كاشت نهال در سطح 300 هكتار از بستر تالاب هامون شروع شد

كاشت نهال در سطح 300 هكتار از بستر تالاب هامون شروع شد

گل اركیده: زاهدان - مدیركل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اظهار داشت: كاشت نهال گونه های سازگار با محیط در سطح 300 هكتار از تالاب بین المللی هامون در شمال این استان شروع شد.


نیره پور ملایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: این طرح برای اولین بار برای مهار گرد و غبار از محل اعتبارات ملی به اجرا درآمده است.
وی ادامه داد: با عنایت به تاثیر مستقیم عواملی نظیر تداوم خشكسالی های منطقه سیستان، رهاسازی نشدن حق آبه فرامرزی تالاب بین المللی هامون از جانب كشور افغانستان؛ اجرای طرح های این چنینی می تواند تاثیر مناسبی در كاهش و یا به حداقل رساندن تبعات منفی زیست محیطی در منطقه داشته باشد.
مدیركل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان بیان كرد: این طرح در قسمت شمال تالاب بین المللی هامون كه یكی از كانون های اصلی پدیده گرد و غبار است بعد از انجام مطالعات و دریافت اعتبارات ملی اجرایی شد.
پورملائی ادامه داد: هم اینك به منظور تثبیت كانون های گرد و غبار در حوزه سیستان از روش های بیولوژیك و غیر بیولوژیك با گونه های سازگار همراه با آبیاری و مراقبت استفاده می گردد.
وی اضافه كرد: با عنایت به وسعت تالاب هامون و همینطور كمبود منابع آبی برای آبیاری، بهره گیری از روش های مدیریت تطبیقی نوین تثبیت كانون های گرد و غبار و سازگار با اكوسیستم در بخش هایی از تالاب كه در سالهای متوالی آبگیری نشده است ضروری به نظر می رسد.
به گزارش گل اركیده به نقل از ایرنا تالاب بین المللی هامون یكی از تالاب های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران به حساب می آید كه با مساحتی حدود 5700 كیلومتر مربع و دامنه عمقی 1 تا 5 متر در ناحیه كویری و بیابانی شرق كشور، در منطقه سیستان واقع شده است. این تالاب از سه بخش به نام های هامون پوزك در شمال شرقی، هامون صابری در شمال و هامون هیرمند در غرب و جنوب غربی سیستان تشكیل شده است. بخش بزرگی از هامون پوزك و قسمت عمده هامون صابری در خاك افغانستان و بقیه هامون ها در خاك ایران قرار دارد.
سطح هر یك از هامون ها بسته به میزان آب ورودی، فصول پر بارش، خشكسالی ها و ترسالی ها تفاوت داشته و تابعی از آب جریان یافته در رودخانه هیرمند، خروجی پشت سدها و رودخانه های فصلی دیگر است.
7316**3213


1397/03/19
21:43:32
5.0 / ۵
4860
تگهای خبر: آب , گرد و غبار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است