كلانتری: حال محیط زیست ایران خوب نیست

كلانتری: حال محیط زیست ایران خوب نیست

گل اركیده: مشهد - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: چون برای توسعه كشور بخصوص بعد از پیروزی انقلاب راهبرد نداشتیم و برنامه ها هم به هم پیوسته و در جهت پیشرفت پایدار نبود از جوامعی به شمار می رویم كه محیط زیست ما حال و روز خوبی ندارد و به شدت در معرض فرسایش و تهدید است.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایرنا، عیسی كلانتری روز پنجشنبه در آیین تكریم مدیران كل جدید و پیشین حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در مشهد اضافه كرد: رتبه محیط زیستی ایران كه جزو تمدن های كهن زمین است و پیشینه دولت داری آن به بیش از هفت هزار سال می رسد در میان 180 كشور جهان بالاتر از 100 است.
وی تصریح كرد: حال محیط زیست كشور خوب نیست ولی باید بهتر شود؛ شاید یكی از كشورهای سرافكنده جهان در جهت حفظ محیط زیست باشیم و جرات نكنیم شاخص های واقعی محیط زیست خویش را در مجامع جهانی بیان نماییم.
او اظهار داشت: وقتی به آمار و ارقام زیست محیطی كشور رجوع می نماییم متوجه می شویم یكی از جوامع جهانی هستیم كه بیشترین ظلم را به محیط زیست خود روا داشته ایم.
كلانتری اضافه كرد: متاسفانه باید اعلام نمود كه بیشترین فرسایش خاك در واحد سطح، یكی از بالاترین فرسایش های ژنتیكی، بالاترین شدت انرژی و پایین ترین بازده انرژی، بالاترین فرسایش گیاهی و ببیشترین فرسایش آبی جهان همه متعلق به ایران است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: این اطلاعات انسان را غمگین می كند و جامعه ایرانی نمی تواند به آن افتخار كند و نشان داده است در جامعه ای زندگی می نماییم كه كمترین توجه را به مسائل زیست محیطی دارد.
وی تصریح كرد: از توسعه پایدار پیروی نكرده ایم و به دلیل جهل و ناآگاهی همیشه توسعه را در مقابل محیط زیست قرار دادیم در حالیكه دنیا مشكلش را با قرار گرفتن در جهت توسعه پایدار حل كرده است؛ در جهت توسعه پایدار بودن یعنی هم توسعه و هم حفظ محیط زیست.
كلانتری اضافه كرد: توسعه صنعت و حوزه های زیربنایی را در مقابل محیط زیست قرار دادیم كه می توانستیم ندهیم و خود محیط زیست كه باید پرچم دار توسعه پایدار باشد با سیاست های غیرپایدارش یكی از موانع پایداری محیط زیست در سالیان گذشته بوده است.
وی توضیح داد: راهبرد محیط زیست راهبرد توسعه پایدار و توسعه پایدار مبتنی بر چهار اصل است كه عبارتند از اقتصادی بودن توسعه، ضد اجتماعی نبودن آن، ضد محیط زیست نبودن توسعه و این كه تصمیم هایی كه در حوزه توسعه گرفته می گردد نباید حق و حقوق نسل های آینده را پایمال كند.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: امروز 70 درصد جمعیت كشور در معرض بی آبی شدید قرار دارد یعنی امسال سرانه آب 70 درصد جمعیت كشور به زیر 500 مترمكعب رسیده و این در شرایطی است كه در دنیا سرانه زیر یك هزار مترمكعب مساوی با وضعیت بحران است.
وی ادامه داد: اكنون در خراسان رضوی 130 درصد منابع آبی تجدید استفاده می گردد كه وحشتناك ترین رقمی است كه ممكن است در دنیا اتفاق بیفتد؛ این رقم بالاترین ضریب استفاده از آب تجدیدپذیر در كشور است و چون ما در دنیا بالاترین ضریب استفاده از آب تجدیدپذیر را داریم به طور قطع خراسان رضوی در ردیف بالاترین مناطق دنیا از این حیث است و این در شرایطی است كه طبق اعلام سازمان های بین المللی هیچ كشوری نباید بیش از 40 درصد منابع آب تجدیدپذیرش را استفاده نماید.
رئیس سازمان محیط زیست اضافه كرد: میزان استفاده از منابع آب تجدیدپذیر در ایران رقم 110 درصد و كشور بعد از ما با بالاترین مصرف چاد است كه 63 درصد منابع خویش را استفاده می نماید.
كلانتری ادامه داد: سازمان كوچك حفاظت محیط زیست با هفت هزار نیرو كه سه هزار نفر از آنان محیط بانان هستند باید با این تعداد كم وظیفه خطیر خویش را انجام دهد، ازاین رو نیاز است و باید از محیط زیست ایران 80 میلیون نفر پاسداری كنند.
وی اضافه كرد: یكی از نگرش های جدید سازمان حفاظت محیط زیست این است كه از توان و ظرفیت همه جامعه و كشور برای حفاظت از محیط زیست و جبران خسارت های گذشته بهره گیرد.
او اظهار داشت: اولین وظیفه ما آموزش همگانی از دبستان و كودكستان تا مساجد و شوراها و جاهای مختلف است؛ حتی رئیس قوه قضائیه به من پیام داد كه قضات به آموزش مسائل زیست محیطی نیاز دارند، دانشگاه های ما هم در آموزش های حفظ محیط زیست باید فعال تر باشند.
