استاندار:

پژوهشكده زیست محیطی در ایلام دایر شود

پژوهشكده زیست محیطی در ایلام دایر شود

گل اركیده: ایلام - استاندار ایلام با ذكر روندرو به افزایش آلایندگی گرد و غبار در این استان خواهان شد: پژوهشكده زیست محیطی در ایلام دایر شود


به گزارش گل اركیده به نقل از ایرنا، قاسم سلیمانی دشتكی روز چهارشنبه در آیین افتتاحیه دومین همایش بین المللی گرد و غبار در ایلام اظهار نمود: روزهای آلوده از گرد و غبار در ایلام به 80 روز در سال رسیده كه بالاتر از حد مجاز و بسیار خطرناك است و سبب از بین رفتن پوشش های جنگلی، صدمه به شبكه های توزیع برق، مشكلات درمان شده و هزینه های مالی فراوانی را به این استان تحمیل كرده است.
وی با اشاره به اینكه 21 درصد استان بیابان و منشا گرد و غبار است، اضافه كرد: همچون صدمه های وارد شده انسان به طبیعت استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی و افت سفره های زیرزمینی، اجرای پروژه های عمرانی بدون توجه به مسائل زیست محیطی است كه منجر به توسعه بیابان ها و افزایش گرد و غبار شده است.
استاندار ایلام با اشاره به فعالیت های دولت تدبیر و امید در پنج سال قبل در استان تصریح كرد: شناسایی 100 هزار هكتار عرصه های بیابانی برای جلوگیری از گرد و غبار و اجرای 30 هزار هكتار عملیات اجرایی نهالكاری در جهت بیابان زایی همچون این فعالیت ها است.
سلیمانی دشتكی با اشاره به اینكه سالانه حدود 500 هزار نفر در سطح دنیا براثر پدیده گرد و غبار دچار مرگ زودرس می شوند، خاطرنشان كرد: فعال سازی دیپلماسی زیست محیطی باید از مبحث منطقه ای به جهانی و دریافت كمك های بین المللی تبدیل گردد.
وی تامین اعتبارات ملی و استانی لازم برای اجرای پروژه های جلوگیری از گرد و غبار ضروری دانست و اظهار داشت: باید برای مقابله با این پدیده پژوهشكده زیست محیطی بمنظور فراهم كردن تحقیقات تخصصی در استان ایلام تاسیس شود.
استاندار ایلام ابراز امیدواری كرد این همایش بتواند در جهت مبارزه با پدیده گرد و غبار و بیابان زدایی موثر باشد.
به گزارش گل اركیده به نقل از ایرنا، دومین همایش بین المللی گرد و غبار در سه محور عوامل پیدایش و گسترش پدیده گرد و غبار، نتایج ناشی از گرد و غبار و راهكارهای مقابله با آن به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در دانشگاه ایلام در حال برگزاری است.
علاوه بر مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی و مسئولان ارشد استان ایلام، متخصصان برجسته علمی، پژوهشی و دانشگاهی در زمینه گرد و غبار از كشورهای چین، اسپانیا، استرالیا، پاكستان، آفریقای جنوبی، آمریكا و عراق هم جزو سخنرانان كلیدی همایش هستند.
كشور عراق بعنوان یكی از كشورهای منشا تولید گرد و غبار از اهمیت خاصی برخوردار می باشد بنابراین 30 نفر از شخصیت های سیاسی و علمی این كشور در همایش حضور دارند.
استان ایلام با 430 كیلومتر بیشترین مرز مشترك با كشور عراق را دارد و با سه استان دیالی، میسان و واسط عراق هم مرز است.
7180/6034


1397/02/05
19:49:50
5.0 / ۵
5153
تگهای خبر: گرد و غبار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است