توضیحات معاون سازمان محیط زیست درباره فاز دوم انتقال گورخر

توضیحات معاون سازمان محیط زیست درباره فاز دوم انتقال گورخر

گل اركیده: معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: چهار گورخر، شامل یك گور خر نر بالغ و سه راس ماده از سایت تكثیر و پرورش گوراب یزد به پارك ملی كویر با موفقیت منتقل شدند.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، حمید ظهرابی اظهار داشت: برمبنای برنامه ریزی انجام شده در آینده نزدیك چند راس گور خر دیگر از مراكز تكثیر و نگهداری فارس و كرمان به این پارك منتقل خواهند شد.
ظهرابی با اشاره به سابقه زیست گورخر در پارك ملی كویر اظهار داشت: این پارك ملی با مساحت چهارصد هزار هكتار در جنوب شهر گرمسار واقع شده و به واسطه دوری از مراكز مسكونی در شرایط فعلی امن ترین و بی تغارض ترین منطقه تحت مدیریت كشور است این منطقه تا دهه شصت زیستگاه گور خر آسیایی بوده اما با عنایت به هجوم و استقرار دامداران و تخریب زیستگاه و شكار بی رویه در اوایل انقلاب در این پارك منقرض شد.
وی گفت برمبنای بررسی انجام شده این پارك از مطلبوبیت زیستگاهی مناسبی برای این گونه برخوردار بوده و برمبنای برنامه ریزی انجام شده مقرر است. مركز تحقیقات تكثیر و احیای گورخر در پارك ملی كویر راه اندازی و سپس از موالید حاصله برای معرفی مجدد این گونه به پارك ملی استفاده گردد.
وی اضافه كرد: هم اكنون، نه راس گور خر در این مركز مستقر شده اند و مقرر است حد اقل ۱۵ راس دیگر هم به این جمعیت اضافه شوند. طرح قبلی احیا و معرفی مجدد گورخر به زیستگاه پارك ملی كویر، بازبینی و اصلاح شده و به جای رها سازی و معرفی سریع به معرفی آرام و تدریجی تبدیل گشته است.
وی افزود: شیوه انتقال گورها باز سپس چندین جلسه كارشناسی و بررسی های میدانی اصلاح و با عنایت به حساسیت ویژه این گونه از تله انتظاری بدون بیهوشی و با كمترین استرس ممكن استفاده شده است.
وی اظهار داشت: این پروژه تحت نظارت مستقیم مدیركل دفتر حیات وحش سازمان و مشاركت موثر كارشناسان و محیط بانان استان یزد و كارشناسان سازمان مركزی انجام شده و با عنایت به وقایع تلخ در فاز اول پروژه تمام جوانب امر دقیقا مورد توجه قرار گرفت، تا شاهد انتقال گورخرها در مسافتی حدود ۸۰۰ كیلومتر با موفقیت كامل باشیم.
ظهرابی اظهار داشت: برمبنای طرح جدید سایت تكثیر و پرورش مناسبی با رعایت كامل اصول فنی بزودی در این پارك راه اندازی میگردد و گورخرهای انتقالی در این سایت نگهداری خواهند شد. وی درانتها بیان كرد كه هم اكنون به لحاظ رعایت مسایل فنی گور خرها در دو قرنطینه جداگانه نگهداری می شوند و سایت اصلی باز در مجاورت همین مكان راه اندازی میگردد.
نیره پورملائی مدیر كل حفاظت محیط زیست استان یزد اظهار داشت: سپس هفته ها تلاش و برنامه ریزی، تیم اجرایی یگان حفاظت محیط زیست استان یزد با نظارت دفتر حیات وحش و آبزیان آبهای داخلی برای زنده گیری گورخر از سایت گوراب استان یزد، در محل حاضر و طبق پروتكل مربوطه اقدام نمودند.

وی ادامه داد: در این عملیات از روش قفس زنده گیری استفاده و سپس ۴ روز رصد و پایش مستقیم گورخرها ۴ راس گورخر با تركیب (یك راس نر و سه راس ماده) كاملاٌ سالم زنده گیری و با كامیون به محل پارك ملی كویر انتقال داده شدند. و گورخرها سپس طی مسافت حدود ۸۰۰ كیلومتر، با موفقیت صد درصدی كاملا سالم به سایت گورخر پارك ملی كویر استان سمنان تحویل داده شدند.

1397/09/17
15:18:10
5.0 / ۵
4395
تگهای خبر: آب , سایت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است