9 گونه جانوری گچساران در معرض تهدید است

9 گونه جانوری گچساران در معرض تهدید است

گل اركیده: گچساران - رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران اظهار داشت: بر اثر خشكسالی و نبود غذا در دامنه كوه ها 9 گونه جانوری در مناطق حفاظت شده این شهرستان در معرض تهدید شكارچیان محلی است.


ولی رمضانی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: این گونه های جانوری شامل پلنگ، خرس قهوه ای، سیاه گوش، كاركال، سمور، گرگ، كفتار و قوچ و میش است.
وی بیان كرد: همینطور چهار گونه پرندگان مناطق حفاظت شده این شهرستان شامل كبك دری، بحری، لیل، شاه بو در معرض تهدید محلی است.
رمضانی با بیان این كه خشكسالی منطقه حفاظت شده شهرستان را تهدید می كند، اظهار داشت: تداوم خشكسالی در گچساران نه تنها در تعداد جمعیت بلكه در رشد حیات وحش تأثیر منفی گذاشته و تداوم آن گونه های جانوری و پرندگان منطقه را تهدید می كند.
وی با اشاره به اینكه بعضی از گونه های جانوری برای تهیه غذا به روستاهای دامنه كوه ها هجوم می برند اظهار داشت: روستاییان برای جلوگیری از خسارت احتمالی حیات وحش به مراتع و باغ ها نسبت به حصاركشی باغ ها و مراتع خود اقدام نمایند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران اظهار داشت: گونه جانوری قوچ و میش به علت شكار بی رویه و خشكسالی چند سال قبل در منطقه آزاد شهرستان گچساران در معرض تهدید شكارچیان محلی است.
وی بیان كرد: این گونه جانوری بیشتر در منطقه آزاد این شهرستان همچون ماهور بی بی حكیمه و دلوار كاظم، كوه هوش و ماهور بابا كلان است.
رمضانی اضافه كرد: به علت خشكسالی و خشك شدن نیمی از چشمه های مناطق آزاد این گونه جانوری برای تهیه آب به حاشیه روستاها هجوم می برند كه در معرض دید شكارچیان قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: تولید علوفه امسال به علت دلیل كمبود نزولات آسمانی در مناطق آزاد این شهرستان 80 درصد كاهش داشته است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران اضافه كرد: كوه خامی با مساحت بیش از 25 هزار هكتار، كوه سرخ با 32 هزار هكتار و كوه دیل با 10 هزار هكتار مساحت همچون مناطق حفاظت شده این شهرستان محسوب می شوند.
وی ابراز كرد: امسال پنج قبضه اسلحه شكاری از شكارچیان متخلف در این شهرستان كشف و ضبط شد.
رمضانی تصریح كرد: شكارچیان متخلف در زیستگاه حیات وحش گچساران در حال تیراندازی و شكار بودند كه با اقدام سریع مأموران اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان دستگیر شدند.
وی بیان كرد: این تعداد سلاح كشف شده از شكارچیان شهرستان گچساران شكاری بوده است.
رمضانی تصریح كرد: پنج متخلف زیست محیطی هم در شهرستان گچساران دستگیر و 14 میلیون و 800 هزار ریال جریمه نقدی شدند.
بیش از 80 حلقه چشمه در مناطق حفاظت شده شهرستان وجود دارد كه 50 درصد از آنها پی خشكسالی های چند سال اخیر به شدت كم آب یا خشك شده است.
برای آبرسانی به مناطق حفاظت شده این شهرستان یك دستگاه تراكتور سیار تأمین شده كه روزانه یكهزارو 500 لیتر آب در آبشخورهای این مناطق توزیع می گردد.
2082/6110


1397/06/04
20:12:47
5.0 / ۵
4932
تگهای خبر: آب , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است