چهار گونه پرنده وحشی گچساران در معرض تهدید است

چهار گونه پرنده وحشی گچساران در معرض تهدید است

گل اركیده: گچساران- رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران اظهار داشت: چهار گونه از پرنده گان در مناطق حفاظت شده این شهرستان در معرض تهدید شكارچیان محلی است.


ولی رمضانی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: این پرندگان شامل كبك دری، بحری، لیل و شاه بو است كه بدلیل شكار بی رویه در معرض تهدید محلی است.
وی بیان كرد: شكار بی رویه و تداوم خشكسالی در گچساران نه تنها در تعداد جمعیت بلكه در رشد حیات وحش تأثیر منفی گذاشته و تداوم آن گونه های پرندگان منطقه را تهدید می كند.
رمضانی اظهار داشت: 'كبك دری' یكی از گونه های پرندگان كمیاب این شهرستان نسل آن در این منطقه درمعرض انقراض قرار دارد.
وی خاطرنشان كرد: با عنایت به شرایط زیستگاهی كوهستانی 'كبك دری'، آمار برداری از این گونه جانوری از خانواده پرندگان نادر دچار مشكل شده است.
رمضانی جمعیت مشاهده شده این پرنده در منطقه حفاظت شده كوه خامی را تنها 30 قطعه اعلام نمود و تصریح كرد: یكی از راهكارهای افزایش جمعیت گونه كمیاب 'كبك دری' برقراری امنیت در مناطق حفاظت شده و جلوگیری از شكار این پرنده كمیاب منطقه است.
وی كمك به تولید مثل نسل این گونه پرنده را از دغدغه های مسئولان محیط زیست ذكر كرد و اضافه كرد: هم حالا طرح مطالعاتی تكثیر ژنتیكی برای افزایش جمعیت و جلوگیری از انقراض نسل این گونه منحصر به فرد در دست اجراست.
رئیس حفاظت محیط زیست گچساران عقاب دوبرادر، كبك، تیهو، بلوط خور، كمر گلی، انواع كبوتر، شاهین، سهره، انواع گنجشك، سار و دلیچه را از مهمترین پرندگان حیات وحش گچساران ذكر كرد.
وی اظهار داشت: اطلاع رسانی به مردم برای شناخت بیشتر این گونه ی كمیاب جانوری و حفاظت از آن همواره مردم توجه این اداره بوده است.
امسال 13 شكارچی و صیاد متخلف در مناطق حفاظت شده و آزاد این شهرستان دستگیر شدند.
از این شكارچیان 17 قطعه لاشه كبك و تیهو و 11 قبضه اسلحه ساچمه زنی كشف و ضبط شد.
/6110/2082


1397/08/20
15:12:10
5.0 / ۵
4256
تگهای خبر: محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است