توسعه پایدار با حفظ محیط زیست

توسعه پایدار با حفظ محیط زیست

گل اركیده: زنجان – توسعه پایدار هر جامعه و كشوری فقط با حفظ منابع پایه و حیاتی آن امكان پذیر است، اما این مغایر با رشد تولید و فعالیت های اقتصادی نیست.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایرنا، منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش انگوران با مساحت 92 هزار و 297 هكتار، منطقه شكار ممنوع خراسانلو با وسعت 70 هزار و 157 هكتار، منطقه حفاظت شده سرخ آباد با مساحت 122 هزار و 618 هكتار و منطقه حفاظت شده خرمنه سر 77 هزار و 885 هكتار مناطق تحت حفاظت محیط زیست استان زنجان را تشكیل می دهند.
در مجموع 362 هزار و 957 هكتار از وسعت 22 هزار و 168 كیلومتر مربعی زنجان را مناطق تحت پوشش محیط زیست تشكیل می دهد، این در شرایطی است كه خیلی از مناطق این استان كوهستانی و غیرقابل بهره برداری هستند.
یك پنجم مساحت استان زنجان را مناطق حفاظت شده و تحت كنترل محیط زیست تشكیل می دهد، این آماری است كه شهرام طهماسبی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نجان اعلام نمود و اظهار داشت: بر همین مبنا نمی توان در این مناطق فعالیت اقتصادی چشمگیری داشت.
ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان هم بارها اعلام نموده است كه متناسب با پیشرفت تكنولوژی و بهره گیری از ماشین آلات مدرن، میزان آلایندگی و صدمه زنندگی صنایع و فعالیت های اقتصادی همچون 10 یا 15 سال قبل نیست.
سید رضا موسوی مدیركل محیط زیست استان زنجان هم بارها این جمله را گفته است كه حفاظت از محیط زیست مغایر با توسعه نیست اما هر نوع توسعه ای باید با تاكید بر حفظ ارزش های زیست محیطی باشد.
تمامی این سخنان در جای جای خود صحیح و درست است اما مشكلی كه باوجود طرح تمام این سخنان مطرح می شود، مانعی است كه در اغلب مواقع گریبان صنایع و سرمایه گذاران را می گیرد.
قانون جلوگیری از آلودگی هوا در سال 1374 و ضوابط استقرار صنایع در سال 1379 تصویب شده است، زمانی كه به معنای حقیقی صنایع هیچ راهكار خاصی برای جلوگیری از انتشار آلایندگی نداشتند.
هنوز هم كارشناسان و ضابطان محیط زیست بر مبنای همین قوانین استعلام های مورد نیاز سرمایه گذاران و صنایع را صادر می كنند و در این زمینه هیچ راه ورودی برای استقرار صنایع و فعالیت های اقتصادی و تولیدی در نزدیكی یك پنجم از مساحت استان زنجان نمی گذارند.
نكته جالب توجه در این یك پنجم مساحت استان زنجان كه در حلقه حفاظت از محیط زیست قرار دارد، معادن و زمین های ارزش مندی برای بهره برداری وجود دارد كه معدن مس قره پشتلو یكی از آنها به شمار می آید.
با در نظر گرفتن همین شرایط هم فرامررز نیك سرشت معاون هماهنگی امور اقتصادی و مدیریت منابع استاندار زنجان حفظ محیط زیست را مقدم بر توسعه صنعتی خواند و اظهار داشت: زندگی خوب برای شهروندان استان با لحاظ مسائل زیست محیطی در فرآیند توسعه حاصل می گردد.
هر نوع فعالیت اجتماعی و اقتصادی باید پیوست زیست محیطی داشته باشد و بعد از تایید آنها آغاز و اجرا شود، این جمله را هم استاندار زنجان بارها در نشست ها و جلسه های مختلف بیان كرده است ولی این را هم گفته است كه باید راهكارهای منطقی و عملیاتی برای گذر از این مانع مطرح شود.
تا همین اواخر سال قبل یكی از دغدغه های مهم تمام مردم شهرستان زنجان و به تبع آن مسئولان استان، ساماندهی پسماندهای سرب و روی واقع در شهرك تخصصی روی زنجان بود، مشكلی كه بعد از نزدیك 10 سال پیگیری سرانجام با یافتن منطقه مناسب برای دپوی اصولی آنها در حوالی روستای مرصع شهرستان زنجان برطرف شد.
به نظر می رسد با این شرایط، در كنار پایبندی تمام مسئولان و فعالان اقتصادی به اصول و ضوابط لازم برای حفاظت از منابع حیاتی استان، سازمان محیط زیست هم باید راهكاری برای بازنگری در قوانین و ارزیابی آلایندگی صنایع و فعالیت های تولیدی بیاید و عرضه كند.
3001/8068


1397/02/25
15:04:52
5.0 / ۵
4474
تگهای خبر: محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است