33 درصد گرد و غبار داخلی مربوط به كرمان است

33 درصد گرد و غبار داخلی مربوط به كرمان است

گل اركیده: كرمان - مدیركل دفتر امور گیاهان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینكه كرمان یكی از استان های زیر تاثیر فرسایش و گرد و غبار است، اظهار داشت: منشا 33 درصد از گرد و غبار داخل كشور مربوط به این استان است.


فرهاد سرداری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: مشكل گرد و غبار و فرسایش بادی در كشور در سال های گذشته به جهت مسایل اقلیمی و كمبود بارش شدت پیدا كرده است.
وی بیان كرد: حدود 20 میلیون هكتار از عرصه های استان های بیابانی كشور در سال 89 زیر تاثیر فرسایش بادی قرار داشت اما در مطالعه امسال این میزان با رشد 40 درصدی به 30 میلیون هكتار رسیده كه شرایط نامناسبی است.
سرداری ادامه داد: در سال های پیش از مالچ پاشی نفتی برای مقابله با فرسایش بادی استفاده می كردیم كه به دلایلی متوقف گردید، اما سال 1396 دولت بودجه ای به میزان 320 میلیارد تومان برای عملیات مالچ پاشی در 6 استان كشور اختصاص داد.
وی خاطرنشان كرد: مقرر شده امسال هم 320 میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی، مالچ مجانی توسط وزارت نفت در اختیار سازمان جنگل ها و مراتع قرار گیرد.
این مسئول با اشاره به برگزاری كارگاه هم اندیشی كنترل گرد و غبار در كرمان اضافه كرد: با عنایت به اینكه در روند عملیات مالچ پاشی سال قبل مشكلات و مسائلی پدید آمد، این كارگاه برای عرضه راهكارها پیش بینی شد.
مدیركل دفتر امور گیاهان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری توضیح داد: در بعضی مناطق كشور به علت بالا بودن شدت فرسایش، استقرار گیاه ممكن نیست و عملیات مالچ پاشی برای كاشت گیاه لزوم دارد.
وی ادامه داد: در سال های گذشته حدود 2 میلیون جنگل دست كاشت در مناطق بیابانی كشور بوجود آمده كه 225 هزار هكتار آن با عملیات مالچ پاشی ممكن شده است.
سرداری خاطرنشان كرد: با آزمایش های انجام شده بر مبنای استانداردهای جهانی و تجارب گذشته، مالچ پاشی هیچ مشكلی برای محیط زیست گیاهی و جانوری و عرصه های طبیعی تولید نمی كند.
استان كرمان بویژه مناطق شرقی آن و شهرستان های بم، فهرج و ریگان زیر تاثیر شدید پدیده گرد و غبار و فرسایش بادی است.
970 هزار هكتار از بیابان های شرق استان كرمان زیرفرسایش بادی قرار دارد و 253 هزار هكتار هم كانون های بحرانی حساس و فرسایش بادی به حساب می آید كه تاسیسات شهری، روستایی، راه ها و سایر زیرساخت ها را تهدید می كند.
430 هزار هكتار كانون های بحرانی در استان كرمان وجود دارد كه 60 درصد كانون های بحرانی حساس به فرسایش بادی در چهار شهرستان شرقی استان كرمان همچون ریگان قرار دارد.
كار تثبیت شن های روان در شرق استان كرمان از سال 1360 شروع شد و تابحال در بیش از 22 هزار هكتار مالچ پاشی، 47 هزار هكتار نهال كاری و سایر عملیات ها اجرا شده اما هنوز به تثبیت نرسیده است.
خشكسالی های چند سال اخیر در كرمان بخصوص شهرستان های شرقی این استان باعث از بین رفتن پوشش گیاهی و بروز پدیده ریزگردها شده است.
3029/7437


1397/02/10
15:09:19
5.0 / ۵
5356
تگهای خبر: آب , جنگل , گرد و غبار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است