پاكسازی سریع آب های آلوده با استفاده از نوارهای فلزی

پاكسازی سریع آب های آلوده با استفاده از نوارهای فلزی

گل اركیده: تهران - محققان دانشگاه «ادیث كوان»؛ استرالیا نوعی آلیاژ فلزی ارزان قیمت ساختند كه می تواند ناخالصی ها را از آب های آلوده جدا كند.


به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این تكنولوژی جدید از شیشه های فلزی دارای ساختارهای اتمی به هم ریخته برای جداسازی نا خالصی ها از آب استفاده می گردد.
برای این منظور با استفاده از روش های خاصی، شیشه های فلزی تبدیل به یك ساختار كریستالی حاوی دانه های ریز می شوند. در این فناوری دانه های كوچك درون نوارهای مبتنی بر آهن كریستالی، بر مبنای اختلاف پتانسیل، پیل های گالوانی متعددی را درون ماده تولید می كنند كه باعث انتقال الكترون درون دانه ها و در میان آنها می گردد.
انتقال سریع الكترون ها در فرآیند استخراج آلاینده ها از آب كاربرد دارد. در واقع انتقال سریع الكترون ها از مواد مورد استفاده به آلاینده ها منجر به تبدیل سریع آلاینده ها به تركیبات بی ضرر مانند آب و دی اكسید كربن می گردد. هرچه سرعت انتقال الكترون ها بیشتر باشد، فرآیند پاكسازی آب هم كارآیی بیشتری دارد.
به گفته محققان كارآیی این فناوری به اندازه ای است كه می توان از آن برای پاكسازی آب از رنگ ها، فلزات سنگین یا آلاینده های ارگانیك با سرعت بسیار بیشتر از روش های متداول بهره گرفت.
مهم ترین زمینه های كاربرد این فناوری، استخراج معادن و صنایع تولید پارچه است. فرآیند استخراج معادن، مقادیر عظیمی از فاضلاب حاوی اسیدها و فلزات سنگین را تولید می كند و در صنایع پارچه، آب حاوی آلاینده های رنگی تولید می گردد.
این فناوری هیچ نوع ضایعاتی را در جریان پاكسازی آب تولید نمی نماید. محققان در آزمایشات توانستند مواد اولیه را برای پنج مرتبه پاكسازی آب مورد استفاده قرار دهند. به قول محققان مواد اولیه مورد نیاز برای پاكسازی یك تن فاضلاب در حدود 15 دلار استرالیا هزینه دارد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Advanced Materials انتشار یافته است.
...............................
* Edith Cowan University
علمی**9259*2025


1397/06/29
14:13:02
5.0 / ۵
4490
تگهای خبر: آب , آلاینده , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است