مدیركل محیط زیست استان تهران؛

۱۱۴واحد صنعتی و خدماتی به سیستم پایش لحظه ای تجهیز شدند

۱۱۴واحد صنعتی و خدماتی به سیستم پایش لحظه ای تجهیز شدند

گل اركیده: همزمان با گرامیداشت هفته زمین پاك با شعار نه به كیسه های پلاستیكی سیستم پایش لحظه ای پساب بیمارستان ۱۲۵ تخت خوابی تامین اجتماعی شهرستان شهریار و چند واحد دیگر راه اندازی شد.به گزارش گل اركیده به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست استان تهران (سامات)، كیومرث كلانتری در حاشیه این افتتاح ها با اشاره به اینكه در گرامیداشت هفته زمین پاك پروژه های متعددی در سطح استان تهران افتتاح و به بهره برداری رسید، اظهار داشت: با افتتاح سیستم پایش لحظه ای پساب بیمارستان ۱۲۵ تخت خوابی تامین اجتماعی شهرستان شهریار، از این پس معاونت نظارت و پایش محیط زیست استان تهران بصورت لحظه ای و آنلاین پارامترهای دما، TSS، COD و PH و وضعیت راندمان تصفیه خانه بیمارستان را رصد خواهد نمود.
وی با اشاره به اینكه حجم فاضلاب این بیمارستان در شبانه روز ۱۷۵ مترمكعب بوده و این بیمارستان اولین بیمارستان استان تهران است كه سیستم آنلاین آن نسبت به بقیه بیمارستانها كاملترین پارامترها را داشته و مجموعا ۴ بیمارستان در سطح استان تهران مجهز به سیستم آنلاین پساب هستند، اضافه كرد: این اقدام در جهت حذف آلاینده و هم در جهت بازچرخانی آب و استفاده مجدد از آن باتوجه به شرایط كم آبی در تهران بسیار حائز اهمیت است.
كلانتری با اشاره به اینكه همینطور سیستم تصفیه فاضلاب یك دامداری پنج هزار راسی كه امروز شاهد افتتاح و بهره برداری از آن بوده ایم با حجم فاضلاب تصفیه شده حدود ۳۰۰ مترمكعب در شبانه روز شروع به كار كرده و پساب تصفیه شده آن در بخش كشاورزی خود واحد و مناطق اطراف آن مورد استفاده قرار می گیرد، خاطرنشان كرد: این دامداری نخستین دامداری در شهرستان شهریار است كه به سیستم تصفیه فاضلاب مجهز شده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه همینطور سیستم پایش لحظه ای یك شركت لبنی كه امكان اندازه گیری و رصد ۶ پارامتر آلاینده را توسط محیط زیست دارد امروز به بهره برداری رسید، اضافه كرد: تابحال ۱۱۴ واحد صنعتی و خدماتی در استان تهران به سیستم پایش لحظه ای تجهیز شده اند كه از این تعداد ۳ واحد دارای سیستم پایش لحظه ای پساب و هوا بوده و در مجموع در استان تهران ۱۱۷ سیستم پایش لحظه ای داریم.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به شناسایی ۴۰۷ واحد صنعتی آلاینده در انتها سال ۹۶، اظهار داشت: این واحد ها در لیست صنایع آلاینده استان قرار گرفته و بر مبنای قانون موظف می باشند در ابتدای سال ۹۷، یك درصد از فروش خویش را بعنوان عوارض آلایندگی به شهرداری ها، دهیاری ها و بخشداری های مربوطه پرداخت كنند.
كلانتری با اشاره به اینكه قرار گیری این واحدها در لیست صنایع آلاینده استان به معنای عدم توجه این واحدها به قوانین و ضوابط زیست محیطی است، اضافه كرد: بر مبنای قانون همه واحدهای صنعتی و خدماتی موظف به رعایت ضوابط زیست محیطی هستند و قوانین محیط زیست نیازمند استمرار و تداوم هستند.
وی تصریح كرد: باتوجه به تدابیری كه در محیط زیست استان شكل گرفته و پایش های منظم صورت گرفته خوشبختانه شاهد روند كاهشی تعداد واحدهای آلاینده بوده ایم و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران در انتها به بررسی و تعیین تكلیف ۲۱ گزارش ارزیابی توسط سازمان حفاظت محیط زیست در سال قبل اشاره داشت و اظهار داشت: در مجموع در استان تهران ۱۶۳ گزارش ارزیابی و برنامه مدیریت زیست محیطی دریافت كرده ایم كه عدد قابل توجهی است و نشان از توجه بخش های مختلف پروژه های عمرانی و توسعه استان به قوانین زیست محیطی دارد.
نورالله طاهری فرماندار شهرستان شهریار در این مراسم با اشاره به اینكه در شهرستان شهریار حدود ۹۵۰ واحد صنعتی وجود دارد، اضافه كرد: از این تعداد واحد صنعتی ۵۰ درصد آن فعال، حدود ۲۵ درصد نیمه فعال و مابقی غیر فعال می باشند.
وی با اشاره به اینكه در ۹۰ درصد واحدهای فعال، قوانین و ضوابط زیست محیطی رعایت می شود، تصریح كرد: در بعضی از واحدها مشكلات زیست محیطی و آلودگی وجود دارد كه انتظار داریم تمامی صنعتگران رعایت كامل ضوابط و قوانین زیست محیطی را مد نظر قرار دهند.

1397/02/08
13:13:29
5.0 / ۵
5113
تگهای خبر: آب , آلاینده , خدمات , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است