كلانتری تصریح كرد: مسئولان استان ها هم باید فعال تر عمل كنند به طور مثال سال گذشته بدترین گازوییل كشور با نزدیك به 11 هزار دی. پی. ام سولفور در مشهد توزیع شد در حالیكه استاندارد آن 50 است حال پرسش اینجاست اصلا محیط زیست ما كجاست كه جلوی این توزیع سوخت را بگیرد؟ همه باید پاسدار باشند اصلا خود آن مدیركل توزیع سوخت خراسان رضوی نباید چنین اجازه ای بدهد و این نیاز به آموزش دارد.
وی ادامه داد: معادن كشور یكبار مصرف شده اند یعنی معدن را تخریب، بهره برداری و رها می كنند و به سراغ جای دیگری می روند بر روی همه رودخانه های كشور سد بسته ایم بدون اینكه حق و حقوق زنده ماندن كشور را در نظر بگیریم و همین كار ما را مواجه كرده با بحران و چالش؛ خوزستانی ها در سال بیش از 100 روز با گرد و غبار آن چنانی مواجه شوند و همه جا تعطیل شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: چرا باید در استان فارس علاوه بر سد «درودزن» سدهای ملاصدرا و سیوند را بسازیم و دریاچه بختگان را خشك نماییم و مردم شیراز را با جهنم گرد و غبار مواجه سازیم؟ نه آمریكا، نه شوروی قبلی و نه اسراییل در تولید این وضعیت دخالتی نداشته اند و همه این مسائل را خود ما با رعایت نكردن اصول توسعه بوجود آورده ایم بنابراین نباید مشكلات خودمان را گردن دیگران بیندازیم.
وی ادامه داد: امروز 10 كلانشهر با آلودگی شدید هوا مواجهند، پسماند شمال كشور را غیرقابل زیست كرده است و سه استان كشور زیر پسماند در حال دفن شدن هستند. شهر همدان دچار فرونشست های چند 10 متری شده چون هر قدر توانسته ایم آب زیر زمینش را بیرون كشیده ایم در حالیكه اگر اصول توسعه پایدار را رعایت می كردیم هیچ كدام از این اتفاق ها نمی افتاد و كشور هم از امروز ثروتمندتر و آبادتر بود.
كلانتری اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی هیچ كاری نمی تواند بكند جز اینكه در اولین مرحله باید همه سیاستگذاران و مدیران ارشد كشور را آگاه كرد كه اگر جاده ای یا كارخانه ای ساخته و مزرعه ای راه می اندازند موظفند مسائل زیست محیطی را رعایت بكنند.
وی اضافه كرد: در دوره ای چون پول داشتیم و دولت هم متعهد به قانون نبود اجازه دادیم از الموت به تنكابن جاده بكشیم كه هیچ درصدی از بار ترافیكی شمال كشور را برنمی دارد اما تمام جنگل های شمال كشور را نابود كرده است به جهت اینكه یك وزیر اقتصاد و دارایی داشتیم كه مال این منطقه بود، پدرش اهل الموت و مادرش اهل تنكابن بود بنابراین باید بین این دو شهر جاده كشیده می شد یعنی بدون بررسی های زیست محیطی و با یك تصمیم شخصی چهار هزار میلیارد ریال اعتبار هم به این امر تخصیص داده شد و الان كشور درگیر این طرح غیركارشناسی است، رفتارهای این چنینی سبب تخریب كشور شده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور ادامه داد: سخت ترین كار ما در بخش تالابها است چون هیچ آبی در رودخانه های كشور جاری نیست و وقتی آبی جاری نیست تالاب هم نداریم، وقتی رودخانه زاینده رود آبی ندارد تكلیف تالاب گاوخونی هم مشخص است.
وی اظهار داشت: در حوزه دریاچه ارومیه 69 درصد آب تجدیدپذیر مصرف می گردد چون 37 سد بر روی رودخانه های دریاچه تولید شده و مسیر تمامی آبهای ورودی به این دریاچه بسته شده اند و كل آب این دریاچه را مصرف كرده ایم بعد می گوییم چرا خشك شد؟
كلانتری اضافه كرد: وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست دشوار می باشد چون باید مسئولان را توجیه نماییم كه از رفتارهای غیرتوسعه ای دست بردارند، مردم را باید توجیه نماییم كه از حوزه های زیست محیطی خود حمایت كنند و با بیگانگان باید كلنجار برویم كه با رفتارهایشان لطمه به محیط زیست داخلی ما نزنند و در مقابل خودمان هم رفتاری نكنیم كه به آنها صدمه وارد شود.
وی ادامه داد: از آغاز امسال اعلام نموده ام هیچ صنعت آب بری اعم از فولاد و پتروشیمی و هر صنعت دیگری در درون سرزمین ایران نباید رونق بگیرد و همه باید كنار ساحل تولید شوند. نباید این گونه باشد كه چون فلان نماینده مجلس می خواهد برای شهر خودش فولاد بیاورد و آن دیگری پتروشیمی، محیط زندگی مردم را خشك كنند بنابراین اگر با راه اندازی صنعتی كه آب بر هست در درون سرزمین موافقت شود تمام تشكیلات را تعطیل می نماییم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: 80 درصد صنعت و جمعیت دنیا در سواحل جا گرفته اما از آبادان تا چابهار و گواتر یعنی در طول مرزهای گسترده سواحل جنوبی ایران تنها 1.7 میلیون نفر جمعیت یعنی كمتر از دو درصد جمعیت كشور سكونت دارند. مكران، هرمزگان و جنوب خوزستان خالی هستند.
در این آیین از خدمات حمید صالحی مدیركل پیشین حفاظت محیط زیست خراسان رضوی قدردانی و تورج همتی بعنوان مدیركل جدید حفاظت محیط زیست این استان معرفی گردید.
1922/1858


1397/03/26
10:55:04
5.0 / ۵
4549
تگهای خبر: آب , گرد و غبار , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است