نگرانی فعالان محیط زیست از تلف شدن جانوران در پارك ملی گلستان

نگرانی فعالان محیط زیست از تلف شدن جانوران در پارك ملی گلستان

گل اركیده: گرگان - فعالان و نهادهای علاقه مند به محیط زیست از تلف شدن گونه های مختلف جانوری در جریان آتش سوزی اخیر پارك ملی گلستان ابراز نگرانی كردند.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایرنا در جریان آتش سوزی دوشنبه گذشته پارك ملی گلستان گستره زیادی از جنگل های هیركانی طعمه حریق شد كه تا این لحظه آمار دقیق و قطعی از خسارات وارده گزارش نشده است.
در عین حال برخی منابع سطح آتش سوزی اخیر در پارك ملی گلستان را 140 هكتار عنوان می كنند كه از این میزان 100 هكتار مرتع و 40 هكتار جنگل نابود شده است.
همچنین گفته می گردد شماری از وحوش، خزندگان و جوندگان بر اثر شعله های آتش تلف شدند كه در میان آن ها توله های گراز، روباه و انواع مار و جوندگان دیده می گردد.
مشاهدات منابع محلی و نیروهای عمل كننده هم از فرار دیگر حیوانات حكایت دارد كه در این بین مشاهده یك قلاده یوزپلنگ همراه با توله هایش گزارش شده است.
این مبحث از آنجایی حائز اهمیت بیشتر است كه برخی اطلاعات واصله از مشاهده چند قلاده یوزپلنگ در حوزه استحفاظی اداره كل محیط زیست استان سمنان حكایت دارد موضوعی كه هنوز صحت آن قطعی نشده است.
نیروهای عمل كننده در اطفای حریق پارك ملی گلستان هم از سوختگی شدید برخی وحوش و سر و صدای سوزناك آن ها سخن گفته و ابراز داشتند: وحوش با بدترین وضعیت تلف شوند و صحنه های دلخراشی را به وجود آورند.
جواد كمالی یكی از نیروهای عمل كننده در زمینه مهار آتش جنگل گلستان به ایرنا اظهار داشت: نیروهای عمل كننده برای التیام یا جلوگیری از تلف شدن وحوش، خزندگان و جوندگان نتوانستند كاری انجام دهند چراكه زبانه های آتش حتی جان نیروهای عمل كننده را در معرض خطر قرار داده بود.
محسن جمالی یك فعال محیط زیستی هم به ایرنا اظهار داشت: تشكل های حامی طبیعت و حیات وحش از تلف شدن گونه های جانوری بویژه موارد نادر و حمایت شده در پارك ملی گلستان نگران هستند.
وی تصریح كرد: تابحال هیچ گونه آماری از خسارات و تلفات آتش سوزی پارك ملی گلستان منتشر نشده كه سبب تشدید نگرانی حامیان محیط زیست و حیات وحش شده است.
پیش از این امیر عبدوس مدیركل محیط زیست استان گلستان گفته بود به محض مهار آتش در مورد خسارات و تلفات وارده اطلاع رسانی خواهد نمود.
خبرنگار ایرنا كوشش كرد در تماس تلفنی با مدیركل محیط زیست گلستان دلیل خلف وعده این مسوول را جویا شود كه عبدوس حاضر به گفتگو نشد.
پارك ملی گلستان قدیمی ترین پارك ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی كم نظیر برای حیات وحش است كه 1350 گونه گیاهی و 302 گونه جانوری همچون نیمی از گونه های پستانداران ایران را در حدود 900 كیلومتر مربع گستره خود جای داده و بنابراین بعنوان ذخیره گاه زیست كره در میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده است.
تنوع زیستی این پارك حتی فراتر از برخی كشورهای اروپایی است كه صدها برابر این پارك وسعت دارند.
پارك ملی گلستان از بهترین زیستگاه های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه ای، گرگ، وشق، مرال، شوكا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و بخصوص به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است.
گلستان در سال 1354 اولین پارك ملی ایران شد كه در لیست میراث جهانی یونسكو بعنوان یكی از 50 ذخیره گاه زیست محیطی كره زمین به ثبت رسیده است.
بیشتر گستره پارك در استان گلستان، حدود 34 درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی هم در استان سمنان قرار دارد.


1397/04/16
17:21:29
5.0 / ۵
4295
تگهای خبر: جنگل , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است