عضو هیئت علمی و استاد گیاه شناسی دانشگاه تهران:

۴ گونه گیاهی به نام شاهوار نام گذاری شد، ۷۵۰۰ گونه گیاهی در ایران

۴ گونه گیاهی به نام شاهوار نام گذاری شد، ۷۵۰۰ گونه گیاهی در ایران

گل اركیده: شاهرود - عضو هیئت علمی و استاد گیاه شناسی دانشگاه تهران با اشاره به اینكه چهار گونه گیاهی به نام شاهوار شاهرود نامگذاری شده است، اظهار داشت: هفت هزار و ۵۰۰گونه مختلف گیاهی در ایران وجود دارد.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، حسین آخانی شامگاه پنج شنبه در همایش نجات شاهوار به میزبانی تالار شقایق های دانشگاه صنعتی شاهرود بابیان اینكه شاهوار برای خیلی از گیاه شناسان جهان شناخته شده است، اظهار داشت: چهار گونه گیاهی از منطقه شاهوار شاهرود برای نخستین بار در جهان شناسایی شده است كه منحصربه فردترین منطقه ازنظر پوشش گیاهی به حساب می آید.
وی بابیان اینكه نابودی درختان ارس كمترین چالش زیست محیطی شاهوار است، اضافه كرد: شاهوار دارای ذخایر ژنتیكی است كه متأسفانه معدن بوكسیت تاش آن ها را به ورطه نابودی خواهد كشاند.
وجود ۲۴درصد گونه های گیاهی جهان در ایران
استاد گیاه شناسی دانشگاه تهران بابیان اینكه هفت هزار و ۵۰۰گونه گیاهی در ایران وجود دارد، اظهار داشت: ۲۴درصد گونه های گیاهی بومی منحصر به محدوده جغرافیایی جهان در ایران یافت می گردد.
آخانی بابیان اینكه بخش عمده منطقه جغرافیایی كشور ایرانی_تورانی در برگرفته است، خاطرنشان كرد: جنگل های شمال ایران ازنظر آنكه باقی مانده جنگل های دوره سوم زمین شناسی است منحصربه فرد هستند و محدوده دریای خزر از این نظر پناهگاه این گیاهان به حساب می آید.
وی بابیان اینكه در شمال شرقی ایران و شهمیرزاد شاهد رویش ارس هستیم، اضافه كرد: خیلی از همین جنگل های ارس در اثر آتش سوزی از بین رفتند و در جنگل ابر شاهرود هم ارس های خوابیده در ارتفاعات دو هزار و ۴۰۰متری وجود دارد.
وجود ۸۰۰گونه گون در ایران
استاد دانشگاه تهران بابیان اینكه بیشتر پوشش گیاهی گندم مانند در بخش های مختلف ایران به علت چرای بی رویه از بین رفته است، اظهار داشت: ۸۰۰گونه مختلف گون در مناطق مختلف ایران رشد می كند كه نشان داده است باوجود برخورداری از زیبایی های منحصربه فرد چرا باید متكی به نفت بوده و نسبت به این سرمایه های پرارزش بی تفاوت باشیم.
آخانی بابیان اینكه ایران ظرفیت جذب گردشگران بین المللی را در حوزه گیاه شناسی دارد، خاطرنشان كرد: كشوری مانند ایران افتخار گیاه شناسان دنیا قلمداد می گردد.
وی بابیان اینكه ایران جای تكامل پسته و بادام است، اضافه كرد: متأسفانه این دو درخت كه دارای گونه های مختلف هستند باوجود استفاده در آجیل در فضای سبز جایی ندارد.
شناسایی ۳۰۰ گیاه گچ دوست در ایران
استاد گیاه شناسی دانشگاه تهران بابیان اینكه ایران مركز تنوع گیاهان گچ دوست است، اظهار داشت: ۳۰۰گونه از این گیاهان گچ دوست شناسایی شده است كه می تواند برای جذب توریست مؤثر باشد.
آخانی بابیان اینكه دریكی از تالاب های استان گلستان هفت گونه گیاهی برای فلور ایران و یك گونه گیاهی جدید برای جهان شناسایی شده است، اظهار داشت: متأسفانه در اغلب منابع طبیعی ایران نظیر شاهوار عده ای سودجو به حریم طبیعت تجاوز كرده و سبب خشك شدن آن ها شدند.
وی اضافه كرد: در رود كال شور محل رویش یكی از بهترین زیباترین پوشش گیاهی را شاهد می باشیم اما متأسفانه سرزمین خودمان را با بی تدبیری به نابودی كشاندیم.
لزوم تغییر سیاست های جاده سازی
استاد دانشگاه تهران بابیان اینكه از تعداد ۱۸سد در اوایل انقلاب تابحال این تعداد را در شرایط خشك سالی به ۶۴۷سد رساندیم، اظهار داشت: در برنامه ریزی ها احداث یك هزار و ۳۰۰سد لحاظ شده است و سه برابر ظرفیت مراتع هم دام وجود دارد و هزاران چاه حفر می نماییم كه با این اقدامات سرزمینمان را از دست می دهیم.
آخانی بابیان اینكه نمی خواهیم شاهوار به سرنوشت ارومیه دچار شود، خاطرنشان كرد: جهت استفاده از محصولات كشاورزی امروز ارومیه به بیابان تبدیل شد.
وی بابیان اینكه چرا هر نماینده ای به دنبال جاده سازی از مسیرهای مختلف است، اضافه كرد: جای جای سرزمین ما پر از پروژه های راه سازی است در بیارجمند وسط ذخیره گاه زیستگاه توران در حال احداث اتوبان هستند، چرا البرز فدای تفریح عده ای برای زودتر رسیدن به شمال شده است چرا از پروژه هایی كه به نفع عموم باشد استفاده نمی گردد بنابراین این سیاست ها باید تغییر كند.
وجود ۲۶۰ منطقه تحت حفاظت محیط زیست
استاد گیاه شناسی دانشگاه تهران افزود: امروز حفظ طبیعت تنها شاهوار نیست و باید حواسمان به حفظ همه عرصه های طبیعی باشد، امروز در حالی میلیاردها تومان برای احیا دریاچه ارومیه هزینه می كنند كه دیگر فایده ای ندارد و باید پیش از انجام تخریب ها جلوی فاجعه گرفته شود.
آخانی بابیان اینكه ۱۰ اقلیم زیستی بزرگ در سه منطقه معتدله، مدیترانه ای و حاره ای در ایران وجود دارد، خاطرنشان كرد: ۲۶۰پارك ملی، تالاب و منطقه حفاظت شده در سراسر ایران ثبت شده است خیلی از گونه های گیاهی، جانوری و حشرات هنوز ناشناخته هستند كه نشان از تنوع بسیار بالای منطقه حكایت دارد.
وی اضافه كرد: متأسفانه در قبال زیبایی های طبیعت با واردكردن گونه های مهاجم نظیر آزولا و كهور در شمال و جنوب كشور به تخریب محیط زیست دامن می زنیم و در جنگل های زاگرس، تالاب و رودخانه ها را به نابودی می كشانیم.
در این همایش كه توسط ستاد مردمی حفاظت از طبیعت شاهرود دایر شده بود، پیام كاظم جلالی رئیس مركز پژوهش های مجلس و سید حسن حسینی شاهرودی نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس هم قرائت شد.

1397/04/22
00:06:28
5.0 / ۵
4448
تگهای خبر: جنگل , درخت , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است