اجرای پروژه های زیست محیطی با همكاری ژاپن

اجرای پروژه های زیست محیطی با همكاری ژاپن

به گزارش گل اركیده نماینده ارشد و رئیس دفتر آژانس همكاری های بین المللی ژاپن (جایكا) در ایران اظهار داشت: این آژانس برای اجرای 8 پروژه بزرگ زیست محیطی در ایران مشاركت می كند.


یوكی هارو كوبایاشی روز دوشنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا، احیای دریاچه ارومیه، تالاب انزلی در گیلان، توسعه پایدار جامعه محور جزیره قشم و استان هرمزگان و طرح مدیریت یكپارچه حوضه آبخیز كارون در 6 استان چهارمحال و بختیاری، اصفهان، فارس، لرستان، خوزستان و كهگیلویه و بویر احمد را از مهمترین این طرح ها عنوان نمود.
وی مقابله با آلودگی هوا در تهران و مشاركت در طرح های مقابله با زلزله و كاهش اثرات تخریبی آن را از دیگر زمینه های همكاری این آژانس با ایران دانست.
كوبایاشی افزود: زمینه همكاری دولت ژاپن در قالب پذیرش فراگیران ایرانی برای دوره های آموزشی این كشور از سال 1957 میلادی در ایران فراهم و دفتر جایكا در سال 1974 در تهران تاسیس شد.
وی درباره تامین اعتبار پروژه های مشترك دولت های ژاپن و ایران از جانب جایكا اظهار بی اطلاعی كرد و در عین حال اضافه كرد: طبق آخرین اطلاعات، این دفتر در سال 2016 اعتباری برابر 1.1 میلیارد 'ین' برای مشاركت در پروژه های دولت ایران هزینه كرده، اما اعتبار سال 2017 منتشر نشده است.
كوبایاشی، دلیل همكاری های ژاپن با ایران را گسترش روابط بین این 2 كشور و كمك به پیشرفت كشورهای درحال توسعه عنوان نمود.
به گزارش گل اركیده به نقل از ایرنا، رئیس دفتر سازمان همكاری های بین المللی ژاپن در ایران جهت شركت در جلسه كمیته هماهنگی مشترك طرح مدیریت یكپارچه حوضه آبخیز كارون (جایكا 2) به شهركرد سفر كرده است.
مرحله نخست طرح جایكا با همكاری ژاپن از سال 90 در پنج روستای منطقه بازفت چهارمحال و بختیاری با هدف حفظ و احیای جنگل و مراتع، كمك به معیشت مردم و افزایش درآمد جنگل نشینان شروع شد و با 1.5 سال تمدید، این طرح سال قبل با موفقیت به آخر رسید.
دفتر جایكا در سه حوزه محیط زیست، بلایای طبیعی و توسعه صنایع داخلی در ایران فعالیت می كند.
این نهاد دراجرای پروژه های بیش از 150 كشور دنیا بنا به تقاضا و درخواست آنان همكاری دارد.
به گزارش گل اركیده به نقل از ایرنا، جنگل های چهارمحال وبختیاری با وسعتی معادل 307 هزار هكتار 18.5 درصد مساحت این استان و 2.5 درصد مساحت جنگل های كشور را به خود مختص كرده است و این استان جزو استان های جنگل خیز كشور در مناطق زاگرس نشین به حساب می آید.
مراتع چهارمحال و بختیاری هم یك میلیون و 93 هزار هكتار از وسعت این استان را شامل می گردد كه طبق این آمار 86.5 درصد از مساحت این استان را عرصه های طبیعی تشكیل می دهد.
 

1397/04/25
20:47:40
5.0 / ۵
4902
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است