آبگیری تالاب صالحیه كرج شروع شد

آبگیری تالاب صالحیه كرج شروع شد

به گزارش گل اركیده مدیركل حفاظت محیط زیست البرز از آغاز آبگیری تالاب خشك شده «صالحیه» نظرآباد این استان اطلاع داد.


فردین حكیمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: به دنبال پیگیری های فراوان، اخیرا شركت آب منطقه ای استان البرز كار رهاسازی آب رودخانه كردان به این تالاب را شروع كرده است.
وی اظهار داشت: حجم دقیق آبگیری معلوم نیست ولی پیرو وعده ها، مقرر است كه نسبت به سال قبل حجم بیشتری آب تخصیص داده شود.
حكیمی بیان كرد: در صورتی تالاب می تواند به صورت دایم باقی بماند كه منبع آبی پایدار یا حق آبه زیست محیطی مستمری داشته باشد كه یكی از برنامه های امسال مطالعات امكان سنجی استفاده از پساب مسكن مهر نظرآباد است كه اگر به نتیجه برسیم می تواند از آن محل تامین آب به صورت دایمی صورت گیرد.
مدیركل حفاظت محیط زیست البرز اضافه كرد: بزودی هم دكل و دوربین نظارتی در محدوده تالاب صالحیه با هدف پایش زیست محیطی نصب می گردد.
وی با اشاره به برگزاری نشست های مختلف برای لزوم احیای تالاب صالحیه، اظهار نمود: تكمیل كانال زهكش از جانب دستگاه های اجرایی استان قزوین در سال 90 بدون نظر كارشناسی و موافقت استان البرز، صدمه كلی به تالاب صالحیه وارد كرد.
حكیمی، خشك شدن تالاب صالحیه، شوری خاك زمین های كشاورزی و تولید كانون گرد و غبار و ریزگرد را جمله این اثرهای مخرب ساخت كانال زهكش دانست و اظهار داشت: با وجود اعتراض های فراوان سازمان حفاظت محیط زیست به این وضعیت، هیچ یك از مسئولان وقت شهرستان نظرآباد و البرز واكنشی به مبحث نشان ندادند.
حكیمی افزود: این كانال اوایل دهه 90 توسط دستگاه های اجرایی با هدف خارج كردن نمك و شوری از دل خاك بین استان های البرز و قزوین ساخته شد.
وی با اشاره به اینكه 30 كیلومتر از این كانال در شهرستان نظرآباد استان البرز و دشت صالحیه این شهرستان واقع شده، اظهار داشت: با ساخت این كانال نه تنها شوری خاك كمتر نشد بلكه بر میزان و شدت آن اضافه گردید.
مدیركل حفاظت محیط زیست البرز اظهار نمود: اجرای این پروژه هم سبب خروج آب های زیرزمینی و روان آب ها كه می توانست كمك موثری به احیای تالاب صالحیه كند، شده است.
او اظهار داشت: ساخت این كانال تهدید جدی زیست محیطی برای البرز و كانونی برای انتشار ذرات نمك است و الان شاهد انتشار گرد و غبار از این منطقه هستیم كه نه تنها البرز بلكه استان های همجوار مانند تهران را هم زیر تاثیر قرار می دهد.
وی افزود: با این وجود اگر درآینده نه چندان دور تالاب صالحیه احیا نشود، شاهد انتشار ذرات نمك از این دشت خواهیم بود كه عواقب زیان باری برای سلامت مردم دارد.
مدیركل حفاظت محیط زیست البرز بیان كرد: با احیای این تالاب افزون بر بازگشت گونه های جانوری و آبزی، فرصت گردشگری در منطقه به وجود می آید.
حكیمی اظهار داشت: برای احیای تالاب فصلی صالحیه كارهای مناسبی از جانب جهاد كشاورزی و منابع طبیعی همچون لایروبی كانال و بوته كاری در دشت صالحیه انجام شده است.
وی افزود: به محض آبگیری این تالاب لیست پرندگان موجود در استان از 120 گونه به 210 گونه می رسد و اگر پوشش گیاهی منطقه تقویت و تالاب آبگیری شود خطر انتشار ریزگرد هم از بین می رود.
حكیمی اضافه كرد: دشت صالحیه نظرآباد 31 هزار هكتار پهنه دشتی و نمكی دارد كه دو هزار هكتار آن آبگیری می گردد.
«تالاب صالحیه» نظرآباد، تنها تالاب استان البرز است كه 10 هزار هكتار گستره دارد.
6156/ 6155


1397/09/13
15:24:30
5.0 / ۵
4922
تگهای خبر: آب , زیست محیطی , سلامت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است