سازمان هواشناسی اعلام كرد:

آبگرفتگی معابر و احتمال وقوع سیل در ارتفاعات

آبگرفتگی معابر و احتمال وقوع سیل در ارتفاعات

گل اركیده: تهران- مدیركل شبكه پایش سازمان هواشناسی اظهار داشت: طبق نقشه های هواشناسی، سامانه بارشی تا روز چهارشنبه (29 فروردین ماه) در كشور فعال است و آبگرفتگی معابر شهری همینطور احتمال وقوع سیل در ارتفاعات را به دنبال خواهد داشت.


مسعود حقیقت روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد وضعیت آب و هوا در كشور طی 24 ساعت آینده توضیح داد: این سامانه كه از اوایل هفته جاری وارد كشور شده است، امروز هم در غرب، جنوب غرب، دامنه های جنوبی استان البرز همینطور استان های تهران، قزوین و نواحی دریای خزر، شرق و شمال شرق كشور فعال خواهد بود.
وی خاطرنشان كرد: فعالیت این سامانه بارشی در ارتفاعات به شكل بارش برف و در مناطق شهری به صورت بارش باران و رگبار همراه با رعد و برق است.
حقیقت با اشاره به بارش برف شامگاه یكشنبه (26 فروردین ماه) در ارتفاعات فیروزكوه، هراز و ارتفاعات شمالی استان البرز و همینطور بارش باران در مناطق شهری، اضافه كرد: در اثر بارش های روز گذشته، با آبگرفتگی شدید معابر شهری و وقوع سیل در ارتفاعات مانند ارتفاعات البرز مواجه خواهیم بود.
مدیركل شبكه پایش سازمان هواشناسی، استان های كرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، اصفهان و نیمه شرقی استان گلستان، خراسان های شمالی و رضوی را ازجمله مناطقی برشمرد كه بیشترین فعالیت سامانه یادشده را خواهند داشت.
وی با اشاره به شمالی شدن جریانات دریای خزر اظهار داشت: با وقوع این پدیده، انتظار داریم دمای هوای مناطق شمالی 6 تا 8 درجه كاهش یابد و این كاهش دما برای ساكنان شمال شرق استان گلستان، قسمت هایی از استان مازندران و خراسان شمالی محسوس است.
كارشناسی هواشناسی همینطور پیش بینی نمود عمده فعالیت این سامانه بارشی فردا سه شنبه در غرب، جنوب و شمال شرق كشور خواهد بود؛ همینطور برای فردا انتظار بارش برف را در ارتفاعات البرز مركزی و شرقی و زاگرس داریم.
به گفته حقیقت، این سامانه تا روز چهارشنبه هفته جاری، در نیمه شرقی و بخش هایی از مركز ماندگار است و به تدریج از سمت غرب از ناپایداری ها كاسته می گردد.
وی با اشاره به اینكه روند افزایش دما در مناطق مختلف ازجمله سواحل دریای خزر و تهران از روز چهارشنبه آغاز می شود، اضافه كرد: ساكنان پایتخت امروز تا عصر شاهد ریزش باران خواهند بود، از عصر امروز از ناپایداری ها كم می شود، فردا و روز چهارشنبه بارش باران در بعضی ساعات همراه با رگبار روی می دهد.

** سردترین و گرم ترین نقاط كشور
مدیركل شبكه پایش سازمان هواشناسی در مورد سردترین و گرم ترین نقاط كشور اظهار داشت: سرعین در استان اردبیل و فیروزكوه در استان تهران با پنج درجه بالای صفر در بامداد امروز سردترین و شهرستان راسك در استان هرمزگان با 35 درجه بالای صفر در روز گذشته گرمترین مناطق كشور بودند.

** كمینه دمای هوای تهران، چهار درجه بالای صفر
حقیقت در مورد وضعیت هوای تهران هم اظهار داشت: كمینه دمای هوای امروز تهران به چهار درجه بالای صفر رسید و ساكنان پایتخت روز خنكی را آغاز كردند، بیشینه دمای هوای روز گذشته در تهران هم 10 درجه بالای صفر بود.
وی همینطور به باغداران بخصوص باغدارانی كه در گلخانه ها محصولات خویش را پرورش می دهند، سفارش كرد به علت كاهش دما تمهیدات لازم را به كار گرفته و سیستم های گرمایشی را مجدد فعال كنند.
علمی**9157**1834
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
گل اركیدهelm@
https: //telegram.me


1397/01/27
16:21:32
5.0 / ۵
4517
تگهای خبر: آب , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است