حیات وحش تالاب شادگان متاثر از خشكسالی در معرض نابودی است

حیات وحش تالاب شادگان متاثر از خشكسالی در معرض نابودی است

گل اركیده: آبادان - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان اظهار داشت: خشك شدن 70 درصد از تالاب بین المللی شادگان زندگی حیات وحش در این منطقه را به خطر انداخته است.


رحیم مجدمی دوشنبه در گفت وگو با ایرنا منابع تامین آب تالاب شادگان را آب شور حاصل جزر و مد خورموسی و آب شیرین رودخانه جراحی عنوان نمود و اضافه كرد: هم اكنون و در شرایط خشكسالی زهاب نیشكر تنها ورودی آب به بخشی از تالاب شادگان است.
وی تصریح كرد: امسال هیچ آبی از رودخانه جراحی وارد تالاب بین المللی شادگان نشده و این مهم سبب شده تا خیلی از گونه های حیات وحش در معرض نابودی قرار گیرند.
مجدمی وسعت تالاب بین المللی شادگان را 400 هزار هكتار اعلام نمود و بیان داشت: 337 هزار هكتار آن پناهگاه حیات وحش است كه بخش زیادی از آن خشك شده است.
وی به شناسایی 311 گونه جانوری در تالاب شادگان اشاره نمود و بیان داشت: با محدود شدن وسعت تالاب علاوه بر صید و شكار بعضی از گونه ها بعضی از آنها همچون گراز در حومه شهر شادگان و روستاها اطراف شهر دیده می شوند و یا به سایر تالاب ها مهاجرت كردند.
رئیس اداره محیط زیست شادگان تنها راه نجات بخش از تالاب بین المللی شادگان را انتقال آب از رودخانه كارون به تالاب شادگان عنوان نمود و بیان داشت: در این طرح انتقال پنج میلیون مترمكعب آب در سال پیش بینی شده كه تحقق آن نیاز به تامین اعتبار است.
وی با اشاره به اینكه با آغاز فصل پاییز و كاهش نسبی دمای هوا مهاجرت گونه هایی از پرندگان از مناطق سردسیر به تالاب شادگان به تدریج آغاز می گردد بیان داشت: این پرندگان به دنبال آب شیرین هستند و در صورتیكه وضعیت شوری آب و مقدار آن در تالاب تامین نشود خیلی از این پرندگان پناهگاه دیگری را انتخاب می كنند.
هور الدورق یا هور الفلاحیه یا تالاب شادگان یكی از معدود تالاب هایی است كه در سازمان بین المللی یونسكو ثبت جهانی شده است. این تالاب یكی از مهمترین سرمایه های طبیعی منطقه وجهان به شمار می آید.
3015/6068


1397/06/26
14:56:26
5.0 / ۵
5007
تگهای خبر: آب , محیط زیست , مهاجرت , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است