تهدید تنوع زیستی ایران به خفاش ها رسید

تهدید تنوع زیستی ایران به خفاش ها رسید

گل اركیده: اشاعه مطالب غیر علمی در مورد خواص درمانی و ارزش لانه خفاش ها منجر به هجوم و فعالیت غیر قانونی و ورود آنها به محل های زندگی این حیوانات و برداشت و تخریب مكانهای حضور خفاشها شده است.به گزارش گل اركیده به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، مدیر كل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: متاسفانه نشر و اشاعه اكاذیب و مطالب غیر علمی در مورد خواص درمانی و ارزش لانه این حیوانات كه حتی در سطح تجارت معمول و بین الملل هم مطرح نیست، یك موج مخرب و بی نتیجه در میان سودجویان و افراد ناآگاه بوجود آورده كه منجر به هجوم و فعالیت غیر قانونی و ورود آنها به محل های زندگی این حیوانات و برداشت و تخریب مكانهای حضور خفاشها شده است.
طاهره افتخاری مدیر كل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: علی رغم فواید و نقش بسیار مهم خفاشها در طبیعت، عوامل اصلی تهدید آنها كه شامل تخریب و ناامنی زیستگاه های تغذیه ای یا محل های استراحت آنها می باشد مدتی است كه گریبانگیر خفاشهای كشور شده است.
وی اضافه كرد: متاسفانه نشر و اشاعه اكاذیب و مطالب غیر علمی در مورد خواص درمانی و ارزش لانه این حیوانات كه حتی در سطح تجارت معمول و بین الملل هم مطرح نیست، یك موج مخرب و بی نتیجه در میان سودجویان و افراد ناآگاه بوجود آورده كه منجر به هجوم و فعالیت غیر قانونی و ورود آنها به محل های زندگی این حیوانات و برداشت و تخریب مكانهای حضور خفاشها كه به غلط لانه معرفی شده است.
افتخاری خاطرنشان كرد: این امر سبب تخریب زیستگاه، بر هم زدن امنیت آن و تولید استرس بویژه در فصل زادآوری و ترك و رها كردن فرزندان توسط والدین خفاش شده است.
وی تصریح كرد: این قبیل فعالیتها تبعا طبق قانون و مصوبات زیست محیطی مرتبط، غیر قابل توجیه بوده و با مسببین این امر مقابله شده و پیگرد قانونی خواهد داشت. این شایعات و تبلیغات صرفا روش جدیدی برای كلاهبرداری و سوء استفاده از افراد ناآگاه است و سود وعده داده شده به متخلفان را هم به همراه ندارد.
افتخاری تصریح كرد: بنا بر مطالعات صورت گرفته توسط گروه جانوری دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان حفاظت محیط زیست، راسته خفاشها تنها پستانداران با قدرت پرواز واقعی هستند كه در تمامی دنیا بجز نواحی قطبی و مناطق بسیار گرم زندگی می كنند.
فرحناز آذین رئیس گروه جانوری موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: این راسته با ۱۹ خانواده و بیش از ۱۲۵۰ گونه در دنیا تقربیا یك چهارم فون پستانداران را شامل می شوند. كشور ایران تنوع قابل توجهی از گونه های خفاش را به نسبت وسعت خود داراست و بنابراین در خلال دهه های اخیر مطالعات وسیعی در مورد خفاشهای ایران صورت گرفته و مطابق با آخرین بررسی ها بالغ بر ۵۰ گونه خفاش ( ۸ خانواده و ۱۶ جنس) در ایران شناسایی شده اند كه این رقم بالاترین تعداد در خاور میانه به حساب می آید.
وی خاطرنشان كرد: باستثنای یك گونه از خفاشهای ایران كه میوه خوار است مابقی حشره خوار هستند. آنها با تغذیه از انواع حشرات آفت و كمك به گرده افشانی و انتشار دانه گیاهان، نقش حیاتی درحفظ تعادل و سلامت اكوسیستم ها ایفا می كنند.
فضولات این حیوان حاوی مقدار زیادی مواد معدنی بویژه نیتروژن است و كود بسیار مناسبی در كشاورزی به حساب می آید. خفاش ها خواب زمستانی دارند، شبگرد بوده و در نواحی تاریك و به طور عمده در سوراخ و شكاف درختان، سنگها و غارها بصورت آویزان از سقف بسر می برند و در واقع لانه سازی نمی كنند.
آذین تصریح كرد: مطابق با فهرست سرخ IUCN حدود ۲۵ درصد خفاشها در وضعیت درمعرض تهدید قرار دارند بنابراین تدوین و اجرای برنامه های مدیریت حفاظت خفاشهاو كوشش برای آشنایی عموم با نقش مفید آنها برای ادامه بقا و رفاه جوامع انسانی و حفظ تنوع زیستی از ضروریات است.
طبق تحقیقات اخیر گفته شده كه بزاق خفاش خون آشام وامپیر vampire bat (Desmodus rotundus) و به خصوص آنزیم دسموتپلاز DSPA ) (موجود درآن، می تواند از تشكیل لخته خون و سكته مغزی در انسان جلوگیری كند اما به طور قطع این نوع خفاش در ایران وجود ندارد ضمن اینكه لانه فرضی یا باقیمانده بزاق هم كه در مجاورت هوا وگذشت زمان قرار گرفته باشد دارای چنین نقشی نخواهد بود.

1397/02/24
14:05:30
5.0 / ۵
5043
تگهای خبر: محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است