احتمال وقوع طوفان ریزگرد در تهران

احتمال وقوع طوفان ریزگرد در تهران

به گزارش گل اركیده دبیر كارگروه كاهش آلودگی هوای تهران با اشاره به فعال شدن كانون های تولید گرد و غبار در جنوب و جنوب شرق این استان، نسبت به وقوع پدیده گرد و خاك در تهران اخطار داد.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایرنا كیومرث كلانتری یكشنبه در حاشیه كارگروه كاهش آلودگی هوای تهران در سالن جلسات استانداری، با تاكید بر توجه به كانون های تولید گرد و غبار در تهران اظهار نمود: این كانون ها در جنوب و جنوب شرق استان و در شهرستان های ورامین و پیشوا قرار دارد كه جزو منطقه حفاظت شده كویر است.
كلانتری تصریح كرد: نه تنها وقوع پدیده گرد و غبار در تهران باید مورد توجه قرار گیرد بلكه به تركیبات موجود در آنها هم باید توجه گردد.
وی با اشاره به چهار دستور كار امروز كارگروه كاهش آلودگی هوای تهران اضافه كرد: هوشمندسازی شهر و توسعه خدمات الكترونیكی، الكترونیكی كردن خدمات دستگاه های اجرایی به مردم با هدف كاهش تردد و ترافیك و به تبع آن كاهش آلودگی هوا جزو مصوبات این جلسه بوده است.
به گفته وی، اداره كل پست و سازمان مدیریت گزارشی در زمینه تولید زیرساخت ها و سامانه هایی عرضه كردند كه به شهروندان خدمات الكترونیك بدهد تا مجبور به تردد به شهر نشوند.
كلانتری در ادامه با اشاره به گزارش مدیرعامل كارخانه سیمان تهران در این نشست اضافه كرد: به تازگی گزارش هایی از آلایندگی این كارخانه انتشار یافته است.
وی با اشاره به اینكه خط 6 كارخانه سیمان تا اردیبهشت ماه كاملا استاندارد می گردد اضافه كرد: خط 4 این كارخانه هم خارج از استاندارد است كه تا زمان استانداردسازی جزو فهرست صنایع آلاینده خواهد بود و سایر خطوط استانداردسازی شده است.

*500 كیلومترمربع كانون ریزگرد در تهران
معاون مركز پژوهش های كاربردی سازمان زمین شناسی هم در ادامه این نشست وسعت كانون های تولید گرد و غبار در تهران را 500 كیلومتر مربع عنوان نمود و اظهار داشت: نمونه گیری و تحلیل گرد و غبار برخی مناطق تهران نشان داده است كه این ذرات تركیبی از رس، فلزات سنگین همچون اكسید آهن، سیمان و آلاینده های ناشی از سوختن زباله، پلاستیك و پسماندهای عفونی است.
رضا شهبازی خاطرنشان كرد: یكی از خطرناكترین كانون های تولید ریزگرد در تهران در جنوب این استان در 20 كیلومتری ورامین قرار دارد كه 2 سال پیش نسبت به فعال شدن آن اخطار داده بودیم.
وی گرد و غبار را از مهمترین چالش های منطقه دانست و نسبت به افزایش وسعت كانون های در تهران اخطار داد.
شهبازی با مقایسه تصاویر پدیده ریزگرد در هوای اهواز و گرد و خاك تهران اضافه كرد: تا 10 سال پیش چالشی بعنوان رودخانه كارون و رودخانه زاینده رود نداشتیم و مشكلی به نام گرد و غبار را در تهران شاهد نبودیم، اما اكنون مشابه گرد و خاك های اهواز را در جنوب و جنوب شرق تهران داریم. 

1396/12/13
22:08:18
5.0 / ۵
4731
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است