مدیركل دفتر آبخیزداری سازمان جنگل ها:

۱۲۶ میلیون هكتار حوزه های آبخیز كشور در معرض فرسایش آبی قرار دارد

۱۲۶ میلیون هكتار حوزه های آبخیز كشور در معرض فرسایش آبی قرار دارد

گل اركیده: سمنان- مدیركل دفتر آبخیزداری سازمان جنگل ها بابیان اینكه ۱۲۶ میلیون هكتار حوزه های آبخیز كشور در معرض فرسایش آبی قرار دارد، اظهار داشت: این امر تهدید جدی برای سلامت طبیعت خواهد بود.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، هوشنگ جزی عصر پنجشنبه در حاشیه بازدید از طرح های آبخیزداری و آبخوان داری استان سمنان در گفتگو با خبرنگاران ضمن بیان اینكه ۱۲۶ میلیون هكتار حوزه های آبخیز كشور در معرض فرسایش آبی قرار دارد، اظهار داشت: این سوژه می تواند تهدیدی برای طبیعت ایران تلقی شود ازاین رو این مهم می طلبد تا برای جلوگیری از این فاجعه در این زمینه مطالعات بنیادین صورت گیرد و برای حل آنها راهكارهای مناسب اتخاذ شود.
وی بابیان اینكه مطالعه تفصیلی اجرای طرح های آبخیزداری در ۲۶ میلیون هكتار از عرصه ملی كشور در دست اقدام است، افزود: با عنایت به اینكه این طرح ها می تواند در كنترل سیلاب و هدر رفت آب موثر باشند بدین سبب اعتبارات آنها باز تخصیص داده شده است.
انجام مطالعات در ۲۶ میلیون هكتار اراضی
مدیركل دفتر آبخیزداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور بابیان اینكه از میزان ۲۶ میلیون هكتار مطالعه تفصیلی ۱۱ هكتار آن كاملا اجرایی شده است، اظهار داشت: از این میزان ۱۵ میلیون هكتار دیگر در دست اجرا قرار دارد و مابقی در صورت تامین اعتبارات لازم به سرانجام خواهد رسید.
جزی بابیان اینكه حفاظت از طبیعت نیازمند اعتبارات و همراهی دستگاه های اجرایی می باشد، اشاره كرد: یك هزار و ۳۰۰ طرح آبخیزداری در ۶۴۲ حوزه آبخیز كشور در دستور كار قرار دارد كه با تامین اعتبار چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی صورت خواهد گرفت.
وی بابیان اینكه ۴۲ نوع عملیات مكانیكی و بیو مكانیكی شامل راه اندازی بند خاكی، بند سیلاب و رسوب گیر، كنترل فرسایش و غیره برای كشور پیش بینی شده است، افزود: این اقدامات در سطح ۷۸۰ هزار هكتار از اراضی آبخیزداری كشور اجرایی میگردد.

1397/08/26
18:14:32
5.0 / ۵
4278
تگهای خبر: آب , جنگل , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است