در استان اصفهان، كه با حضور بیشتر از ۶۰ نفر اعضا گروه و همین طور مدیریت و كاركنان اداره ورزش و جوانان این شهر برگزار شد، مسیر ۱۳ كیلومتری از قلعه بزرگ كرشاهی تا سنگ آب سیاه بصورت رفت و برگشت پیاده روی و پاكسازی شد.
گرامیداشت روز جهانی خاك در شیراز، با كوشش دانشگاه شیراز، سازمان سیما، منظر شهرداری، اداره كل حفاظت محیط زیست استان فارس و سازمان جهاد كشاورزی استان فارس برگزار گردید. در این همایش كه از اطلس خاك های كلانشهر شیراز رونمایی گردید، شهر شیراز میزبان چهره ماندگار علم خاك شناسی ایران، دكتر محمد جعفر ملكوتی، مقامات دولتی، تعدادی از اساتید دانشگاه شیراز و تشكلهای محیط زیستی بود.
انجمن همیاران محیط زیست و حیوانات استان خراسان رضوی، جشن بزرگ برگریزان را با شعار انس كودكان با طبیعت در فرهنگسرای خانواده مشهد برگزار كرد. سرود، تئاتر عروسكی و مسابقه عكاسی از آیتم های این برنامه مفرح و پاك بود.
طرح انتصاب آموزش یاران محیط زیست، با اعطای كارت های شناسایی ویژه به آموزش یاران و قرائت سوگندنامه در امتداد حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست، در مدرسه سبز سما لاهیجان در استان گیلان برگزار گردید.
بعد از آنكه به سبب شرایط نامساعد جوی، برنامه ۱۸۱ گروه پاكسازان طبیعت فارس كه به كاشت بذر اختصاص داشت به زمان دیگری موكول شد، اعضای این گروه از مجموعه تفریحی ورزشی پولادكف سپیدان بازدید نمودند.
به مناسبت روز دانشجو، گروه كوهنوردی انجمن پاژین بانه كردستان، ضمن كوه پیمایی در كوه ماه مشرف به روستای صدبار از توابع شهرستان بانه، مبادرت به كاشت صدها دانه بلوط كردند.
در امتداد حفظ آب و اشتغال زایی، همایش بزرگ برداشت زعفران و گیاهان دارویی در شهرستان سروستان استان فارس، با حضور تشكل عاشقان طبیعت سروستان و جمعی دیگر از تشكلها و كشاورزان و مسئولان در صحرای محل تزنگ، مزرعه زعفران برگزار گردید. در این همایش نحوه كاشت و داشت و برداشت این طلای سرخ، به شركت كنندگان آموزش داده شد.
با عنایت به سرد شدن هوا و نیاز مبرم پرندگان در طبیعت به غذا، اعضای انجمن ماپریس جوانرود در استان كرمانشاه با استفاده از بطری های پلاستیكی، مبادرت به ساخت و نصب دهها دانه خوری در طبیعت نمودند تا با این كار به یاری پرندگانی بشتابند كه در فصل سرما با كمبود دانه های غذایی مواجهند.
در این برنامه كه با مشاركت انجمن هواداران كارون زلال شوشتر در استان خوزستان و دیگر انجمن های محیط زیستی به همراه دانشجویان دانشكده هنر صورت گرفت، بیشتر از ۶۰ اصله نهال در محوطه دانشكده غرس شد. از نكات جالب توجه این برنامه كه با حضور تعدادی از مسئولین برگزار شد، شناسنامه دار بودن نهال ها و همین طور كاشت نهال به یاد استاد مرحوم علی صحرایی كارمند فقید این دانشكده بود.
به كوشش انجمن حافظان سبز اندیش فسا در استان فارس، دومین برنامه كاشت بذر و نهال الوك و كُنار با حضور ۳۰ نفر از اعضا در فاز ۵ فسا برگزار گردید.
انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان به مناسبت روز جهانی خاك، كارگاه آموزش محیط زیست را در دبستان شهید چمران، برای پایه های چهارم و پنجم با موضوعات دلایل فرسایش خاك، انجام آزمایش فرسایش و انواع آلودگی های خاك همراه با چگونگی كاهش مصرف پلاستیك برگزار كرد.
انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان در امتداد طرح تسهیلگری و پایش پسماند روستایی بخش كلاچای شهرستان رودسر، كلاس آموزشی را برای مسئولان دهستان ماچیان با هدف كاهش مصرف، كاهش تولید و تفكیك زباله از مبدا برگزار كرد.
به مناسبت روز جهانی خاك در شهرستان پلدختر، تعدادی از دانش آموزان دبیرستان زینبیه ۱ از اداره محیط زیست شهرستان بازدید كرده و با وظایف سازمان آشنا شدند. در این بازدید كارشناسان اداره درباره محیط زیست، اهمیت و موضوعات پیرامون آن همچون خاك، مطالبی را برای این دانش آموزان بیان نمودند.
در ادامه برنامه بذركاری به منظور غنی سازی جنگل و مرتع در شهرستان اقلید، سازمانهای مردم نهاد و اداره منابع طبیعی با همكاری اداره آموزش و پرورش منطقه سده و حوزه مقاومت امام سجاد، مراتع شمال شرق سده را با گونه های بادام و ارژن به زیر كشت بردند. این برنامه دومین برنامه بذركاری درسال جاری بود كه به میزبانی انجمن همیاران طبیعت شهر سده برگزار گردید و در آن ۸ هكتار از كوهپایه های این شهر، غنی سازی جنگل شد.

1397/09/24
19:27:14
5.0 / ۵
4701
تگهای خبر: آب , آلودگی , پاكسازی , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است