ارسال نامه به مركزپژوهش های مجلس

شاهوار شاهرود در معرض خطر نابودی، گوش شنوایی كه یافت نمی گردد

شاهوار شاهرود در معرض خطر نابودی، گوش شنوایی كه یافت نمی گردد

گل اركیده: شاهرود-سازمان های مردم نهاد طی نامه ای خطاب به رئیس مركز پژوهش های مجلس با اشاره به فعالیت های معدنی درشاهوار شاهرود، این امر را باعث اثرگذاری منفی بر روی اكوسیستم منطقه و نابودی آن دانستند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: دوست داران محیط زیست و سازمان های مردم نهاد فعال در این زمینه كه پیشتاز مقابله با تخریب های معدن بوكسیت شاهوار در كنار رسانه های استان سمنان هستند، نقش بسزایی در اطلاع رسانی به جامعه و مسئولان درباره مخاطرات فعالیت معدن بوكسیت ایفا كردند كه به انتشار گزارش مفصلی از جانب مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی انجامید، بنابراین طی روزهای اخیر مبادرت به تنظیم نامه ای سرگشاده خطاب به كاظم جلالی رئیس مركز پژوهش های مجلس كرده اند كه حاوی نكات مهمی در مورد قول مساعد وزیر صمت، برای تعطیلی معدن بوكسیت تاش و... است.
در این نامه خطاب به رئیس مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، جناب آقای دكتر كاظم جلالی تصریح شده است كه شاهوار سرافراز، یگانه كانون آب ساز دشت بسطام و شاهرود به حساب می آید كه سال ها است بی رحمانه توسط معدن گسترده و روباز بوكسیت تاش (آلومینای جاجرم) غارت و چپاول می شود، تشكل های محیط زیستی شهرستان شاهرود اما طی این سال ها بارها و بارها نسبت به عواقب این ویرانگری اخطار و انذار داده اند.

گوش شنوایی كه یافت نمی گردد
متأسفانه دراین بین گوش شنوایی یافت نمی گردد تا آن كه در آستانه سال ۹۷ برای نجات شاهوار و شاهرود دست به استمداد به سمت مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی دراز شد و الحق شما اولین مسئولی بودید كه صدای این سمن ها را شنیده و بی درنگ از شاهوار بازدید به عمل آوردید.
ماحصل این بازدیدها از جانب رئیس مركز پژوهش های مجلس اما جلسه ای با وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت بود، پس ازآن هم بااراده ای ستودنی بررسی كارشناسی منطقه شاهوار در دستور كار مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی قرار گرفت تا این امر به انتشار گزارشی مفصل و كارشناسی از مخاطرات زیست محیطی معدن كاوی در شاهوار انجامید.
امروز اما بعد از ماه ها گزارش كارشناسی مركز پژوهش ها بعنوان یك نهاد معتبر و رسمی منتشر و با برشمردن یكایك تخریب های معدن تاش بر دغدغه های فعالان محیط زیستی صحه گذاشته شده و بهترین راه را تعطیلی (جابجایی) معدن بوكسیت تاش دانسته است.
زمان تعطیلی فرا رسیده است
باید اعلام نمود كه امروز در این برهه حساس زمان گام برداشتن جدی از جانب رئیس مركز پژوهش های مجلس است.
به یاد داریم كه وزیر صمت در جلسه ای حضوری تصریح كرد كه چنانچه صدمه رسانی معدن بوكسیت تاش به محیط زیست و آینده شاهرود تائید شود بی درنگ دستور تعطیلی آن صادر می شود، اینك گزارش رسمی مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی محكم ترین سند برای اثبات صدمه رسانی معدن بوكسیت به محیط زیست و زندگی صدها هزار نفر از ساكنان دشت بسطام و شاهرود به حساب می آید.
لذا از رئیس مركز پژوهش های مجلس می خواهیم تا با فوریت و جدیت بیشتر دستور تعطیلی معدن بوكسیت تاش را از وزیر صنعت، معدن و تجارت گرفته و با نجات شاهوار و شاهرود، مردم سرافراز این شهرستان شهید پرور را غرق امتنان كنند. «ستاد مردمی حفاظت از طبیعت شاهرود»

1397/08/14
13:28:05
5.0 / ۵
4338
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است