كار خاموشی آتش هورالعظیم متوقف گردید

كار خاموشی آتش هورالعظیم متوقف گردید

گل اركیده: اهواز - با وجود ادامه دود گرفتگی شهرها و روستاهای خوزستان، كار خاموش كردن آتش تالاب هورالعظیم متوقف شده است.


معاون محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست خوزستان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا از توقف خاموشی آتش تالاب هورالعظیم در یك هفته گذشته اطلاع داد و اظهار داشت كه تابحال یك میلیون لیتر آب برای مهار آتش استفاده شده است.
سید عادل مولا تصریح كرد: خاموشی آتش به وسیله بالگردها و هواپیمای آتش نشان نتوانسته موثر باشد، به همین منظور تصمیم گرفته شد كه این كار متوقف شود.
وی تنها راهكار خاموش شدن آتش سوزی یك ماهه را رهاسازی آب در هورالعظیم عنوان نمود و اضافه كرد: رودخانه های كرخه در ایران و دجله عراق منابع تغذیه كننده هورالعظیم هستند و دستگاه های دیپلماسی باید چگونگی رهاسازی آب را پیگیری كنند.
مولا افزود: گستره آتش سوزی هورالعظیم به 28 هزار هكتار نزدیك شده است.
به گزارش گل اركیده به نقل از ایرنا، دود غلیظی از شب گذشته آسمان اهواز را فراگرفته است.
خودسوزی هورالعظیم در خاك عراق از 13 تیر سال جاری شروع شده است. اولین مرحله خاموشی آتش از 29 تیر تا سوم مرداد جاری با استفاده از بالگرد و هواپیمای آبپاش انجام گرفت كه با بیان خبر مهار آتش توسط روابط عمومی سپاه و مدیركل مدیریت بحران استانداری این كار متوقف گردید.
با شعله ور شدن دوباره هورالعظیم كار خاموشی آتش به وسیله بالگردهای آبپاش از 11 مرداد از سرگرفته شد و 15 مرداد، یك روز بعد از سفر «عیسی كلانتری» رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به اهواز، متوقف گردید.
او پس از بازدید هوایی از هورالعظیم اعلام نمود كه بالگردهای آبپاش نمی توانند آتش سوزی تالاب را مهار كنند و عراق باید در این زمینه همكاری كند.
هفته گذشته اداره كل حفاظت محیط زیست خوزستان هم اعلام نمود كه پاسخگویی درباره وضعیت خاموشی آتش به عهده مدیریت بحران استانداری است و این دستگاه هم حاضر به توضیح در این باره نشد.
هورالعظیم تابستان امسال هیچ آبی از كرخه و دجله (منابع تغذیه كننده اش) دریافت نكرده است، بخش عراقی تالاب به كلی از بین رفته و در ایران هم گستره بزرگی از آن خشك شده است.
در این مدت حدود دو هزار هكتار از ناحیه و محدوده ایرانی هور در آتش سوخته است.
وزش باد سبب انتشار دود غلیظ در شهرهای خوزستان می گردد به گونه ای كه گاهی تا شش شهرستان استان را درگیر كرده است.
بنا بر اعلام مركز بهداشت خوزستان، دود ناشی از آتش هورالعظیم 150 نفر را راهی مراكز درمانی كرده است.
تالاب مرزی هورالعظیم در جنوب باختری كشور و استان خوزستان واقع است كه یك سوم از آن در ایران و دو سوم دیگر در عراق قرار دارد.
9754/6002/6033


1397/05/23
13:51:55
5.0 / ۵
4476
تگهای خبر: آب , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است