فلامینگوهای مهاجر در شیروان ساكن شدند

فلامینگوهای مهاجر در شیروان ساكن شدند

گل اركیده: بجنورد- رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار داشت: شماری از پرنده های مهاجر فلامینگو مناطق سیبری بهنگام مهاجرت راه خویش را گم كرده و در روستای برزل آباد از توابع بخش مركزی شیروان ساكن شده اند.


بهروز جعفری روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: فلامینگوها در كنار دریا و دریاچه های آب شور با عمق كم زندگی می كند و در فصل مهاجرت به صورت اتفاقی در بعضی از آبگیرهای شهرستان جاجرم این استان هم مشاهده می شوند.
وی زیستگاه این نوع پرنده را دریاچه ارومیه، حاشیه دریای خزر و سیستان و بلوچستان عنوان نمود و اضافه كرد: با عنایت به مشاهده فلامینگوها در فصل بهار به احتمال زیاد در اثر طوفان راه خویش را گم كرده و در این شهرستان ساكن شده اند.
فلامینگو پرنده ای است با پاهای دراز و منقاری منحنی و گردنی بلند خمیده، آبچر بابدنی بسیار كشیده و پر و بالی به رنگ های سفید و صورتی است كه به آرامی راه می رود و در حالیكه سر و منقار خودرا در آب كم عمق فرو برده تغذیه می كند.
فلامینگو شاخص ترین پرنده آبچر در جهان هست، پر و بال بنفش-قرمز، خود به تنهایی این پرنده را از سایر پرنده ها مجزا می كند.
به گزارش گل اركیده به نقل از ایرنا هرساله پرندگان مهاجر از اواسط فصل پاییز از مناطق سردسیر سیبری به تالاب ها و آبگیرهای خراسان شمالی وارد می شوند و بعد از زمستان گذرانی در اوایل بهار برای زادآوری به سیبری باز می گردند.
بیشتر پرندگان مهاجر كه به استان وارد می شوند در سدهای شیرین دره، بیدواز، بارزو و حاشیه رودخانه های اترك و كال شور جاجرم فصل سرما را سپری می كنند.
گروهی از پرندگان مهاجرآبزی و كنار آبزی، گذری و گروهی زمستان گذر هستند، تعداد كمی از پرندگان همچون اكراس، حواصیل ارغوانی و آبچلیك پا سرخ مهاجر عبوری هستند كه پس از توقف كوتاه 10 تا 15 روزه به مسیر خود به سمت مناطق گرم جنوبی ادامه می دهند اما بیشتر گونه ها زمستان گذر هستند و فصل سرما را در استان سپری می كنند.
بیشترین پذیرش پرندگان مهاجر در سد شیرین دره بعنوان آبگیری مناسب می باشد، با عنایت به كاهش جریان آب در رودخانه های اترك و كال شور در سال های گذشته، تعداد پرندگان مهاجر آبزی و كنارآبزی در حاشیه این رودخانه ها كاهش یافته است و پرندگان بیشتر به سمت آبگیرها و پشت سدها تمایل پیدا كرده اند.
در خراسان شمالی 56 گونه پستاندار از 197 گونه موجود در كشور، 150 گونه پرنده از 532 گونه موجود، 68 خزنده از 228 گونه، چهار گونه دوزیست از 20 گونه و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع 160 گونه آبزی موجود در كشور زیست می كنند كه بعضی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، پلنگ، بالابان، و كركس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.
اداره كل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و دو پارك ملی سالوك و ساریگل، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را با گستره 194 هزار و 141 هكتار مدیریت می كند.
7186/3007/ 6042


1397/03/13
19:17:48
5.0 / ۵
4573
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است