بند خاكی محمدآباد آران و بیدگل اجرا می گردد

بند خاكی محمدآباد آران و بیدگل اجرا می گردد

گل اركیده: كاشان- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل با اشاره به ضرورت اجرای طرح های آبخیزداری جهت حفاظت از منابع آبی موجود، از اختصاص 10 میلیارد ریال جهت ساخت بند خاكی محمدآباد واقع در بخش كویرات این شهرستان اطلاع داد.


رضا شفیعی روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مطالعه و نقشه برداری جهت تكمیل این بند خاكی بزودی آغاز می گردد و بعد از انجام مناقصه پیش بینی ها حاكی از تكمیل این طرح تا آخر سال جاری است.
وی اضافه كرد: اعتبار مورد نیاز از منابع ملی بعد از بازدید ماه گذشته مدیركل كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها و مراتع كشور اختصاص یافته و گام مهمی جهت اجرای طرح های آبخیزداری در شهرستان آران و بیدگل می باشد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل پیش تر با اشاره به خسارت 20 میلیارد ریالی سیلاب و تگرگ های بهاری به مراتع این شهرستان، بر تامین 40 میلیارد ریال اعتبار جهت اجرای طرح های آبخیزداری در مناطق بالادستی بخش كویرات و بخش مركزی بعنوان سرچشمه سیلاب ها تاكید داشت.
او افزود: هم اكنون 50 بند سنگی و سیمانی و نزدیك به 12 بند خاكی جهت پخش سیلاب در آران و بیدگل وجود دارد كه بیشتر آنها در منطقه یخاب بوده و نقش بسزایی در حفاظت از منابع آبی این شهرستان بازی می كنند.
شفیعی بیان كرد: اجرای طرح های آبخیزداری حجم زیادی از روان آب ها را قابل كنترل خواهد نمود كه باعث فرسایش خاك و تولید سیلاب در منطقه هستند و از جانب دیگر باعث تغذیه سفره های آب زیرزمینی هم می گردد. 
وی افزود: اجرای طرح های آبخیزداری در آران و بیدگل با عنایت به بروز خشكسالی های متوالی ضرورتی دوچندان دارد و اقدام های سال های گذشته برای مهار روان آب ها در این شهرستان كفایت نمی كند.
به گفته رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل، 374 هزار هكتار از وسعت 605 هزار هكتاری این شهرستان را مرتع ها تشكیل می دهند و 103 هزار هكتار از مساحت این شهرستان هم جزء كانون های در خطر فرسایش بادی و توفان های ماسه ای به حساب می آید.
آران و بیدگل با جمعیت افزون بر 103 هزار نفر در فاصله 6 كیلومتری كاشان و 215 كیلومتری شمال اصفهان واقع است. 
7472/8123


1397/05/02
15:19:05
5.0 / ۵
4582
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است